Kreatin ano nebo ne?
Asi nejvíce diskutovanou látkou z hlediska jejích účinků na organismus je v poslední době kreatin. Tato látka je pro některé novým zázrakem medicíny a pro jiné je jen další neúčinnou substancí gigantického průmyslu s doplňky výživy. Účinky kreatinu vyzkoušely již mnohé sportovní hvězdy i miliony rekreačních sportovců.
Kreatin se tvoří v játrech, ledvinách a slinivce břišní, ale dá se získat i z masa, v němž se vyskytuje ve větších množstvích.
V posledních desítkách let se objevilo nesčetné velké množství informací, které byly získány pomocí vědeckých studií a experimentů. Právě na základě těchto výzkumů se kreatin zařadil mezi látky, které jsou nápomocné při zvyšování síly a svalového objemu. Kreatin představuje zásobárnu energie a velmi rychle se dá využít jako přímý zdroj energie pro svalovou práci stejně jak je tomu u ATP.
Podíl na energetickém metabolismu však není jediný. Kreatin je i faktorem při odstraňování kyselého prostředí z pracujících svalů, což vede k lepší regeneraci a obnově energie.
Užívání kreatinu podporuje růst svalové hmoty, na čemž se podílí především zvýšené ukládání vody ve svalech. Do dnešní doby se však nepodařilo zjistit, zda zmíněný přírůstek ve formě vody je spojen i s určitým zmnožením svalových proteinů. Na druhé straně je třeba zajistit dostatečný přísun vody do organismu, abychom zabránili vzniku dehydratace, vzhledem k tomu že větší množství vody je nasměrováno do svalových vláken a ostatní orgány jsou o vodu ochuzeny.
Kreatin, jak jsme již zmínili, se tvoří v játrech a proto jeho nadměrné zvyšování umělou cestou není vždy tou správnou volbou. Ve stravě přijaté během dne se vyskytuje asi 1 g kreatinu a společně s 1 g, který se vytvoří v játrech během jednoho dne, má organismus k dispozici 2 gramy této látky. Proč jsme toto zmínili? Z jednoduchého důvodu! Jedinci, kteří jsou vegetariáni (zvláště ženy), mají mít tímto způsobem stravování snížený obsah kreatinu o 50%. Avšak při dodávání umělého kreatinu je možné i u vegetariánů (jelikož kreatin je vyráběn synteticky a ne ze surovin živočišného původu) zajistit vhodný přísun této látky a takovýmto způsobem stimulovat růst a objem svalů.
Dodnes nejsou podložené informace o výhodách či nevýhodách nárazového užívání kreatinu. Je jasné, že jakékoli dodávání umělou cestou nemá vliv na vlastní tvorbu kreatinu. Ze zkušeností některých sportovců se dá usuzovat, že hlavní účinky kreatinu dosahují svého vrcholu po asi jednom týdnu užívání a následná konzumace již nemá tak velký vliv, jak tomu bylo v průběhu prvního týdne.
Otázky, které ani v dnešní době ještě nelze zodpovědět, vyplývají z dlouhodobé konzumace uměle vyrobeného kreatinu. Nelze předvídat, jaké následky bude mít dlouhodobé, několikaleté užívání této látky na organismus. Nemluvě už o extra dávkách, jimž jsou vystaveni někteří sportovci.