Chůze a běh se zátěží

Uvažovali jste už o rychlé chůzi se zátěží? V tomto článku si řekneme, jaké klady a zápory tato pohybová aktivita s sebou přináší ...

V obchodech je možné zakoupit si závaží nejrůznějších tvarů a hmotností. Asi nejběžnější jsou písečné pásy nebo pásy s olověnými destičkami. K dostání jsou zejména na zápěstí a kotníky. Pohodlnější jsou asi pískové. Písek je poddajný a lépe na zápěstí sedne. Na druhé straně jsou olověné destičky většinou i vyjímatelné - volitelná zátěž.

Kromě těchto nejběžnějších se využívají i zátěžové vesty, kde je možné hmotnost podle potřeby zvyšovat nebo naopak ubírat.

Pro ty, kterým se nechce investovat do pásů, postačí i lehčí jednoručky.

 

Nač je doplňková zátěž vhodná?

Asi budou zklamaní všichni ti, kteří chtějí touto cestou hubnout. Hlavní smysl má pro kondiční trénink výkonnostních sportovců. Závaží navíc ztěžuje pohyb, zlepšuje kondici srdce a rozvíjí sílu svalů. Využívá se jako prostředek pro zpestření tréninku, předcházení stagnace a rozvoj kondice.

Kromě rychlé chůze a běhu se dá využít ve speciálních pohybových cvičeních charakteristických pro konkrétní sport. Např. pro bojové sporty se vytrvalostní aktivita může kombinovat s údery.

Asi nejuniverzálnější uplatnění je kruhový trénink. Zde nachází doplňková zátěž místo i pro širokou veřejnost.

Doplňková zátěž může být opravdu malá - doplňková. Nejčastěji se využívá do asi 10% z tělesné hmotnosti sportovce. Při vyšších hmotnostech se doporučuje zátěžová vesta. Je na trupu a zátěž je pro tělo přirozeněji rozložena.

Je ale třeba mít na paměti, že se zvýšenou hmotností jsou více namáhané klouby a šlachy. Při kruhovém tréninku je to zanedbatelné. Při takovém běhu, kde jsou otřesy velké, je i riziko poranění větší.

 

Kdy doplňková zátěž není vhodná?

Běžně se využívá při snaze o zhubnutí. Cvičenec si myslí, že přidáním doplňkové zátěže naroste i výdej energie. Logicky by to mělo znamenat i větší úbytek hmotnosti.

Ano, je pravda že energeticky výdej naroste. Z pohledu hubnutí je však zanedbatelný. Navíc, jak roste náročnost např. rychlé chůze, zvyšuje se i srdeční činnost. Při vyšších hodnotách tepové frekvence klesá zapojení tuků do svalové práce. Mnohem více se začínají spalovat cukry. Vyšší pulzy jsou výborné na rozvoj srdce, ne však na hubnutí.

Po cvičení tak budete mít málo cukru ale zato větší chuť k jídlu.

Snaha o shození přebytečných kilogramů je úzce spojena s nadváhou. Obézní lidé ve zvýšené míře zatěžují své klouby. Pokud se k nim přidá další doplňková zátěž, klouby trpí.

Doplňková zátěž by měla zůstat vždy jen doplňková zejména kvůli našim kloubům.

 

Na co při využívání doplňkové zátěže nelze zapomínat?

Doplňková zátěž mění pohyb. Aktivita je silovější a zatěžuje ve zvýšené míře i svaly, které by se jinak jen "flákaly". Je proto nutné věnovat zvýšenou pozornost strečinku i těchto částí těla.

 

Jak zvýšit energetickou náročnost rychlé chůze i bez doplňkové zátěže?

Prodlužte trénink (chůze po delší dobu)

Prodlužte krok a zvyšte rychlost

Trasa s více převýšením - kopcovitý terén

Vyzkoušejte schody

Všechny body, kromě prvního, zvýší i srdeční frekvenci. Na kondici a pro naše srdce je to výborné. Při hubnutí je však třeba nutné hlídat tep ve vymezené zóně.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus