Aminokyseliny jako doplňky výživy

Aminokyseliny představují základní stavební kámen bílkovin. Jsou to běžné látky, které do těla přicházejí v podobě potravy. Velmi oblíbené jsou stále častěji i jako doplněk stravy sportovce. Proč je tomu tak?

Aminokyseliny jsou mezi doplňky občas podceňovány a ne zřídka i přeceněnovány. Mnoho začátečníků po nich sahá a ani neví proč.

 

Proč užívat aminokyseliny, když už mám proteinový přípravek?

Aminokyseliny jsou vhodné téměř vždy. V objemové fázi je však jejich užívání sporné. Nejsou tedy vysloveně nutné. Ve stravě se nachází dostatek energie a tělo nemá důvod odbourávat svalovou hmotu.

Pokud si uvědomíme, že bílkovina se skládá z aminokyselin, je jasné, že v proteinovém přípravku najdeme jejich široké spektrum. V případě, že tělo již přijímá vše potřebné z bílkovin, samostatné aminokyseliny nemusí být nezbytně nutné. V lepším případě stojí až na druhém místě.

V jejich prospěch hovoří rychlá a snadná vstřebatelnost. Aby se bílkoviny rozložily a strávily, potřebuje organismus jistý čas. Pro tělo je proto výhodné, pokud obdrží potřebné látky z různých zdrojů.

 

Má smysl užívat aminokyseliny během diety?

Určitě ano. Při tréninku, kde se sportovec snaží zhubnout, mají aminokyseliny větší význam než komplexní proteinové přípravky. Častým jevem při hubnutí je ztráta aktivní tělesné hmotnosti. Člověk se těší z pohledu na ručičku váhy, ale ztracená kila nemusí být tuk. Často jsou to bohužel i svaly. Stejné riziko číhá i při rýsovacím tréninku sportovce, který posiluje.

Aby neztratil nabyté svaly, je třeba je chránit. Těžko natrénovaný objem se dá udržet správnou výživou. Bílkovinný přípravek je výborným zdrojem proteinů. Obsahuje ale i jisté množství nechtěných tuků a cukrů. V rýsovacím tréninku to může znamenat energii navíc a překážku v dosažení cíle.

Naproti tomu aminokyseliny jsou čisté a lehce stravitelné. Při rýsovacím tréninku nebo hubnutí tak dokáží pomoci udržet získanou svalovou hmotu za současné ztráty tělesné hmotnosti z tukových zásob.

 

Co znamenají čísla na aminokyselinových výrobcích?

Čísla v názvech aminokyselinových přípravků označují obsah aminokyselin v miligramech. Problém je, že každý výrobce si značí obsah podle sebe. Neexistuje jednotné a přehledné značení. Někdy číslo vyjadřuje obsah na jednu tabletu (kapsli), někdy na jednu dávku (více tablet nebo kapslí) a někdy to může být obsah na denní dávku.

Je třeba si pozorně přečíst etiketu, kde musí být jasně napsáno, jaké množství tablet (nebo kapslí) obsahuje množství aminokyselin uváděných v názvu výrobku. Pokud je např. název Amino 4800 a na etiketě je uvedeno, že 4 tablety obsahují 4800 mg aminokyselin, tak z toho se dá snadno vypočítat, že jedna tableta má 1200 mg aminokyselin.

Zdrojů, ze kterých se vyrábějí tyto výrobky, je více. Za nejhodnotnější aminokyseliny se považují produkty získané ze syrovátkového hydrolyzátu. Vysokou hodnotu má i vaječná bílkovina.

 

Jaké je dávkování aminokyselin a jaké jsou negativní účinky?

Jednorázová dávka je 5-7 gramů. Toto číslo může být ale jiné, podle hmotnosti člověka a intenzity samotného tréninku. Pokud si prohlédnete etikety několika výrobců zjistíte, že i zde může být dávkování trochu jiné.

Aminokyseliny se dávkují hlavně před a po tréninku. Mohou se užívat i ráno na lačno. Některé studie je doporučují i večer před spánkem na podporu tvorby růstového hormonu.

Aminokyseliny nemají žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky, pokud se několikanásobně nepřekračuje doporučené dávkování (možná žaludeční nevolnost).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si vyrýsovat svaly na břiše

Kdo by netoužil po vyrýsovaném bříšku s viditelnými svaly, kterými se později může pyšnit v letních měsících?...
více…

Fitness stojí peníze, ale je to dobrá investice do zdraví a krásné postavy

Zaplatila jste si členství do fitness centra? Pravidelně cvičíte, ale výsledky se nedostavují? Vydržte a zamyslete se...
více…

Cvičení v horkých dnech má své zásady, které je třeba v zájmu ochrany zdraví dodržovat

Venku je horko k zalknutí, lidé se sotva vlečou po ulicích a najednou uvidí běžce a diví se, jak to v pohodě zvládá....
více…

Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…

Cvičení, které změní vaše tělo - bodystyling

Bodystyling - cvičení, které změní vaše tělo! Jedná se účinnou kombinaci aerobního cvičení se silovým. Stačí...
více…