Aquafitness, příjemný trénink
Aquafitness, více než gymnastika
V minulosti tvořila spojitost mezi vodou a fitness právě gymnastika ve vodě a dávno známá vodoléčba. Vodoléčba sice neztratila nic ze svého blahodárně působícího a léčebného účinku při onemocněních žil, ale z medicínského a pohybově-fyziologického hlediska nabízí voda mnohem více než vodoléčbu a klasickou gymnastiku ve vodě.
Správná směs cviků v středně hluboké až hluboké vodě (od 1,80 m) vede k mimořádně efektivnímu tréninku celého těla. V chladné vodě se přitom nepotíte o nic méně než při náročném aerobním cvičení nebo namáhavém zvedání činek v posilovně.
Aquafitnes nemá nic dočinění s klasickou vodní gymnastikou. Cvičí se ve vysokém tempu, do rytmu hraje hudba. Díky výjimečným fyzikálním vlastnostem vody je zaručena souhra variabilních cviků s různým náčiním - od vodních válců přes plavecký pás, aquačinky, aqua rukavice s blánou až po manžety na nohy, speciální obuv do vody a stepper - na ideální trénink. Trénuje se síla, vytrvalost, pohyblivost a koordinace.
Při zvedání zátěže se z prudkých změn zátěže stanou jemné, klouzavé pohyby. Voda odlehčuje klouby, vazy a šlachy.
Vlastnost vody – setrvačnost - je navíc ideální náhradou těžkých činek. Čím rychlejší je pohyb ve vodě, tím je větší zátěž. Již při malé změně držení rukou můžete pomocí speciálního náčiní zvýšit odpor a tak cíleně trénovat svaly. Při tréninku ve vodě je vždy zapojováno celé tělo.
Díky tlaku vody v oblasti vrchní části těla a hrudi, je více namáhané dýchací svalstvo. Pravidelný trénink napomáhá pomalejšímu a hlubšímu dýchání.
Aquafitness - na co dát pozor
Ve vodě byste neměli strávit více než 1 hodinu. I ve vodě platí: díky námaze produkuje tělo více energie. Aby se předešlo vychladnutí, je potřeba se vyvarovat delším přestávkám mezi jednotlivými cviky.
I při příjemné teplotě vody 28-29 ° C se tělo ochlazuje. Pobyt ve vodě však přináší ještě jeden preventivní efekt: pomáhá předcházet zánětu průdušek. Pravidelným tréninkem se díky změně tělesné teploty posiluje obranyschopnost organismu - tělo je dobře vyzbrojené v chladném ročním období.
Fitness ve vodě by se neměl cvičit ve vodě teplejší než 30 ° C. Pokud má voda jen o 2-3 ° C více, rychle se zvyšuje zátěž kardiovaskulárního systému.
Neplatí to pouze u Aqua-Shiatsu, při kterém je teplota vody 32 ° C. V popředí je zde uvolnění a aquatická masáž. Tělo je klidně položené na hladině vody. Druhá osoba jím jemně pohybuje sem a tam, houpe, otáčí a přitom jej opatrně masíruje. Napomáhá to uvolnění psychických bloků.