Princip neúplných opakování

Princip neúplných opakování má široké uplatnění. Vhodný je pro každý tělesný typ. Nejvíce se využívá v objemovém tréninku a na překonání stagnace. Neúplné opakování také pomáhají při zvyšování síly.

Princip neúplných opakování by se dal přeložit jako princip zkráceného rozsahu pohybu opakování. Díky tomu je možné využívat vyšší hmotnost závaží, než při běžném rozsahu opakování. Pohyb je krátký a sportovec se tak dokáže na neúplné opakování lépe soustředit.

Vyšší hmotnosti závaží předurčují princip pro pokročilejší sportovce. Pro začátečníka jsou vysoké hmotnosti zbytečným rizikem. Navíc existuje pestrá paleta tréninkových zásad, které je možné při zahájení s posilováním využít.

Asi nejednomu z nás se stalo, že hmotnost závaží byla během opakování pociťována jako zvládnutelná. Stačilo už jen málo pro úspěšné dokončení opakování. Ale v okamžiku mrtvého bodu musela zasáhnout dopomoc. Jak na všechno, i na tréninkový podnět si tělo postupně zvykne. Silový nebo objemový přírůstek můžeme zaznamenat, ale postupně se bude zmenšovat.

Standardní opakování v plné délce je možné rozdělit na kratší, samostatné části. Poloviční délka dráhy nebude automaticky znamenat poloviční námahu. Naopak. S vyšší hmotností a soustředěním získáme intenzivní svalový podnět, na který tělo zareaguje překonáním stagnace. Cvičit je tak možné samostatně dolní dráhu pod mrtvým bodem a naopak dotláčení závaží v horní poloze nad mrtvým bodem. Nejtěžší však bude dráha ve středu opakování (překonávání mrtvého bodu). Takto je možné natrénovat pohyb s vyšší hmotností po částech. Výsledkem zařazení principu neúplných opakování do tréninku bude provedení celého opakování s těžším závažím.

Princip neúplných opakování by se neměl využívat během každého tréninku. Optimální je jej zařadit např. jednou do týdne. Dá se využívat jako samostatný princip. Ideální jsou základní objemové cviky, jako je bench-press nebo dřep. V takovém příkladu bude cílem objem. Jelikož se však využívají velká závaží, je důležité důkladné rozcvičení a zahřátí svalů.

V tvarovacím tréninku se využívají menší závaží a také izolovanější, jednokĺoubové cviky. Opět je možné princip využít samostatně. Příkladem může být bicepsový zdvih. Pokud se chceme zaměřit na rozvoj délky bicepsu, bude tomu odpovídat izolovaná spodní dráha bicepsového zdvihu.
Pokud chceme vytvarovat hlavičku (vrchol) bicepsu, naopak se budeme zaměřovat jen na krátký, izolovaný pohyb v horní části tohoto cviku (jeho dokončování).

Tréninkové principy jsou mezi sebou provázány. Při těchto opakováních dojde k pálení ve svalech. Je to požadovaný efekt. Aby byl tvarovací účinek co nejlepší, vhodnější jsou kladkové cviky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Hubnutí bez cvičení

Rychlé a přitom bezpečné hubnutí bez cvičení prostě nejde. Ale zdravý pohyb ještě nikomu neublížil, tak...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Menstruace není důvod necvičit, cvičení zmírňuje PMS

Pravidelné cvičení pomáhá zmírnit premenstruační syndrom, ale i bolestivou menstruaci. Chce to jen dodržovat...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Nápoje pro sportovce

Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá...
více…

Cvičení nalačno svalům, ani metabolismu neprospívá

Cvičíte s prázdným žaludkem a myslíte si, že rychleji zhubnete? Mýlíte se! Vědecké studie tento zakořeněný...
více…

Přírodní kosmetika po každém cvičení - důležitá a účinná regenerace

Součást každého pravidelného cvičení musí být regenerace. A k regeneraci se vám určitě budou hodit přípravky...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…