Tréninkový deník

Tento doplněk je asi důvěrně známý drtivé většině vrcholových sportovců. Své příznivce si však jistě nachází také v řadách sportovců rekreačních.

Vlastnit a psát si sportovní deník je podobné jako mít deník obyčejný. Hlavní rozdíl je však v tom, že se nezaznamenává, co člověk během dne zažil, ale průběh tréninkového procesu, popřípadě i stravování. A na co jsou tyto poznámky dobré? Pokud je sportovec píše poctivě a přesně, s odstupem času je možné se poohlédnout a zhodnotit, co sportovci prospělo nebo naopak kde udělal chybu. Snadněji se tak najde prostředek, po kterém se projevila zvýšená výkonnost a stejně tak prostředek, který působil opačně. Jeden univerzální postup se nedá použít tak, aby účinkoval u každého. Tréninkový deník však pomůže odhalit, na jaké prostředky organismus reaguje kladně. Možná si teď říkáte, že k nalezení chyby by stačilo trošku se ponořit v paměti. Je možné si vzpomenout zpětně na trénink několik dní, ale maximálně pár týdnů dozadu. Údaje takto vytěžené z paměti nejsou obvykle úplné a jsou značně nepřesné. V tréninkovém deníku je možné vidět zpětně posloupnost a systematičnost nejen několika týdnů nebo měsíců, ale i let. Na takových podrobnostech se potom dá snáze budovat nový tréninkový plán, který bude plynule navazovat na ten předešlý. Výhoda je i v tom, že pokud dojde k výměně trenéra, nový trenér nebude mít problém na práci svého předchůdce navázat. Je možné také svůj deník vzít a porovnat s jinými sportovci. Psaním deníku a jeho pozdějším opětovným čtením se sportovec nezanedbatelně vzdělává. Učí se na svých chybách, stejně jako na úspěších a přichází na to, jak jeho tělo na konkrétní prvky tréninkového procesu reaguje.

To, co bude součástí záznamů, je pouze na sportovci. Kromě tělesných cvičení je možné zaznamenat své pocity z tréninku, pocity únavy, elánu, čas věnovaný regeneraci, složení výživy nebo výživových doplňků. Informace ze stravování si vedou zejména lidé, kteří chtějí mít lepší přehled o přijatých kaloriích.

 

Jak tréninkový deník vypadá?

Co sport, to jiný přístup. Existuje několik různých metod, jak vést tréninkový deník. Jednotlivé sporty si navíc zvykly používat osobité značky a zkratky. Do deníku se zapisují cvičení a aktivity v pořadí, v jakém byly provedeny. Podle jejich charakteru se k nim přiřazuje příslušný počet opakování, hmotnost závaží, délka tratě nebo čas jejich provádění. Pro posilovací trénink by pak údaj vypadal například takto: běh 80x8x5. Tyto údaje se pak sčítají a dají se vyhodnotit za určité časové období (týden, měsíc, rok). Neodmyslitelnou součástí je datum. Tento údaj je téměř vždy v horní části deníku, protože to zlepšuje orientaci a zrychluje vyhledání konkrétního tréninku.

 

Pro založení tréninkového deníku nebudete potřebovat nic víc než sešit. Je možné si psát záznamy o tréninku i na samostatné listy papíru, ale je zde velká pravděpodobnost ztráty, stejně jako značná nepřehlednost po jejich nahromadění. Pokud peníze nerozhodují a máte pevné nervy při shánění, můžete to zkusit s originálním tištěným tréninkovým deníkem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Hubnutí bez cvičení

Rychlé a přitom bezpečné hubnutí bez cvičení prostě nejde. Ale zdravý pohyb ještě nikomu neublížil, tak...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Menstruace není důvod necvičit, cvičení zmírňuje PMS

Pravidelné cvičení pomáhá zmírnit premenstruační syndrom, ale i bolestivou menstruaci. Chce to jen dodržovat...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Nápoje pro sportovce

Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá...
více…

Cvičení nalačno svalům, ani metabolismu neprospívá

Cvičíte s prázdným žaludkem a myslíte si, že rychleji zhubnete? Mýlíte se! Vědecké studie tento zakořeněný...
více…

Přírodní kosmetika po každém cvičení - důležitá a účinná regenerace

Součást každého pravidelného cvičení musí být regenerace. A k regeneraci se vám určitě budou hodit přípravky...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…