Jak vybrat kolo?

V prvé řadě je třeba si rozmyslet, co od kola očekáváme, na co ho budeme používat a v jakém terénu chceme jezdit. Podle toho se kola rozdělují na několik kategorií s rozdílem, na který terén jsou kola v dané kategorii použita.

Jaký typ kola vybrat?

Nejprodávanější kola jsou kola horská a krosová. Horská kola jsou vhodná do středního terénu, například do lesa nebo na polní cesty. V případě, že chcete jezdit v lehkém terénu, ale zároveň dáváte přednost jízdě po silnici, zvolte kolo krosové, které je vhodné pro cykloturistiku. Dále se můžeme setkat s jízdními koly trekkingovými, která jsou vhodná pro cestování městem. Dalším typem jsou kola celoodpružená, která jsou vhodná do extrémního terénu. Kola silniční jsou zase přizpůsobena pouze na jízdu po silnici. Pro děti volte z některých dětských kol, která jsou navíc rozdělena podle věku dítěte. Pro děti můžete vybrat i z kol dirtových, sjezdových nebo freestylových, která jsou vhodná pro jízdu na rampách, pro skoky a technickou jízdu. Setkat se můžete i se speciálními koly s elektronickým motorem, která jsou vhodná pro starší cyklisty.

 

Krosová kola

Svou konstrukcí jsou vytvořena pro cykloturistiku. Ideálním povrchem jsou lesní nebo polní cesty nebo mírně zpevněné komunikace. Oproti horským kolům nabízejí pohodlné sedlo předurčené na delší výletové trasy. Tato kola jsou v poslední době velmi oblíbená a svojí pohodlností si své příznivce najdou v každé věkové kategorii.

 

Horská kola

Speciální zpevněný rám a konstrukce, široké pláště a velké množství převodů. To vše a další vlastnosti horských kol je předurčuje pro použití v terénu. Dají se samozřejmě použít i na silničním povrchu, ale nejsou na to primárně určena.

 

Celoodpružená kola

Velmi kvalitní kola vhodné na jízdu krajinou, v jakémkoliv terénu. Jde vlastně o Horské kolo s odpruženou zadní stavbou rámu a odpruženou přední vidlicí.

 

Trekkingová kola

Kola nevhodná do terénu. Jsou vybavena blatníky, světly a nosiči. Vhodné převážně na zpevněné cesty. Nabízí tak vysokou pohodlnost, stavěnou na delší trasy s menšími zavazadly. Jde o kompromis mezi silničním a horským kolem.

 

Silniční kola

Profesionální kola, která jsou svojí konstrukcí primárně určena pro sportovní silniční jízdu. Zcela nevhodná pro jakýkoli druh terénu.

 

BMX a freestylová kola

Kola dělaná na uzavřené okruhy nebo rampy. Nevhodné a nepohodlné na delší trasy.


Sjezdová kola

Tato kola jsou určena do nejtěžších terénů. Jejich vidlice jsou z nejkvalitnějších materiálů a mají daleko vyšší zdvih, než celoodpružená horská kola, s nimiž se často zaměňují.

 

Jízdní kola s pomocným motorem

Kola vhodná pro starší cyklisty a cyklistky, případně pro fyzicky postižené.

 

Dětská kola

Kola pro naše nejmenší děti od 2 let. Rozdělená podle průměru kola.

 

Jakou velikost vybrat?

Každé kolo se vyrábí v několika velikostech z důvodu pohodlí pro cyklisty různých výšek. Touto velikostí se myslí vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu. Velikost se převážně udává v palcích, případně jsou použita písmena stejně jako u oblečení (S, M, L, XL, XXL). První způsob jak vybrat správnou velikost rámu je právě podle výšky, další možnost je podle délky nohou.

Každé kolo se vyrábí v několika velikostech z důvodu pohodlí pro cyklisty různých výšek. Touto velikosti se myslí vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu. Velikost se převážně udává v palcích, případně jsou použita písmena stejně jako u oblečení (S, M, L, XL, XXL). První způsob jak vybrat správnou velikost rámu je právě podle výšky.

Výška postavy (cm) Horská kola (palce) Krosová kola (palce) Silniční kola (cm)
150 až 155 15 - 16 " 16" 50 - 52
155 až 160 16 " 16 " 52
160 až 165 16 - 17 " 17" 52
166 až 170 17 - 18 " 17 - 18 " 52 - 54
171 až 175 18 - 19 " 18 - 19 " 54 - 56
176 až 180 19 - 20 " 19 - 20 " 56 - 58
181 až 185 20 - 21 " 20 - 21 " 58 - 60
185 až 190 21 - 22 " 21 - 22 " 60
190 až 195 22 - 23 " 22 - 23 " 62
195 až 200 a více 24 " 24 " 62 - 64

 

Další a to přesnější možností je určení podle délky nohou. Obecně se u horských kol doporučuje, že cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní trubku rámu pět centimetrů pod rozkrokem.

