Tréninkový deník

Tento doplněk je asi důvěrně známý drtivé většině vrcholových sportovců. Své příznivce si však jistě nachází také v řadách sportovců rekreačních.

Vlastnit a psát si sportovní deník je podobné jako mít deník obyčejný. Hlavní rozdíl je však v tom, že se nezaznamenává, co člověk během dne zažil, ale průběh tréninkového procesu, popřípadě i stravování. A na co jsou tyto poznámky dobré? Pokud je sportovec píše poctivě a přesně, s odstupem času je možné se poohlédnout a zhodnotit, co sportovci prospělo nebo naopak kde udělal chybu. Snadněji se tak najde prostředek, po kterém se projevila zvýšená výkonnost a stejně tak prostředek, který působil opačně. Jeden univerzální postup se nedá použít tak, aby účinkoval u každého. Tréninkový deník však pomůže odhalit, na jaké prostředky organismus reaguje kladně. Možná si teď říkáte, že k nalezení chyby by stačilo trošku se ponořit v paměti. Je možné si vzpomenout zpětně na trénink několik dní, ale maximálně pár týdnů dozadu. Údaje takto vytěžené z paměti nejsou obvykle úplné a jsou značně nepřesné. V tréninkovém deníku je možné vidět zpětně posloupnost a systematičnost nejen několika týdnů nebo měsíců, ale i let. Na takových podrobnostech se potom dá snáze budovat nový tréninkový plán, který bude plynule navazovat na ten předešlý. Výhoda je i v tom, že pokud dojde k výměně trenéra, nový trenér nebude mít problém na práci svého předchůdce navázat. Je možné také svůj deník vzít a porovnat s jinými sportovci. Psaním deníku a jeho pozdějším opětovným čtením se sportovec nezanedbatelně vzdělává. Učí se na svých chybách, stejně jako na úspěších a přichází na to, jak jeho tělo na konkrétní prvky tréninkového procesu reaguje.

To, co bude součástí záznamů, je pouze na sportovci. Kromě tělesných cvičení je možné zaznamenat své pocity z tréninku, pocity únavy, elánu, čas věnovaný regeneraci, složení výživy nebo výživových doplňků. Informace ze stravování si vedou zejména lidé, kteří chtějí mít lepší přehled o přijatých kaloriích.

 

Jak tréninkový deník vypadá?

Co sport, to jiný přístup. Existuje několik různých metod, jak vést tréninkový deník. Jednotlivé sporty si navíc zvykly používat osobité značky a zkratky. Do deníku se zapisují cvičení a aktivity v pořadí, v jakém byly provedeny. Podle jejich charakteru se k nim přiřazuje příslušný počet opakování, hmotnost závaží, délka tratě nebo čas jejich provádění. Pro posilovací trénink by pak údaj vypadal například takto: běh 80x8x5. Tyto údaje se pak sčítají a dají se vyhodnotit za určité časové období (týden, měsíc, rok). Neodmyslitelnou součástí je datum. Tento údaj je téměř vždy v horní části deníku, protože to zlepšuje orientaci a zrychluje vyhledání konkrétního tréninku.

 

Pro založení tréninkového deníku nebudete potřebovat nic víc než sešit. Je možné si psát záznamy o tréninku i na samostatné listy papíru, ale je zde velká pravděpodobnost ztráty, stejně jako značná nepřehlednost po jejich nahromadění. Pokud peníze nerozhodují a máte pevné nervy při shánění, můžete to zkusit s originálním tištěným tréninkovým deníkem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Hubnutí bez cvičení

Rychlé a přitom bezpečné hubnutí bez cvičení prostě nejde. Ale zdravý pohyb ještě nikomu neublížil, tak...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Menstruace není důvod necvičit, cvičení zmírňuje PMS

Pravidelné cvičení pomáhá zmírnit premenstruační syndrom, ale i bolestivou menstruaci. Chce to jen dodržovat...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Nápoje pro sportovce

Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá...
více…

Cvičení nalačno svalům, ani metabolismu neprospívá

Cvičíte s prázdným žaludkem a myslíte si, že rychleji zhubnete? Mýlíte se! Vědecké studie tento zakořeněný...
více…

Přírodní kosmetika po každém cvičení - důležitá a účinná regenerace

Součást každého pravidelného cvičení musí být regenerace. A k regeneraci se vám určitě budou hodit přípravky...
více…