Snowboarding
Pokud se rozhodnete "ochutnat" a hlavně později "vychutnat" si snowboarding, pokuste se získat co nejvíce informací od odborníka, který určí přesně, jaký typ zařízení budete potřebovat. Výstroj ze specializované prodejny vám zaručí nejen kvalitu, ale i vás osobněji přijme do říše snowboardingu.
Charakteristický pro snowboarding je boční postoj, při kterém jsou obě chodidla upevněny na jednu desku. To zabraňuje nezávislému pohybu nohou, což u začátečníků vyvolává přinejmenším rozpaky.
Zatímco v alpském lyžování na postupné zlepšení třeba mnoha hodin tréninku, kondiční přípravy a drilu, aby člověk postupoval, snowboarding nabízí možnost zlepšovat se okamžitě, a to od prvního dne.
Snowboarding zároveň neustále otevírá nové možnosti. Poté, co ve větší rychlosti zvládnou snowboardisti slalom na snowboardu, se mohou začít věnovat skokům a některým akrobatickým prvkům. Rychlost rozvoje snowboardingu vytváří množství nových sportovních disciplín, druhů výstroje i snowboardů.
Technika jízdy - Způsob jízdy
Hned na začátku si musíte ujasnit jednu věc a to, kterou nohu budete mít ve vázání vpředu a kterou vzadu.
Podle toho rozlišujeme dva způsoby jízdy:
regular - vpředu je levá noha
Goofy - vpředu je pravá noha
Úhel vázání
Volba šířky a úhlu postoje je často jen otázkou pohodlnosti, určité typy jízdy však mají své charakteristiky:
Při freestyle se používá spíše širší postoj, protože je stabilnější. Vzdálenost mezi chodidly by měla být kolem 50 cm. Úhel vázání u freestylu se nastavuje téměř kolmo na délku prkna, což umožňuje jízdu fakie (opačně - tedy zadní nohou dopředu).
U alpského stylu se více používá užší postoj, který je pro řezané oblouky důležitý. Další výhodou je možnost vyvinutí velkého tlaku na střed snowboardu. Vzdálenost mezi chodidly by se měla pohybovat okolo 45 cm. Vázání se v alpském stylu stáčí více ke špičce a bývá natočeno okolo 45 až 60 stupňů.
Nástup do vázání
V první řadě si najděte nějaké rovné místo, abyste snowboard nenaháněli ještě před první jízdou. Do vázání nastupujte přední nohou, druhou nohou snowboard jistěte. Při zapínání přezek u měkkého vázání začínejte u kotníkové přezky a pak teprve zapněte prstovou. Docílí se tím maximální utěsnění mezi deskou a nohou. Pokud máte tvrdé vázání, zapínejte jej podle toho, zda má prstovou nebo patovou přezku.
Základní postoj
Všechny vaše snahy v budoucnu budou vycházet ze správného základního postoje. Ve správném základním postoji je poloha a rozložení hmotnosti těla taková, že deska nemá při přímé jízdě tendenci nikam sama zatáčet. Tento postoj je podmínkou pro stabilní a bezpečnou jízdu, protože ti umožní kdykoliv rychlou změnu směru jízdy. Na snowboardu se stojí bokem ke směru jízdy, ramena a trup jsou kolmo k ose vázání přední nohy a hlava je vytočená do směru jízdy. Mnoho začátečníků vytáčí do směru jízdy spolu s hlavou i celé tělo (ramena) a to je zásadní chyba. Snowbaord má totiž snahu jet přibližně rovnoběžně s osou ramen, tzn. že budete muset neustále vyrovnávat jeho snahu zatáčet a bude se vám špatně měnit směr jízdy. Váha těla musí být z větší části na přední noze (60%). V tom okamžiku, jak přenesete váhu na zadní nohu, snowboard bude velmi špatně ovladatelný, případně vystřelí dopředu a stane se zcela neovladatelný.
Při jízdě mějte vždy mírně pokrčené kolena, abyste dobře vyrovnávali nerovnosti terénu. Díky pokrčeným kolenům se také sníží vaše těžiště, což přispěje k lepší stabilitě a sníží riziko úrazu v případě pádu. V základním postoji držte záda rovně.
Ruce mohou dobře posloužit k lepšímu rozložení váhy při dynamičtější jízdě, ke stabilizaci při doskoku nebo realizaci některých triků.