Výška postavy (cm) Délka nohy (cm) Velikost rámu
sportovní použití rekreační použití
(cm) (palce) (cm) (palce)
161 72 40 15,7 42 16,5
165 75 42 16,5 44 17,3
169 79 44 17,3 46 18,1
173 82 46 18,1 48 18,9
179 87 48 18,9 50 19,7
183 89 50 19,7 52 20,5
187 92 52 20,5 54 21,3
193 96 54 21,3 56 22,0

  

Dětská kola se dělí na několik velikostí podle průměru kola, které se liší použitím pro danou věkovou kategorii dětí. Případně se dá rozlišovat podle výšky dítěte. 

Průměr kol Věk dítěte Výška postavy (cm)
12 " 2 - 4 90 - 110
16 " 4 - 7 100 - 125
20 " 6 - 9 105 - 135
24 " 8 - 12 115 - 155
26 " nad 10  

 

Všechny tyto údaje jsou spíše orientační.

 

Nosnost kol

Orientační nosnost horských, silničních a krosových kol je do 120kg. Nosnost trekkingových kol je do 140kg. Nosnost dětských jízdních kol s průměrem kol 12 "až 16" je cca 50kg, dětských jízdních kol s průměrem kola 20 "je 80kg a dětských jízdních kol s průměrem kola 24" až 100kg. Všechny tyto informace jsou samozřejmě pouze orientační.

 

Hmotnost kol

Hmotnost kol pro většinu kol asi nebude příliš podstatná, ale je dobré si ji alespoň předem zjistit. Hlavně u dětských kol - pro menší děti dávejte přednost lehčím bicyklům. Hmotnost kola ovlivňuje hlavně použitý materiál rámu. Běžná hmotnost u horských a krosových kol se pohybuje kolem 13-15kg. U silničních kol je to pod 10kg. Hmotnost dětských kol je velmi různá.

 

Jaký vybrat materiál rámu?

K výrobě rámu se používá několik materiálů, které se liší jak hmotností, tak i pevností a cenou.

Hliník - kola s hliníkovým rámem se označují Alu, Alloy a podobně. Hliník je, jak známo, měkký a lehký materiál, což jsou jeho hlavní výhody. Nevýhodou je však jeho minimální pružnost a vyšší cena.

Skandium - hliníková slitina s příměsí skandia. Jsou lehčí, ale zároveň flexibilnější než klasické hliníkové rámy.

Hořčík - hliníková slitina s příměsí hořčíku. Podobně jako u rámů ze skandia i zde platí vyšší pružnost a nižší hmotnost oproti klasickým hliníkovým rámům.

Karbon - momentálně nejlepší a nejdražší materiál, ze kterého se rámy vyrábějí. Je velmi pevný a lehký. Vzniká kladením vrstev karbonové tkaniny, která se při vysokém tlaku speče.

Ocel - ocelové rámy mají označení hi-ten. Výhodou těchto rámů je velká pružnost a zároveň nízká cena. Nevýhodou je pak vyšší hmotnost. Ocel je nejpoužívanějším materiálem a velmi často se používají slitiny, které jsou schopny zajistit vyšší pevnost rámu.


Jakou vybrat vidlici?

Odpružená vidlice je vhodná pouze na kola, u nichž je očekávané použití v terénu. V případě silničních kol je odpružení samozřejmě nežádoucí. Dnešním standardem je odpružená přední vidlice, která dokáže příjemně odpružit nerovnosti terénu. Většina lepších odpružených předních vidlic má možnost odpružení uzamknout (lock out). Tato možnost se hodí v případě, že často střídáte cestu s terénem.

Vidlice se dělí na pružinové a vzduchové.

V případě, že máte náročnější požadavky na odpružení, můžete sáhnout po celoodpružených kolech. Tato kola jsou vhodná do nejnáročnějších terénů. Celoodpruženost a kvalita kola se samozřejmě odrazí na vysoké ceně.

 

Jaké vybrat brzdy?

Dnes se můžete běžně setkat s dvěma typy brzd. Nejčastější a levnější variantou jsou ráfkové brzdy, které všichni určitě dobře známe. Jsou to brzdy na mechanickém principu, kdy stlačením páčky se utahuje lanko, které pomocí gumiček tlačí na ráfek kola a tím kolo zabrzdí.

U dražších kol jsou použity brzdy kotoučové, ty se pak rozlišují na mechanické a hydraulické. Mechanické kotoučové brzdy fungují na stejném principu jako brzdy ráfkové, s tím rozdílem, že se nebrzdí o ráfek ale kotoučem. Hydraulické kotoučové brzdy jsou nejúčinnější a fungují na stejném principu jako brzdy pro automobil. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Hubnutí bez cvičení

Rychlé a přitom bezpečné hubnutí bez cvičení prostě nejde. Ale zdravý pohyb ještě nikomu neublížil, tak...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Menstruace není důvod necvičit, cvičení zmírňuje PMS

Pravidelné cvičení pomáhá zmírnit premenstruační syndrom, ale i bolestivou menstruaci. Chce to jen dodržovat...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Nápoje pro sportovce

Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá...
více…

Cvičení nalačno svalům, ani metabolismu neprospívá

Cvičíte s prázdným žaludkem a myslíte si, že rychleji zhubnete? Mýlíte se! Vědecké studie tento zakořeněný...
více…

Přírodní kosmetika po každém cvičení - důležitá a účinná regenerace

Součást každého pravidelného cvičení musí být regenerace. A k regeneraci se vám určitě budou hodit přípravky...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…