Běh
Zdraví člověka pomáhá udržet a rozvíjet pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.
Běh jako takový, ať už rekreační, nebo kondiční významně prospívá pohybovému, srdečnímu i trávicímu ústrojí.
Pro začátečníka je důležité osvojit si správnou techniku běhu, nevhodná technika může způsobit problémy s pohybovým aparátem.
Základem správného běhu je celková uvolněnost těla a přirozený pohyb. Tělo by mělo být při běhu vzpřímené, ramena volně spuštěna. Je třeba se vyhnout zbytečným výkyvům trupu do stran. Paže se pohybují ve směru běhu. Obvyklou chybou při běhu bývá běh po špičkách, při takovém způsobu dochází k nadměrnému namáhání lýtkových svalů, což může způsobit svalovou horečku. Ideální je došlap na patu a váhu těla postupně přenést na celé chodidlo až po špičku.
Pro běžce platí několik zásad, které jsou podstatné pro udržení zdraví.
Rozcvička
Součástí každého tréninku by měla být rozcvička, během ní se pohybové ústrojí i krevní oběh připraví na tělesnou zátěž. Na začátek se doporučuje přibližně 5 minut věnovat uvolňovacím cvikům svalstva zad, paží a nohou. Tato cvičení střídat s rychlejší chůzí, případně klusem.
Posloupnost
Kondici je třeba přizpůsobit rychlost běhu a délku tratě. Pro začínajícího běžce je nejlepší nejdříve prodlužovat čas běhu a pak postupně zrychlovat tempo.
Postupně zátěž a dávka cvičení narůstá. Začínáme s "dávkou" v délce asi 30 minut a takových dávek si dáme během prvních týdnů dvě / tři týdně. Postupně prodlužujeme čas až na alespoň 45 minut a počet cvičení v týdnu na 3-4.
Pravidelnost
Pro získání kondice je nezbytný dlouhodobý trénink, při kterém se pravidelně střídají tréninkové a odpočinkové dny.
Pravidelnost spočívá ve snaze 3-4 "dávky" týdně dodržovat a rozdělit je rovnoměrně. Nemá velký význam odbavit 4 dávky cvičení během dvou dnů a "mít klid". Mezi jednotlivými dávkami by neměly být intervaly větší než 1-2 dny. Jinak se ztrácí účinek aktivity.
Přiměřenost
Příliš velké, nebo naopak slabé zatížení je neúčinné a ztrácí na významu, může být dokonce škodlivé.
Tempo
Optimální výkon se dosahuje především dodržováním rovnoměrného tempa běhu.
Zklidnění
Podobně jako na rozcvičení, potřebuje organismus určitý čas i na uklidnění. Není vhodné náhle přerušit zatížení, může vést k pocitům slabosti či závratě. Doporučuje se plynule přejít od běhu k několika minutové rychlé chůzi. Na závěr je vhodné zapojit cvičení jako při rozcvičce. Dodržením této zásady je možné předejít mnoha bolestem při běhu.