Kolečkové bruslení - In-line skating
Kolečkové bruslení patří od počátku 80 let minulého století, kdy se přibližně datuje jeho vznik, k nejrychleji se rozvíjejícím sportům. Brusle si našly své zastánce mezi různými "kastami" sportovců.
Používají se i jako pomůcka pro hraní hokeje či pro vyznavače bruslení na ledě a běžeckého lyžování mimo sezónu. Drtivá většina lidí však tento sport vykonává především pro zdraví, jeho účinky na tělo, aktivní relaxaci a sportovní vyžití.
Ačkoliv existují různé formy bruslení, to klasické a nejběžnější patří do rodiny aerobních sportů. Jako vytrvalostní aktivita s sebou přináší řadu výhod. Patří sem zvýšení energetického výdeje a příznivý vliv při snižování tělesné hmotnosti, snižování krevního tlaku a posilování srdečně cévního a dýchacího systému, zpevnění a vytrénování svalstva a samozřejmě určitá forma relaxace a zábavy. Do pohybu jsou zapojeny praktický všechny svaly nohou. Aktivována je přední a zadní strana stehna, hýždě, boky a dolní část zad. Pokud jsou při pohybu využívány i paže, zapojuje se biceps, triceps a ramena.
Za předpokladu, že se však nepoužívají ochranné pomůcky, patří mezi nevýhody tohoto sportu vysoké riziko zranění. Toto tvrzení podporuje výzkum, který byl proveden na 225 zraněných bruslařích. Jen 7 procent z celého počtu mělo v okamžiku úrazu ochranné vybavení.
Způsobů, jak spadnout, je hodně. Nejzákladnějším z nich je neznalost brzdící techniky, dále pak ztráta rovnováhy, nevhodný povrch, srážka s jiným bruslařem (cyklistou), resp. hromadný pád a podobně.
Pro koho je kolečkové bruslení určeno? Prakticky pro každého, kdo je do jisté míry tělesně zdatný. Problém by mohli mít například lidé se slabou úrovní rovnováhy. Bruslení se však nemusíte bát. Chce to jen jistou dávku odhodlání, pevné vůle a samozřejmě cviku. Jako ve všem, tak i zde platí, že se člověk zlepšuje postupně. Začátečník by měl asi věnovat nejvíce pozornosti nezbytnému předklonu a udržování rovnováhy.
Jak jsem již naznačil, bruslit lze s různým cílem. Pro ty, kteří se touto cestou snaží zhubnout a spalovat energii, je věnován následující údaj. Podle IISA spálí průměrný člověk bruslením při intenzitě 148 úderů srdce za minutu 285 kalorií. Pro porovnání běžec spálí při stejné intenzitě asi 350 kalorií. Ačkoli by se na první pohled zdálo běhání jako jednoznačně účinnější, je nutné vyzdvihnout až o polovinu nižší úroveň otřesů ve prospěch bruslení a významnější zapojení sedacích svalů. Milé dámy, pokud tedy chcete pro své sedací partie něco udělat, určitě bruslení alespoň vyzkoušejte!
Jak snížit nebezpečí zranění?
Používejte ochranné pomůcky.
Ochranné pomůcky si sundejte až po vyzutí bruslí.
Před bruslením věnujte pozornost zahřátí a protáhnutí těla.
Zvládněte techniky překládání, brzdění a otáčení.
Snažte se udržet pozornost a kontrolu nad bruslemi za každé situaci
Vyhýbejte se loužím a mokrým cestám, povrchům od písku a olejovým skvrnám.
Jezděte po pravé straně a předjíždějte vlevo.
Na bruslích zbytečně neriskujte.