Jak si vybrat snowboardové prkno?

Deska je nejdražší část snowboardové (snowboard - angl.) výbavy. Většinou platí - čím je dražší tím větší výkon od ní můžete čekat.

Mnoho levnějších desek obsahuje starší a levnější technologie, kvůli tomu, aby cena byla nižší. Rozdíl mezi nejlevnějšími a nejdražšími kusy, pokud se na ně postavíte, je více než citelný. Deska může velmi snadno určovat horní hranici toho, co dokážete zajezdit na svahu, na rampě i na skocích. Musíte si stanovit výkonnost, kterou chcete dosáhnout a podle toho utratit peníze na desku.

 

Typy prken

Prkno si kupujete podle toho, co budete jezdit. Prkna jsou vyráběna podle určení – začátečnická prkna na sjezdovky, prkna na freeride do prašanu, prkna na freestyle skákání, či speciální modely na sjíždění beden a zábradlí v snowparku, desky do u-rampy… Prkno na čistý freeride v prašanu musí být delší, aby nadnášelo v prašanu. Prkno na slajdovaní jsou zase velmi krátké a velmi měkké. Prkna na skoky musí poskytovat vhodný pop (pružnost při odrazu), ale určitou měkkost na koncích kvůli "pružnosti" při dopadech. Speciálně vyvíjená prkna do u-rampy mají speciální tvary, rádiusy ohnutí hrany a jsou většinou tvrdší. Prkna na boardercross bývají velmi tvrdé.

Dobré firmy uvádějí na prknech a ve svých katalozích určení desky a i její tvrdost u všech svých modelů. Z popisu a tabulek se dá vyčíst, zda je deska více na freeride nebo freestyle atd.


Konstrukce jádra desky

Existuje několik základních konstrukcí jader desek, kterým si firmy přizpůsobují, aby mohly nabízet své vlastní speciální technologie a konstrukce. Dobré firmy připojují k desce nákres vnitřní konstrukce. Dobré desky mají v 99% dřevěné jádro. Způsob uložení dřeva, kombinace s různě uloženým laminátem, různé jiné kombinace uložení dřeva v jádru, typ dřeva, si každá firma vymyslí tak, aby mohla zodpovědně prohlásit, že udělala všechno, aby desky patřily mezi nejlepší na světě. I mezi deskami s dřevěným jádrem existují rozdíly a nejlepší je orientovat se podle doporučení zkušenějších jezdců.

Naproti tomu nejhorší desky se (na škodu kupců) neustále vyrábějí, prodávají za levný peníz a jejich konstrukce se nazývá "PU sendvič". Jde o výlisek z umělých hmot a poznáte je podle šedo-černé boční části, i když toto bývá často maskováno sidewall jiné barvy. Jádro těchto desek se velmi rychle opotřebovává (řádově po pár týdnech) a jezdec často neví, že už dlouho jezdí na nepoužitelné desce. I přes lákavé ceny v hypermarketech můžeme zodpovědně prohlásit, že jde o vyhozené peníze, i pro začátečníky. Kupujte pouze desky s dřevěným jádrem!

Kromě zmíněných dvou se vyskytují různé speciální konstrukce, jako například tzv. "Honeycomb" (značka Sims), který obsahuje pevný hliníkový profil ve tvaru včelích pláství.

 

Sidewall / cap

Řešení desky kolem hran se dělí na dvě metody: cap-construction a sidewall. Cap byl pár let moderní, ale v principu se neprosadil. Sidewall má své výhody v pevnosti, pokud narazíte např. na kámen. Navíc je celkem dobře opravitelný v servisech, v případě když vyvalí hranu. Sidewall poměrně dobře drží hranu, ale tady jde hlavně o konstrukci jádra. Desky se sidewall jsou většinou pevnější v oblasti mezi vázáními než cap desky.

