Co je Gainer?

Gainery představují jeden z možných doplňků výživy pro sportovce. Jsou relativně známé, rozšířené a v současnosti je možné vybírat z rozmanitých druhů od početné skupiny výrobců.

Jedná se o směs tuků, cukrů a bílkovin zpravidla v práškové podobě, která se rozpouští ve vodě nebo mléku. Pro zatraktivnění svých produktů výrobci nabízejí gainery různých příchutí (čokoláda, jahoda, vanilka a pod.). Tento doplněk stravy tak díky svému složení zlepšuje zásobování těla sportovce potřebnými látkami. Dostatek tuků, ale především bílkovin a sacharidů, nedovolí tělu sklouznout do katabolismu a je zde proto dobrý předpoklad pro růst svalové hmoty. Princip gainerů je tedy postaven na vysokém kalorickém obsahu. Tento fakt by si měl uvědomit každý, kdo tento doplněk konzumuje a trénink "fláká". Výsledek se objeví na objemu, ale přírůstek rozhodně nebude svalová hmota. To, co tělo nespálí - nevyužije, půjde do tuků.

Poměr živin v gaineru se liší podle receptury každého výrobce. Zpravidla však většinu objemu představují sacharidy různé složitosti (do 80%). Ty tak tvoří hlavní zdroj energie pro cvičení a snižují riziko využití bílkovin jako paliva. Proteiny, které jsou také obsaženy v gaineru, jsou využity jako stavební materiál pro náhradu poškozených svalových vláken a budování nového objemu. Jejich podíl v těchto přípravcích se pohybuje přibližně do 20%. Nejmenší podíl mají tuky, a to asi do 4 - 5%.

Nakolik je gainer ve své podstatě jednoduchý na obsah (cukry, tuky, bílkoviny) a produktů je mnoho, přicházejí výrobci s různými vylepšeními, aby se odlišili a nabídli zákazníkovi něco navíc. Mezi látkami, které jsou tak často součástí, jsou minerály, vitamíny, kreatin monohydrát, BCAA - aminokyseliny a pod. Je proto jen na sportovci, aby si pozorně přečetl obsahy výrobků a sám se rozhodl, na co hodlá doplněk využít. Je to ale těžký úkol, protože výrobci záměrně zásobují zákazníka těžko srovnatelnými údaji (např. různě velké balení, obsah konkrétní látky v jednom balení, v 100 mg balení a pod.). Při výběru není na místě zohledňovat pouze cenu. Zpravidla zde totiž platí, že dražší výroby jsou kvalitnější. V ceně jsou často zahrnuty i náklady na výzkumy, jejichž výsledky se mohou odrazit v efektu výrobku. Jednotlivé složky mají vyšší kvalitu, lepší vstřebatelnost, jsou v optimálnějším poměru a navíc často jsou součástí i jiné "speciální" složky. Co se týče dávkování, je nejvhodnější řídit se informacemi konkrétního výrobce.

 

Pro koho gainery tedy jsou?

Prakticky pro každého, kdo tvrdě sportuje a potřebuje vykrýt svůj energetický výdej. Znamená to, že uplatnění si najde jak v posilovně, tak i při vytrvalostním tréninku. Těsně po skončení tréninku se podávají gainery s vyšším podílem sacharidů a několik hodin po tréninku naopak přípravky bohatší na bílkoviny.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Hubnutí bez cvičení

Rychlé a přitom bezpečné hubnutí bez cvičení prostě nejde. Ale zdravý pohyb ještě nikomu neublížil, tak...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Menstruace není důvod necvičit, cvičení zmírňuje PMS

Pravidelné cvičení pomáhá zmírnit premenstruační syndrom, ale i bolestivou menstruaci. Chce to jen dodržovat...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Nápoje pro sportovce

Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá...
více…

Cvičení nalačno svalům, ani metabolismu neprospívá

Cvičíte s prázdným žaludkem a myslíte si, že rychleji zhubnete? Mýlíte se! Vědecké studie tento zakořeněný...
více…

Přírodní kosmetika po každém cvičení - důležitá a účinná regenerace

Součást každého pravidelného cvičení musí být regenerace. A k regeneraci se vám určitě budou hodit přípravky...
více…