Bikram jóga
Bikram jóga (horká jóga) se praktikuje v místnosti s teplotou přibližně 37 až 40 stupňů Celsia a vlhkostí 40 procent. Je sérií 26 pozic, které trvají asi 90 minut.
Tato jóga začíná zahřívacím dýchacím cvičením, následuje 24 pozic a končí dýchací pózou, ta eliminuje toxiny. Každá pozice se dvakrát opakuje a udržuje se 30 sekund. Z pozice ve stoje se postupně přechází do záklonu a ty později vystřídají pozice v předklonu. Základem je zapotit se a zapracovat na svalech a šlachách.
Pomocí Bikram jógy se rozvíjí každý z pěti aspektů lidské mysli.
Jsou to víra, sebekontrola, odhodlanost, koncentrace a trpělivost. Jejich rozvoj přináší duševní vyrovnanost a klidnou mysl.
Bikram joga a hubnutí
Při správné životosprávě v kombinaci s jógou se dají pěkně shodit nadbytečné kilogramy. Během jedné lekce horké jógy může člověk spálit v průměru 450 kalorií. Hodnota spálených kalorií závisí samozřejmě na intenzitě cvičení. Praktikování jógy pozic (ásan) v teple spaluje tělo tuky efektivněji a rychleji, přičemž rozštěpený tuk se během cvičení může využít jako energie. Pravidelným cvičením se reguluje metabolismus v trávicím systému i v tělních buňkách.
Postupně se normalizuje chuť k jídlu a reguluje se potřeba příjmu potravy. Aby byly výsledky jógy viditelné, je třeba cvičit alespoň třikrát týdně.
Vydatným pocením, které je součástí Bikram jógy nastává detoxikace organismu, vylučování toxinů, které způsobují mnoho onemocnění.
Bikram jóga je účinným prostředkem jak bojovat proti únavě, depresi a stresu, které vyplývají z rychlého životního tempa. Doporučuje se nejméně deset lekcí měsíčně, aby došlo k žádanému efektu.
Začátečníci by měly navíc absolvovat nejdříve tři, tzv.. vstupní lekce, aby se tělo dostalo do jógové pozice.
Pozor na dehydrataci
Nejlepší prevencí je příjem dostatečného množství tekutin před začátkem cvičení a po něm. Při nedostatku vody nemůže řádně fungovat mozek, svaly ani jiné orgány. Nejméně dvě hodiny před cvičením je třeba vypít přibližně půl litru vody. Během cvičení jógy třeba pravidelně pít a to i tehdy, jestliže nepociťujeme pocit žízně. Po cvičení je třeba zhodnotit změny na tělesné váze a přijmout takové množství tekutiny, aby se váha vrátila do původní hodnoty.