Cap se používá u lehkých "atletičtějších" deskách, je efektní a dodává mírně ostřejší feeling při jízdě na hraně a její zařezávání do sněhu (ale to je vysloveně věc vkusu). Desky s čepem bývají často tenčí než sidewallové. Cap je dost jemný a může se poškodit při nárazech o kameny při freeridu. Hrana je často jemnější než u sidewallových modelů. Cap je náchylný k tzv. delaminácii, tj. odlepení laminátové vrchní části desky od hrany, což není nic nebezpečného, pokud si nenecháte vniknout vodu z tajícího sněhu do dřevěného jádra, které může nabobtnat a oslabit. Bezdůvodná delaminace se dá poměrně bez problémů reklamovat, nebo i zalepit. Vyvalená hrana při cap-konstrukci se poměrně těžko opravuje kvůli tenkosti desky u hrany.

V sezóně 2006-2007 představila značka Ride uretanový sidewall lépe absorbující nárazy (na slajdovací bedně zábradlí) a vibrace při jízdě. Některé firmy také začaly vyrábět desky s hrubšími a tím pádem odolnějšími hranami.

 

Skluznice

Skluznice jsou různé a pro kupujícího mají dva efekty - rychlost a potřeba starat se o ni. Je třeba starat se o každou skluznici (tj. hlavně voskovat, ale o tom v jiném článku). Rychlé, závodní skluznice vyžadují více péče a ty "pomalejší" nedosahují sice potřebnou rychlost, ale podle výrobců, ale i z praxe - nevyžadují tolik voskování. Nejrychlejší skluznice se vyvíjejí v chemických laboratořích a obsahují příměsi různých látek, aby lépe klouzaly.

Klasické skluznice jsou většinou pojmenovány jménem "sintered" (některé firmy se přiznávají, že skluznice vyrábí jen pár firem na světě a berou je od nich) a jsou číslována čísly 5000 nebo 10000. Číslo znamená něco jako pórovatolnost skluznice = počet mikrodírek na určitou plochu skluznice. Čím má skluznice více pórů, tím je rychlejší, neboť dokáže do sebe absorbovat více vosku, který odpuzuje spod skluznice vodu. Takové skluznice však i vyžadují častější voskování. Sintered skluznice se vylepšují například příměsmi iridia, což přidává na skluzu.

Grafitové skluznice jsou rychlé černé skluznice, které vyžadují asi nejvíce voskování. Moderní, zejména grafitové skluznice mají na povrchu vybroušené malé, ale viditelné vrypy ve směru jízdy, které umožňují tání sněhu pod deskou a odvádějí kapky vody, čímž je skluznice ještě rychlejší.

 

Directional & twintipu a inzertu

Directional desky mají posunuté jádro i zápustné matice (tzv. inzertu) směrem dozadu, aby umožňovaly jednoduše nastavit "backstance", tedy postoj s těžištěm mírně od středu desky dozadu. Twintipu desky jsou symetrické desky s jádrem i inzertní umístěním symetricky na střed. Jde o freestyleové desky umožňující rovnocennou jízdu na normál i naopak, na switch, určené na skákání a slajdovaní v snowparku.

Nejlépe modely u značky mají dvojnásobný počet inzertu (mezi každými dvěma páry byl přidán ještě jeden pár), čímž zlepšují možnosti přesného nastavení polohy vázání na desce.

 

Ročník, model, jezdec

Obchody prodávají zejména nejnovější modely, ale i desky stojící na skladě již rok. Dobře si prohlédněte katalogy na tuto sezónu a internet a vězte, do čeho vrážet peníze. To, že deska stojí v obchodě už dlouho, můžete rozpoznat i například podle toho, že má suchou skluznici (bílé jemné šupinky), protože drtivá většina výrobců dodává desky s krásnou hladkou skluznicí napuštěnou vosky od výroby, a ten se postupně vysušuje.

Prohlédněte si doporučení výrobce, kdo z profi jezdců dané firmy na desce jezdí. Velmi často, hlavně ti, kteří se ježdění věnují už déle, sledují známé jezdce. Pokud najdete v časopisech nebo videích (příp. na svahu) jezdce, jehož ježdění vás inspiruje a chtěli byste se mu přiblížit, je třeba si zjistit, na jakém prkně jezdí a zda náhodou jeho firma nevyrábí jeho pro-model. Příp. v katalozích nebo k deskám přiložených letácích si najdete informaci o tom, který jezdec se podílel na vývoji konkrétního modelu. Pokud tedy chci jezdit to, co daný člověk, je velmi pravděpodobné, že konkrétně tento model desky bude pro mě ten nejvhodnější. Ale! - Daná rada neplatí pro začátečníky a lidi úplně fyzicky odlišné od pro-jezdce. Ti totiž většinou bývají menší až střední postavy, takže, pokud máš více než 185 cm a více než 85 kg, je třeba tento fakt vzít v úvahu.

