Dřep na FitBallu
Cvičení s míčem, které jsem zde již na stránce popisoval, budí dojem jednoduchosti. Jsou to většinou cviky pro začátečníky, které pomáhají zlepšovat jejich kondici a upevňují zdraví. Bylo by však nesprávné domnívat se, že míče musí být výlučně doménou jednoduchých cviků, vhodných jen pro rehabilitaci. Dnešní cvik by Vás měl přesvědčit o opaku!
Míč má opravdu široké spektrum uplatnění. V rámci kondičního tréninku sportovců se využívá při silových, silově-výbušných a koordinačních cvičeních. Každý cvik má jinou míru náročnosti. Dřepy na míči patří asi mezi ty "nemožné". I proto přikládám video, aby byla názornost lepší:)
Také dřep na míči patří do rodiny dřepů a proto zapojuje prakticky všechny svaly dolních končetin. Aktivovaný je především čtyřhlavý sval stehna, dvojhlavý sval stehna, hýžďové svaly a bederní část zad. Oproti dřepu s obouruční činkou na ramenou však budete cítit i svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte.
Maximální labilní poloha těla Vás bude nutit k pomalému pohybu a neustálému dorovnávání. Charakter svalové práce je jiný. Na míči se nedá cvičit jedno opakování za druhým. Velká přídavná zátěž je také vyloučena. Pohyb je pomalý a svalová vlákna mění svou délku pomalu a často i přerušovaně.
V mnohem větší míře se využívá princip izometrického napětí. Znamená to, že ve svalech se bude měnit napětí, ale délka svalu se mění mnohem pomaleji než u klasického dřepu.
Provedení:
Připravte si míč o vhodném průměru. Každá velikost má trochu jiné vlastnosti a i jinak se na ní cvičí. Pokud si myslíte, že se na míč postavíte a budete hned dřepovat, velmi se mýlíte. K takovému cviku je třeba se propracovat postupně. Základem by mělo být osvojení si techniky klasického dřepu.
Prakticky nezbytné je cvičit při vhodné konstrukci, která umožní na míč alespoň vylézt. Ruce se přidržují po celou dobu konstrukce. Při prvních pokusech je to důležité z hlediska bezpečnosti, i proveditelnosti cviku. Po dlouhém dlouhém tréninku je možné se propracovat ke cvičení bez přidržení.
Zpočátku zkoušejte podřep a nesnažte se hned jít do hlubokého dřepu.
Dýchání:
Ve výchozí poloze je hlubší nádech, během pohybu dolů je dech zadržen a v poslední fázi vstávání je výdech. Alespoň takto zní teorie. Pokud se potřebujete soustředit spíše na samotný cvik, snažte se alespoň dýchat v rytmu cvičení.
Chyby:
příliš měkký míč
jakákoliv chyba bude potrestána ztrátou rovnováhy, takže to rychle poznáte:)