Skákání přes švihadlo
Skákání přes švihadlo je vynikající klasická pohybová aktivita, kterou při relativně nízkém riziku zranění lze dosáhnout zajímavé výsledky.
Cvičení se švihadlem je navíc velmi pohodlné. Je možné cvičit každý den kdykoliv a prakticky kdekoliv. Kromě samotného švihadla, snad až na pohodlnou obuv, nevyžaduje žádné speciální vybavení. Švihadlo tak představuje jednoduchý prostředek jak zhubnout a zlepšit si svou fyzickou kondici. Jedná se o aerobní aktivitu, jako jsou například běh, rychlá chůze, cyklistika, plavání a jiné. Vzhledem k množství spálené energie je na tom skákání přes švihadlo velmi dobře.
Možná to na první pohled není patrné, ale do pohybu se zapojuje velká část celého těla. Aktivizují se svaly jeho horní části, zejména předloktí, deltové svaly a v menší míře svaly hrudníku a horní části zad. Spodní část těla je zapojována výrazněji a nejzatíženější jsou lýtka a zadní strana stehen. Skákání přes švihadlo pomáhá při vyrýsovaní svalstva nohou a napomáhá v boji s celulitidou. Doplňkové skákání také zlepšuje běžecký potenciál a slouží jako kardiovaskulární trénink. Je proto vhodné i pro běžce, kteří si chtějí při získávání formy zpestřit trénink a využít i jiné prostředky. Kromě již popsaných změn se zlepší koordinace pohybů a rychlost. Díky těmto důležitým faktorům si švihadlo jako doplněk najde místo v různých sportovních odvětvích.
Skákání si neklade přehnané nároky na rozehřátí a na rozdíl od běhu jsou i nárazy menší. Pochopitelně, pokud se člověk bude pokoušet skákat velmi vysoko, budou i tady nárazy značné. I přesto, že jsou nárazy při dopadech mírnější než při běhu, považují se za faktor, který zužuje řady zájemců o tuto aktivitu. Čím má člověk větší nadváhu, tím bude nápor na jeho kloubní aparát větší. Aby se zabránilo tvrdým dopadům, je vhodné používat kvalitní obuv (například běžeckou) a upřednostnit skákání na měkčím povrchu než na tvrdém.
Jaké druhy švihadel známe? Nylonové, kožené atd.. Každé má trochu jiné vlastnosti. Švihadlo z umělých hmot je zpravidla lehčí. Kožené jsou těžší a zapojují tak výrazněji i svaly horní části těla. Při cvičení s koženým švihadlem je vhodné, aby nebylo úplně vysušené. Kůže ztvrdne, hůře se ohýbá a celkově se vlastnosti švihadla zhorší.
Jak švihadlo držet? Je to individuální. Pokud jsou ruce na držadlech, zapojují se více předloktí. Pokud se skáče na švihadle bez nich a část lanka je omotaná kolem rukou, zapojují se více deltové svaly.
Jak dlouhé by švihadlo mělo být? Cvičit se dá asi se vším, ale pro každou tělesnou výšku je lepší jiná délka. Postavte se na střed lanka a držadla zvedněte. Pro optimální skákání by měly dosahovat k ramenům.
Švihadlo je levné a snadno přenosné, takže vás může doprovázet kamkoliv. Navíc pokud vás počasí přinutí zůstat pod střechou, může se stát ideálním pomocníkem při cvičení i doma.