Co je Glutamin?

Aminokyselin je mnoho. Vyzvednout vlastnosti pouze jedné by se zdálo být obtížné. Přesto se glutamin svými pozitivními účinky považuje za "nejpestřejší".

Aminokyseliny rozdělujeme na esenciální a neesenciální. Zjednodušeně řečeno na takové, které si tělo neumí vyrobit a takové, které si umí doplnit i samo. Z tohoto pohledu by měl být ve výživě kladen důraz na esenciální aminokyseliny. Jinou cestou než přímým dodáním v potravě je organismus nemá možnost získat.

Glutamin se řadí mezi ty, které si tělo dokáže vytvořit i samo. Podceňovat doplňování glutaminu výživou však není správné. Proč je to tak?

Během intenzivního tréninku dochází k velkým ztrátám glutaminových zásob. Snižuje se síla a ubývá celková vitalita. Tělo sice dokáže doplnit ztracenou aminokyselinu, ale na to potřebuje čas. Aby mohla být původní hladina obnovena, musí tělo regenerovat. To však může trvat i 4 až 6 dní!

Až 60% z objemu aminokyselin představuje právě glutamin. Jeho zastoupení je tedy ve svalové buňce obrovské. Stejně na tom jsou i jeho účinky (L forma) a celkový prospěch.

Zlepšení účinků regenerace a její urychlení je předpokladem pro kvalitnější tréninkový proces. Přidávat tréninkové zatížení se nedá do nekonečna. Každý máme omezený čas. Pokud již tělo není schopno přijmout další zatížení, je třeba hledat rezervy v regeneraci. Jednou z nich je výživa a glutamin.

Dostatek glutaminu je předpokladem pro podávání optimálního výkonu. Pokud se jeho tělesná zásoba zanedbá, negativně se to projeví v tréninku a jeho celkovém efektu.

Asi nejznámějším účinkem je přirozená podpora tvorby testosteronu a růstového hormonu v těle. Tento účinek je populární zejména v objemovém a silovém tréninku. Další příjemnou vlastností je potlačení produkce kyseliny mléčné ve svalech. Zmenšuje tak zakyselení organismu a zmírňuje svalové křeče.

Až 19% z glutaminu je vlastně dusík. Glutamin představuje hlavního vektora této látky do svalové buňky. Pomáhá tak udržovat pozitivní dusíkovou bilanci. Ta je nezbytná pro růst svalů a je spojována s tzv. anti-katabolickým účinkem. Glutamin hraje klíčovou roli v metabolismu bílkovin.


Antikatabolický účinek glutaminu působí ochranně před úbytkem svalové hmoty. Zvýšený význam to má i v případě, pokud se snažíte zhubnout tuk. Při úbytku hmotnosti často nedochází pouze ke ztrátě tuku, ale i svalové bílkoviny. Dostatečná zásoba glutaminu zde působí jako pojistka, aby úbytek svaloviny byl co nejmenší.

Je časté, že přetížený nebo přetrénovaný člověk je zároveň nemocný. Tělo jde až na dno svých možností a látkových rezerv. Po jejich vyčerpání už není schopno výkonu. Jedním z důvodů může být i velký a dlouhodobý nedostatek této aminokyseliny.
Významnou roli hraje glutamin v imunitním systému. Jeho dostatek podporuje odolnost vůči nemocem, zejména po náročných trénincích.

Kromě příznivých účinků na tělo, působí glutamin i na mysl. Známý je příznivý dopad na mentální aktivitu a paměť. Glutamin slouží jako zdroj energie pro nervové buňky.
Glutamin jako doplněk stravy

Glutamin lze nalézt v každodenní potravě. Jako aminokyselina je součástí bílkovin. Za hlavní zdroj se považují zejména rostlinné formy proteinů.
Uvažujete nad specializovaným nutričním přípravkem? Měli byste vědět, že glutamin již přijímáte možná i v jiné formě. Kromě běžné stravy je součástí i proteinových přípravků.

 

Jaká negativa se s užíváním glutaminu spojují? Glutamin je vhodný pro začátečníky i pokročilé. Studie, které byly o glutaminu publikovány, nepotvrdily žádné negativní účinky. Jedná se o běžnou aminokyselinu, která se nachází v naší potravě a tvoří až 60% ze svalové buňky. Vhodný je pro široké spektrum sportovců, s různými tréninkovými cíli (síla, objem, rýsování + dieta atd.).

Dávkování by mělo být 2 krát denně 5 gramů. První dávka by měla být hned ráno, resp. po tréninku. Druhá před spaním.

Na trhu lze koupit glutamin v různých formách: prášek, kapsle nebo tabletky. Nejrozšířenější je v podobě bílého, mírně nahořklého prášku, bez chuti a zápachu. V současnosti je již dostupná i pokročilejší forma - glutaminpeptid. Výhodou je rychlejší a lepší využitelnost.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si vyrýsovat svaly na břiše

Kdo by netoužil po vyrýsovaném bříšku s viditelnými svaly, kterými se později může pyšnit v letních měsících?...
více…

Fitness stojí peníze, ale je to dobrá investice do zdraví a krásné postavy

Zaplatila jste si členství do fitness centra? Pravidelně cvičíte, ale výsledky se nedostavují? Vydržte a zamyslete se...
více…

Cvičení v horkých dnech má své zásady, které je třeba v zájmu ochrany zdraví dodržovat

Venku je horko k zalknutí, lidé se sotva vlečou po ulicích a najednou uvidí běžce a diví se, jak to v pohodě zvládá....
více…

Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…

Cvičení, které změní vaše tělo - bodystyling

Bodystyling - cvičení, které změní vaše tělo! Jedná se účinnou kombinaci aerobního cvičení se silovým. Stačí...
více…