Kreatin ano nebo ne?

Asi nejvíce diskutovanou látkou z hlediska jejích účinků na organismus je v poslední době kreatin. Tato látka je pro některé novým zázrakem medicíny a pro jiné je jen další neúčinnou substancí gigantického průmyslu s doplňky výživy. Účinky kreatinu vyzkoušely již mnohé sportovní hvězdy i miliony rekreačních sportovců.

Kreatin se tvoří v játrech, ledvinách a slinivce břišní, ale dá se získat i z masa, v němž se vyskytuje ve větších množstvích.

V posledních desítkách let se objevilo nesčetné velké množství informací, které byly získány pomocí vědeckých studií a experimentů. Právě na základě těchto výzkumů se kreatin zařadil mezi látky, které jsou nápomocné při zvyšování síly a svalového objemu. Kreatin představuje zásobárnu energie a velmi rychle se dá využít jako přímý zdroj energie pro svalovou práci stejně jak je tomu u ATP.

Podíl na energetickém metabolismu však není jediný. Kreatin je i faktorem při odstraňování kyselého prostředí z pracujících svalů, což vede k lepší regeneraci a obnově energie.

Užívání kreatinu podporuje růst svalové hmoty, na čemž se podílí především zvýšené ukládání vody ve svalech. Do dnešní doby se však nepodařilo zjistit, zda zmíněný přírůstek ve formě vody je spojen i s určitým zmnožením svalových proteinů. Na druhé straně je třeba zajistit dostatečný přísun vody do organismu, abychom zabránili vzniku dehydratace, vzhledem k tomu že větší množství vody je nasměrováno do svalových vláken a ostatní orgány jsou o vodu ochuzeny.

Kreatin, jak jsme již zmínili, se tvoří v játrech a proto jeho nadměrné zvyšování umělou cestou není vždy tou správnou volbou. Ve stravě přijaté během dne se vyskytuje asi 1 g kreatinu a společně s 1 g, který se vytvoří v játrech během jednoho dne, má organismus k dispozici 2 gramy této látky. Proč jsme toto zmínili? Z jednoduchého důvodu! Jedinci, kteří jsou vegetariáni (zvláště ženy), mají mít tímto způsobem stravování snížený obsah kreatinu o 50%. Avšak při dodávání umělého kreatinu je možné i u vegetariánů (jelikož kreatin je vyráběn synteticky a ne ze surovin živočišného původu) zajistit vhodný přísun této látky a takovýmto způsobem stimulovat růst a objem svalů.

Dodnes nejsou podložené informace o výhodách či nevýhodách nárazového užívání kreatinu. Je jasné, že jakékoli dodávání umělou cestou nemá vliv na vlastní tvorbu kreatinu. Ze zkušeností některých sportovců se dá usuzovat, že hlavní účinky kreatinu dosahují svého vrcholu po asi jednom týdnu užívání a následná konzumace již nemá tak velký vliv, jak tomu bylo v průběhu prvního týdne.

Otázky, které ani v dnešní době ještě nelze zodpovědět, vyplývají z dlouhodobé konzumace uměle vyrobeného kreatinu. Nelze předvídat, jaké následky bude mít dlouhodobé, několikaleté užívání této látky na organismus. Nemluvě už o extra dávkách, jimž jsou vystaveni někteří sportovci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si vyrýsovat svaly na břiše

Kdo by netoužil po vyrýsovaném bříšku s viditelnými svaly, kterými se později může pyšnit v letních měsících?...
více…

Fitness stojí peníze, ale je to dobrá investice do zdraví a krásné postavy

Zaplatila jste si členství do fitness centra? Pravidelně cvičíte, ale výsledky se nedostavují? Vydržte a zamyslete se...
více…

Cvičení v horkých dnech má své zásady, které je třeba v zájmu ochrany zdraví dodržovat

Venku je horko k zalknutí, lidé se sotva vlečou po ulicích a najednou uvidí běžce a diví se, jak to v pohodě zvládá....
více…

Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…

Cvičení, které změní vaše tělo - bodystyling

Bodystyling - cvičení, které změní vaše tělo! Jedná se účinnou kombinaci aerobního cvičení se silovým. Stačí...
více…