Sportovec a spánek

Spánek představuje pro sportovce jeden z nejdůležitějších regeneračních prostředků a spolu s ostatními regeneračními prostředky ovlivňuje činnost organismu, ať už při sportovní nebo pracovní činnosti.

Stačí si připomenout fakt, že bez jídla člověk vydrží dokonce i 10 dní, ale bez spánku sotva tři dny. Pro kvalitní spánek je třeba obětovat 8 až 10 hodin. Novorozenci prospí téměř celý den a naopak starším lidem postačí čtyři hodiny.

Během spánku se totiž vystřídá několik fází - čtyři fáze hlubokého spánku a čtyři fáze tzv. stavu spánkové bdělosti, které by neměly být příliš krátké a neúplné. Hluboký spánek je v převážné míře bez snů a jeho první dvě hodiny patří k "nejhlubším" z celé noci. Tento spánek je zároveň - co se týče jeho přínosu pro organismus sportovce – nejvydatnější, a tak je třeba udělat vše pro to, aby nebyl násilně rušen. Kvalitní a hluboký spánek vytváří dobré předpoklady k vyplavování růstového hormonu, který je zvláště významný u mladších sportovců. Ale na druhé straně je potřebný i pro starší sportovce, u kterých ovlivňuje především regenerační procesy.

Ve stavu spánkové bdělosti (REM), který předchází obvykle ránu a někdy se nazývá paradoxním spánkem, již tělo "pracuje" na plné obrátky, oči za zavřenými víčky se velmi rychle pohybují, zdají se sny, které jsou pravděpodobně důležité pro vytváření paměti. Pokud se chce sportovec pořádně vyspat, měl by spát převážně v noci, kdy je méně rušen hlukem a světlem. Někteří sportovci jsou dokonce tak navyklí na noční spánek, že nedokáží během dne usnout. Toto může být pro ně i určitá nevýhoda, hlavně při cestování a časových posunech.

Odpolední spánek se staženými roletami v tichém prostředí se nevylučuje, naopak - doporučuje. Jíst a pít bychom měli večer střídmě a už vůbec ne těsně před tím, než si lehneme. Teplota čerstvě vyvětrané místnosti by měla být kolem osmnácti stupňů Celsia.

Alergický sportovec by měl mít ložnici vyvětranou ještě před tím, než do ní vstoupí, a v průběhu noci větrat oknem z vedlejší místnosti. Samozřejmostí je lehká přikrývka a pohodlný spací oděv.

V případě poruch spánku po závodech, zápase, před soutěží, často i po "pohovoru s trenérem", je třeba využít alternativní možnosti - relaxační hudbu, teplý bylinkový čaj a v krajním případě i léky na spaní.

Rozhodně není dobré přemáhat se více než půl hodiny, protože potom nestojí za nic často i celá noc. Spánek je nejlevnější a nejaktivnější formou odpočinku, a proto by ho měli sportovci využívat v co nejkvalitnější míře.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si vyrýsovat svaly na břiše

Kdo by netoužil po vyrýsovaném bříšku s viditelnými svaly, kterými se později může pyšnit v letních měsících?...
více…

Fitness stojí peníze, ale je to dobrá investice do zdraví a krásné postavy

Zaplatila jste si členství do fitness centra? Pravidelně cvičíte, ale výsledky se nedostavují? Vydržte a zamyslete se...
více…

Cvičení v horkých dnech má své zásady, které je třeba v zájmu ochrany zdraví dodržovat

Venku je horko k zalknutí, lidé se sotva vlečou po ulicích a najednou uvidí běžce a diví se, jak to v pohodě zvládá....
více…

Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…

Cvičení, které změní vaše tělo - bodystyling

Bodystyling - cvičení, které změní vaše tělo! Jedná se účinnou kombinaci aerobního cvičení se silovým. Stačí...
více…