Co je HMB?

Pod zkratkou HMB se ukrývá nepříliš lákavý název beta-hydroxy beta-methylbutyrát. Navzdory tak složitému názvu má HMB přírodní původ. Tvoří se ve svalové buňce jako produkt rozpadu jedné z nejdůležitějších aminokyselin - Leucin.

V potravě ho lze nalézt především v rybím mase. Dalším zdrojem je například grapefruit. Množství přírodního HMB je však velmi malé, až zanedbatelné. Pro potřeby sportovce je jejich obsah nedostatečný a běžnou stravou ho proto ani nelze dosáhnout.

 

Jaké pozitivní vlastnosti HMB přináší?

Z výsledků výzkumu Stevena Nisena lze HMB přisoudit řadu pozitivních vlastností:

Asi nejznámější vlastností HMB je jeho schopnost chránit svalová vlákna před devastací. Během intenzivních tréninků se ve zvýšené míře produkuje v těle kortizol. Je to hormon, který má silný katabolický účinek. Znamená to, že pod vlivem tělesné zátěže dochází k poškození svalových buněk. Tento proces je nejvýraznější u začínajících sportovců, u kterých tělo není připraveno na zvýšenou zátěž. Postupně katabolický efekt slábne.

Užíváním HMB je možné tento proces zmírnit nebo zastavit. HMB tak plní ochrannou funkci a má anabolický účinek - pomáhá zkvalitňovat svalovou hmotu tím, že působí na "zabudovávání" aminokyselin do svalových buněk.

HMB pomáhá udržovat pozitivní dusíkovou bilanci. Ta by měla být základním předpokladem pro nabírání svalové hmoty a objemový trénink. Má vliv na regeneraci a pomáhá urychlit zotavení a obnovení svalových vláken.

Aby toho nebylo málo, má HMB vliv i na hubnutí. Tím, že chrání svaly, nutí používat tuk jako zdroj energie. Alespoň to tvrdí další studie, které svůj výzkum zaměřily na tuto oblast. Podle informací, které jsou volně přístupné, však není tato vlastnost jednoznačná a zcela prokázána.

 

Jak dávkovat HMB?

HMB se doporučuje užívat v tzv. cyklech. Po 4 týdny se doplněk užívá a po nich následuje stejně dlouhá přestávka.

HMB plní ochrannou funkci a z tohoto důvodu by se měl užívat v tréninkový i netréninkový den. Zajímavé je zjištění, že v množství přijatého HMB na den se výrobci doplňků rozcházejí.

V publikovaných výzkumech se většinou za nejúčinnější dávku ukázaly 3g na den. Toto množství se obecně i doporučuje. Vyšší dávka už k lepším výsledkům nevedla. Výrobci však na obalech doplňků často doporučují jen 500 - 1500mg / den. U HMB zatím nebyly prokázány žádné vedlejší účinky a je proto na zvážení každého, jaké množství zvolí.

 

Je dobré HMB s něčím kombinovat?

Předpokladem pro účinek HMB je kvalitní trénink a přiměřená strava. Za velmi dobrou kombinaci se však považuje HMB doplňované o glutamin. L-Glutamin je aminokyselina se silným antikatabolickým účinkem. Společně mají výborné, především ochranné vlastnosti pro zatěžované svaly.
Mnohem častější je kombinace HMB a Kreatin. Význam tohoto spojení narůstá právě při silově-objemovém tréninku.

 

Může se stát že to na mě nebude působit?

Ano, může. HMB se doporučuje jak začínajícím, tak zkušeným sportovcům. Přesto, že je tento doplněk na světě přibližně stejný čas jako Kreatin, nevydobyl si podobně silné postavení. U obou byly realizovány různé výzkumy, které potvrdily jejich pozitivní vlastnosti.

Kreatin si však svými účinky získal přízeň sportovců mnohem přesvědčivěji. Kolem HMB se stále vznáší mrak kritiky a nejasností. Po výzkumu prováděném na Iowské univerzitě následovaly další, které původní výsledky jednoznačně potvrdily a doplnily. Existují však i takové, které účinek této látky nepotvrdily vůbec! Je proto sporné, zda HMB prodává jeho účinek nebo chytrý marketing. Na rozuzlení této hádanky si budeme však muset ještě nějaký ten čas počkat.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus