Co je Gainer?

Gainery představují jeden z možných doplňků výživy pro sportovce. Jsou relativně známé, rozšířené a v současnosti je možné vybírat z rozmanitých druhů od početné skupiny výrobců.

Jedná se o směs tuků, cukrů a bílkovin zpravidla v práškové podobě, která se rozpouští ve vodě nebo mléku. Pro zatraktivnění svých produktů výrobci nabízejí gainery různých příchutí (čokoláda, jahoda, vanilka a pod.). Tento doplněk stravy tak díky svému složení zlepšuje zásobování těla sportovce potřebnými látkami. Dostatek tuků, ale především bílkovin a sacharidů, nedovolí tělu sklouznout do katabolismu a je zde proto dobrý předpoklad pro růst svalové hmoty. Princip gainerů je tedy postaven na vysokém kalorickém obsahu. Tento fakt by si měl uvědomit každý, kdo tento doplněk konzumuje a trénink "fláká". Výsledek se objeví na objemu, ale přírůstek rozhodně nebude svalová hmota. To, co tělo nespálí - nevyužije, půjde do tuků.

Poměr živin v gaineru se liší podle receptury každého výrobce. Zpravidla však většinu objemu představují sacharidy různé složitosti (do 80%). Ty tak tvoří hlavní zdroj energie pro cvičení a snižují riziko využití bílkovin jako paliva. Proteiny, které jsou také obsaženy v gaineru, jsou využity jako stavební materiál pro náhradu poškozených svalových vláken a budování nového objemu. Jejich podíl v těchto přípravcích se pohybuje přibližně do 20%. Nejmenší podíl mají tuky, a to asi do 4 - 5%.

Nakolik je gainer ve své podstatě jednoduchý na obsah (cukry, tuky, bílkoviny) a produktů je mnoho, přicházejí výrobci s různými vylepšeními, aby se odlišili a nabídli zákazníkovi něco navíc. Mezi látkami, které jsou tak často součástí, jsou minerály, vitamíny, kreatin monohydrát, BCAA - aminokyseliny a pod. Je proto jen na sportovci, aby si pozorně přečetl obsahy výrobků a sám se rozhodl, na co hodlá doplněk využít. Je to ale těžký úkol, protože výrobci záměrně zásobují zákazníka těžko srovnatelnými údaji (např. různě velké balení, obsah konkrétní látky v jednom balení, v 100 mg balení a pod.). Při výběru není na místě zohledňovat pouze cenu. Zpravidla zde totiž platí, že dražší výroby jsou kvalitnější. V ceně jsou často zahrnuty i náklady na výzkumy, jejichž výsledky se mohou odrazit v efektu výrobku. Jednotlivé složky mají vyšší kvalitu, lepší vstřebatelnost, jsou v optimálnějším poměru a navíc často jsou součástí i jiné "speciální" složky. Co se týče dávkování, je nejvhodnější řídit se informacemi konkrétního výrobce.

 

Pro koho gainery tedy jsou?

Prakticky pro každého, kdo tvrdě sportuje a potřebuje vykrýt svůj energetický výdej. Znamená to, že uplatnění si najde jak v posilovně, tak i při vytrvalostním tréninku. Těsně po skončení tréninku se podávají gainery s vyšším podílem sacharidů a několik hodin po tréninku naopak přípravky bohatší na bílkoviny.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Hubnutí bez cvičení

Rychlé a přitom bezpečné hubnutí bez cvičení prostě nejde. Ale zdravý pohyb ještě nikomu neublížil, tak...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Menstruace není důvod necvičit, cvičení zmírňuje PMS

Pravidelné cvičení pomáhá zmírnit premenstruační syndrom, ale i bolestivou menstruaci. Chce to jen dodržovat...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Nápoje pro sportovce

Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá...
více…

Cvičení nalačno svalům, ani metabolismu neprospívá

Cvičíte s prázdným žaludkem a myslíte si, že rychleji zhubnete? Mýlíte se! Vědecké studie tento zakořeněný...
více…

Přírodní kosmetika po každém cvičení - důležitá a účinná regenerace

Součást každého pravidelného cvičení musí být regenerace. A k regeneraci se vám určitě budou hodit přípravky...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…