Jak dávkovat gainer a další otázky

Jak mám dávkovat gainer? A mám gainer brát také v netréninkové dny? ... Jak mám dávkovat gainer? V návodu se píše že ...

Gainer je směs cukrů, bílkovin a částečně tuků. Tedy je doplňkovým zdrojem běžných látek, které se nacházejí v normální stravě. Na návodu se můžete dočíst například:

Rozmíchejte 1 dávku (150 g = 6 plných polévkových lžic) v 550 ml odtučněného mléka. Během dne užijte 1-2 dávky.

Tento údaj je pouze obecný. Na obalu musí být, protože to vyžaduje zákon. Pokud víte, proč gainer skutečně chcete užívat, většinou již návod číst nemusíte. Co výrobce, to jiný návod. Je to jako požadovat od pekaře, aby přidával návod pro chléb a rohlíky. Gainer je také jídlo založené na sacharidech.

Každý jsme jiný. Jinak se stravujeme, máme rozdílně rychlý metabolismus a jiný sport a tréninkové zatížení. To vše má velký vliv na otázku - jak dávkovat gainer? Jeden univerzální návod je proto nesmysl.

Gainer slouží pro lidi, kteří potřebují doplnit kalorie potravinovým doplňkem. Jejich důvody jsou většinou dva - energetická náročnost konkrétního sportu a rychlý metabolismus sportovce.
Pokud je sportovní aktivita energeticky náročná, je těžké do těla dostat kvantum nové energie v podobě běžného jídla. Pokud se k tomu přidá rychlý metabolismus sportovce, bez doplňků to může být tvrdý oříšek.

 

Jak tedy dávkovat gainer?

V ideálním případě sportovec už pozná, kolik energie spálí (alespoň průměrně) během dne (včetně tréninku). Např. 3000 kcal. Ví, že z běžné stravy se mu podaří do těla dostat 2500 kcal. Zbylou energii tak přijme přes gainer. Podle energetických hodnot na obalu se tak již dá snadno vypočítat, kolik dávek denně bude potřebovat.

Nepředpokládám, že všichni, co čtou tyto řádky, si vzorně počítají energetický příjem a výdej na kalorie. Proto se většinou uplatňuje podstatně snadnější přístup. Pokud posiluji a chci přibrat, chci získat objem. Někdo chce nabírat s minimem tuku a raději pomaleji. Jiný chce jít do objemu rychleji a tuk navíc pro něj nehraje roli.

Tak, jako jsou sportovci rozdílní, jsou na tom i gainery. Konkrétní gainer se tak dá na sobě odzkoušet. Začněte ho užívat. Pokud nezabírá, důvodů může být více. Nekvalitní běžná strava, nedostatečný trénink, špatná regenerace a podobně. Pokud jste si jisti, že je vše v tomto směru v pořádku, je možné, že příjem z gaineru je nízký. Zvyšte ho!

V druhém případě se může stát, že přiberete příliš rychle. Pokud jsou to svaly, gratulujeme. Pokud však kila jdou do břicha a mají tukový charakter, přijímáte příliš mnoho energie. Snižte příjem energie a zkvalitněte ji. Je možné, že gainer pro vás vůbec není vhodný. Pro lidi s pomalejším metabolismem se spíše doporučuje proteinový přípravek.

 

A mám gainer brát také v netréninkové dny?

Gainer je jídlo. Tedy většinou se užívá i v netréninkové dny. Vychází se z předpokladu, že i v netréninkový den tělo potřebuje vykrýt deficit chybějících živin. Pokud by sportovec v netréninkový den přijal méně energie než spálil, tělo si ji vezme z toho, co má v rezervě. Může se stát, že sáhne na svaly.

 

Kdy mám užít gainer?

Tělo má největší hlad po chybějících látkách hned po zátěži. Tedy, jakmile skončíte svůj trénink a dříve, než půjdete do sprchy, vypijte gainer (platí i pro protein).

Další dávkování je různé. Například:

2x denně - ráno a odpoledne po tréninku.

Pro 3x denně - ráno, po tréninku a večer před spaním. Je to individuální. Bude záležet na hodině tréninku a běžné stravy.

 

Mám užívat gainer s vodou nebo s mlékem?

Podle mého názoru je to téměř jedno. S vodou se gainer rychleji vstřebá. S mlékem někomu víc chutná. Čím tučnější mléko, tím pomalejší vstřebání. Také je nutno mléko započíst do energetického příjmu.

 

Kolik kilo přiberu z tohoto 1000g XYZ gainerového výrobku?

Aby byl gainer účinný, musí se vzít "ve velkém". Normální, plnohodnotná balení mají alespoň několik kilogramů. Tyto 1000-1500g balení jsou vhodná na start, vyzkoušení konkrétního výrobku nebo chuti.

Pokud si totiž koupím 7kg balení gaineru např. s jahodovou příchutí, ke konci už budu této příchuti přejedený. Jahody už nebudu chtít ani vidět. Tím, že jsou balení i malá, snadněji se příchutě střídají. Na takovou pestrost jsou menší balení užitečná. Samostatně však k výsledkům nepomohou.

 

Je to kvalitní výrobek? Slyšel jsem, že nemá dobrou chuť nebo rozpustnost.

Kvalita proteinu se posuzuje především podle obsahu bílkovin. Tedy toho, čeho proteinový přípravek obsahuje nejvíce. Gainer naopak obsahuje cca 70-80% sacharidů. Měly by proto být kvalitní. Na ně je třeba se zaměřit.

Dobrá rozmíchatelnost, ale také lahodná chuť nemusí (ale mohou) jít vždy ruku v ruce s kvalitou. Pokud se gainer hůře rozmíchává, nemusí to být hned šmejd. Naopak. Levné jednoduché cukry jsou sladké a snadno je ve vodě rozpustíte. Pro sportovní výživu však nejsou ideální.
Naopak, kvalitní komplexní sacharidy se rozmíchávají hůře. Např. momentálně je na trhu asi nejkvalitnějším sacharidem pro sportovce Vitargo. Jeho rozmíchatelnost však zdaleka není ideální.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Hubnutí bez cvičení

Rychlé a přitom bezpečné hubnutí bez cvičení prostě nejde. Ale zdravý pohyb ještě nikomu neublížil, tak...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Menstruace není důvod necvičit, cvičení zmírňuje PMS

Pravidelné cvičení pomáhá zmírnit premenstruační syndrom, ale i bolestivou menstruaci. Chce to jen dodržovat...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Nápoje pro sportovce

Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá...
více…

Cvičení nalačno svalům, ani metabolismu neprospívá

Cvičíte s prázdným žaludkem a myslíte si, že rychleji zhubnete? Mýlíte se! Vědecké studie tento zakořeněný...
více…

Přírodní kosmetika po každém cvičení - důležitá a účinná regenerace

Součást každého pravidelného cvičení musí být regenerace. A k regeneraci se vám určitě budou hodit přípravky...
více…