 

Geometrické parametry desky - šířka v "pase"

Pro jezdce s velkými čísly nohou znamená užší deska problém, a proto výrobci často vyrábějí širší "wide" modely pro lidi s větší nohou (šířka v pásu kolem 265 mm)… Dále do u-rampy se vyrábějí desky užší v pase (šířka v pase pod 250 mm při desce cca 158 cm). Mnoho freestyle jezdců upřednostňuje ať už na snowparkové skoky nebo do backcountry o malinko širší modely (šířka v pase 254-255 mm při desce cca 158 cm).

 

Geometrické parametry desky - délka

Délka desky by měla odpovídat hlavně vaší váze a výšce, ale i druhu ježdění, pro který si ji vybíráte a vašemu jezdeckému měřítku. (Pokud chcete jezdit freeride, big Airs na big jumps nebo v big pipes berte pár cm navíc, viz nahoře.) Např. člověku s 80 kg a 180 cm bude asi nejvíce vyhovovat cca 159 cm deska. Menší váha a výška a nižší jezdecká úroveň nebo úzké zaměření na jibbing - kratší prkno. Dívkám s výškou 165 cm a váhou do 60 kg např. bude vyhovovat něco kolem 150 cm. Freestylová deska by vám měla sahat zhruba pár cm pod bradu. Různé modely desek mají svá omezení na výšku a váhu jezdce, proto prostudujte katalog nebo leták přiložený k desce.


Geometrické parametry desky - sidecut

Sidecut je boční obloukový výřez, který udává desce "piškotový" tvar. Udává se v metrech poloměru kruhu (resp. 3 kruhů při efektivních sidecutech), který by vytvořil zmíněný obloukový výřez. Čím menší sidecut, tím rychleji deska zatáčí na hraně a tím menší oblouky je schopna vyřezat do svahu. Velikost sidecutu by měly uvádět katalogy a letáky přiložené k deskám. Od cca roku 2000 se vyrábějí desky s kvadratickým sidecutem, který je složen ze tří kruhů různého průměru na začátku, uprostřed a na konci desky. Kvadratický sidecut údajně lépe kopíruje počátek a výjezd z oblouku a byl původně objeven hlavně pro ježdění v u-rampě. Avšak dnes se opět objevují velmi úspěšné freestyle desky s kruhovým sidecutem, který se chová velmi přirozeně.


Geometrické parametry desky - effective edge

Effective edge, neboli efektivní hrana je délka hrany, přes kterou je snowboard schopen opírat se o svah při jízdě na hraně. Stejně dlouhé desky mohou mít různě dlouhé efektivní hrany. Dlouhá efektivní hrana je dobrá na to, že deska lépe drží v obloucích na hraně. Délka efektivní hrany by měla být uvedena v katalozích a letácích přiložených k deskám.

 

Geometrické parametry desky - délka nose a tail

Dnes se vyrábějí desky s delším nosem (špička, nos) než kdysi, neboť od většiny desek se vyžaduje i ježdění v hlubokém sněhu, což s krátkým nosem nejde. Také se používá delší tail (ocas) v případech, kdy se deska dělá se záměrem ustát velké skoky profíků a říká se tomu "Snappy" tail. Některé z desek určených pro freeride nebo boardercross se stále vyrábějí s kratšími taily. Každá firma si vyvinula vlastní tvary a délky pro nose i tail, většinou podle doporučení jejich profi jezdců. Délka a zdvih nose-u a tail by měla být uvedena v katalozích a letácích přiložených k deskám.

 

Design

Samozřejmě, že design není pro ježdění zásadní, ale proč se necítit lépe na krásnější desce? Nejznámější značky si vzory nechávají vytvořit u známých a avantgardních umělců. Mnohé vzory navrhují sami jezdci a odrážejí jejich osobní zážitky. Jasné barvy mohou také pěkně oživit vaše fotografie.

