Typické pro tento tradiční druh sauny je vysoká teplota mezi 75 a 100 ° C při spíše malé vlhkosti vzduchu od 10 do 30%. S nálevem se vlhkost vzduchu krátkodobě zvyšuje, čímž vznikne dodatečný efekt horka.
"Chladná" obměna finské sauny s teplotou do 55 ° C s malou vlhkostí vzduchu. To jemně povzbuzuje prokrvení a posiluje imunitní systém. K péči o pokožku jsou někdy nanášeny na pokožku obklady z křídového kalu, což vede k příjemnému peelingové efektu.
Při 45 ° C a blahodárných bylinných párách stojí v popředí uvolnění a regenerace. Dochází k čištění pokožky a dýchacích cest, uvolňuje se napětí svalů.
Při teplotě od 30 do 40 ° C můžete vydržet i celé hodiny na teplých obkladačkách. Posiluje se imunitní systém, aniž by byl zatížen krevní oběh.
Jde o variantu sauny šetrnou ke krevnímu oběhu. Teplota se pohybuje mezi 40 a 60 ° C, vlhkost vzduchu mezi 40 a 45%. Jemné pocení prospívá i při vysokém krevním tlaku a trvale ho pozitivně ovlivňuje. Některé SANARY pracují i se speciálními barevnými svítilnami: červená působí povzbudivě na pokožku a žlázy, žlutá na látkovou výměnu a nervový systém, zelená navozuje harmonii a modrá uklidňuje.
V arabské podobě sauny je tělo natírané různým bahnem. Bylinné páry rozehřívají místnost na 50 ° C a vlhkost vzduchu stoupá na 80%.
Příjemné vlhké teplo prospívá při problémech s krevním oběhem. Při 45 ° C se v průběhu 20-30 min. tělo pomalu rozehřeje. Na vyhřátém mramorovém bloku následuje mýdlová masáž a peeling s rukavicemi z kozinky. Mezitím je pokožka kropena studenou vodou.
V parní lázni se teplota pohybuje mezi 40 a 48 ° C při vlhkosti vzduchu skoro 100%. Vodní pára je vyráběna v parním kotli. Do parní lázně jsou často přidávány éterické oleje. Hadice na studenou vodu se může použít na vodní kúru.
V dolech jsou kameny zahřívány pouze na 60 ° C, časté nálevy vody zabezpečují vlhké tropické klima. Jemné bičování trsem březových prutů namočených ve vodě podporuje prokrvení pokožky.
Turecké lázně se skládají z několika místností s teplým a horkým vzduchem s teplotami mezi 40 a 50 ° C. Chlazení probíhá v chladných místnostech.
Římské lázně sestávají z horkých suchých lázní a místnosti s teplým vzduchem.
Sauna "v zemi" se liší od běžných typů sauny druhem stavby, klimatem a atmosférou. Je složena z borovicového srubu, který je do poloviny postaven v zemi. Teplota dosahuje 110 až 120 ° C, ale přesto je zde mírné klima a horko dobře snášeno. Atmosféru ovlivňuje hřejivé světlo, jemné aroma dřeva a uklidňují plápolající oheň.
Dopřejte si 1 - až 2-krát týdně pobyt v sauně a uvidíte, jak vám to prospěje!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu