Sportovec a spánek
Spánek představuje pro sportovce jeden z nejdůležitějších regeneračních prostředků a spolu s ostatními regeneračními prostředky ovlivňuje činnost organismu, ať už při sportovní nebo pracovní činnosti.
Stačí si připomenout fakt, že bez jídla člověk vydrží dokonce i 10 dní, ale bez spánku sotva tři dny. Pro kvalitní spánek je třeba obětovat 8 až 10 hodin. Novorozenci prospí téměř celý den a naopak starším lidem postačí čtyři hodiny.
Během spánku se totiž vystřídá několik fází - čtyři fáze hlubokého spánku a čtyři fáze tzv. stavu spánkové bdělosti, které by neměly být příliš krátké a neúplné. Hluboký spánek je v převážné míře bez snů a jeho první dvě hodiny patří k "nejhlubším" z celé noci. Tento spánek je zároveň - co se týče jeho přínosu pro organismus sportovce – nejvydatnější, a tak je třeba udělat vše pro to, aby nebyl násilně rušen. Kvalitní a hluboký spánek vytváří dobré předpoklady k vyplavování růstového hormonu, který je zvláště významný u mladších sportovců. Ale na druhé straně je potřebný i pro starší sportovce, u kterých ovlivňuje především regenerační procesy.
Ve stavu spánkové bdělosti (REM), který předchází obvykle ránu a někdy se nazývá paradoxním spánkem, již tělo "pracuje" na plné obrátky, oči za zavřenými víčky se velmi rychle pohybují, zdají se sny, které jsou pravděpodobně důležité pro vytváření paměti. Pokud se chce sportovec pořádně vyspat, měl by spát převážně v noci, kdy je méně rušen hlukem a světlem. Někteří sportovci jsou dokonce tak navyklí na noční spánek, že nedokáží během dne usnout. Toto může být pro ně i určitá nevýhoda, hlavně při cestování a časových posunech.
Odpolední spánek se staženými roletami v tichém prostředí se nevylučuje, naopak - doporučuje. Jíst a pít bychom měli večer střídmě a už vůbec ne těsně před tím, než si lehneme. Teplota čerstvě vyvětrané místnosti by měla být kolem osmnácti stupňů Celsia.
Alergický sportovec by měl mít ložnici vyvětranou ještě před tím, než do ní vstoupí, a v průběhu noci větrat oknem z vedlejší místnosti. Samozřejmostí je lehká přikrývka a pohodlný spací oděv.
V případě poruch spánku po závodech, zápase, před soutěží, často i po "pohovoru s trenérem", je třeba využít alternativní možnosti - relaxační hudbu, teplý bylinkový čaj a v krajním případě i léky na spaní.
Rozhodně není dobré přemáhat se více než půl hodiny, protože potom nestojí za nic často i celá noc. Spánek je nejlevnější a nejaktivnější formou odpočinku, a proto by ho měli sportovci využívat v co nejkvalitnější míře.