 

Péče o desku

O desku je třeba pečovat. Zejména o skluznici, kterou je třeba pravidelně voskovat. Pravidelně voskovaná skluznice vydrží mnohem víc. Pokud jezdíte na sjezdovkách a nehoblujete slajdovací zábradlí a bedny, je třeba sem tam nechat nabrousit v servisu hrany. Pozor na kameny, když není pod sněhem dostatečný tvrdý sněhový základ. Pruhování v skluznici se vždy dají zalít, ale vyvalená hrana může být problém.

 

V případě nákupu ojeté desky zhodnoťte poškození

Pokud kupujete ojetou desku, ověřte si úroveň tzv. prošlápnutí desky, tj. zda je jádro desky opotřebované nebo ne. Prošlápnutá deska se - když se položí na rovnou podložku - dotýká podložky celou plochou, je rovná a nemá již přehyb (v pořádku je, když střed desky je alespoň půlcentimetru nad podložkou). Prošlápnutá deska nemá potřebnou pevnou pružnost a je nepoužitelná.

Pokud kupujete ojetou desku, všímejte si, výše uvedeného prošlapu, rýhy a případné bubliny na skluznici (některým méně kvalitním deskám se odlepovala skluznice u hran od jádra a vznikaly bubliny), případnou delaminaci (dobře opravená delaminace nemusí být nic hrozného).

Deskám používaným na freestyle, zejména slajdovaní zábradlí a beden, ale i při dopadávaní skoků, mohou popraskat hrany. Porušení integrity hran však není zásadní závadou, pokud se lem nezačal rozcházet.

 

Záruka a možnosti reklamace

Záruka a možnosti reklamace jsou důležitou věci. Snowboard stojí hodně peněz, a proto je třeba se u prodejců informovat jaká je REÁLNÁ možnost vyreklamování snowboardu v případě objevení výrobní vady. Reálnou možnost zdůrazňujeme proto, že povinnost vyřídit reklamaci v prospěch spotřebitele vyplývá prodejci ze zákona. Pokud ten však nakoupil zboží z nějaké jednorázové nabídky pochybného dovozce, který za 2 měsíce už nebude existovat, je dost možné, že s vyřízením reklamace bude problém. Obchodník vás bude natahovat, a dokud se to neřídí, bude jaro - zima zase netrvá až tak dlouho.

Výrobní vadu zdůrazňujeme proto, že nemůžete od nikoho očekávat, že vám vyreklamuje chybu způsobenou vaší vinou a nesprávným zacházením. I snowboard je věc zničitelná, s ohraničenou životností a je třeba se k ní tak chovat. Ve specializovaných prodejnách by s vyřízením oprávněné reklamace neměl být problém, protože ty spolupracují s reálně fungujícími a osvědčenými distributory. Všeobecně se dá říci, že desky od renomovaných snowboardových firem se reklamují jednodušeji než neznačkové, ale i neznačkové se můžou dát vyreklamovat - záleží na dovozci. Proto se o reklamačních podmínkách určitě předem informujte před koupí.

 

Nejlepší značky

V posledních letech máte na českém trhu výběr z nej značek jako Burton, Ride, Nitro, Forum, Rossignol, Elan, Rome, Techninė. Pro začátečníky a méně pokročilé jsou na trhu za velmi dobré ceny k dispozici dostatečně kvalitní desky s celodřevěným jádrem značek Lamar a 5150 - asi nejlepší volba pro začátečníka v poměru cena / výkon.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Hubnutí bez cvičení

Rychlé a přitom bezpečné hubnutí bez cvičení prostě nejde. Ale zdravý pohyb ještě nikomu neublížil, tak...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Menstruace není důvod necvičit, cvičení zmírňuje PMS

Pravidelné cvičení pomáhá zmírnit premenstruační syndrom, ale i bolestivou menstruaci. Chce to jen dodržovat...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Nápoje pro sportovce

Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá...
více…

Cvičení nalačno svalům, ani metabolismu neprospívá

Cvičíte s prázdným žaludkem a myslíte si, že rychleji zhubnete? Mýlíte se! Vědecké studie tento zakořeněný...
více…

Přírodní kosmetika po každém cvičení - důležitá a účinná regenerace

Součást každého pravidelného cvičení musí být regenerace. A k regeneraci se vám určitě budou hodit přípravky...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…