Kreatin monohydrát

Je asi jen málo přípravků, o kterých se napsalo tolik, jako o kreatinu. Oprávněně. Kreatin totiž funguje. Spolu s pozitivními vlastnostmi je kreatin opředený pravdami, polopravdami a nesmysly ...

Proč užívat kreatin?

Kreatin je tělu přirozený zdroj energie. Nachází se i bez doplňování v lidském organismu. V relativně malých množstvích ho přijímáme v potravě. Zdrojem je především červené maso a některé druhy ryb. Tento zdroj je v porovnání s výživovými doplňky zanedbatelný.

Tělo dokáže kreatin naplno využít při pohybových činnostech do asi 20 sekund. Patří sem i odcvičení série s činkou v posilovně, sprinty nezbytné v kondičním tréninku většiny sportů, vrhy, hody a podobně.

Kreatin může ve svalové buňce zadržovat vodu. V praxi se ukáže rychlé zvýšení hmotnosti a zvětšení objemu svalů po jeho nasazení. Někteří začátečníci tento úvodní vedlejší efekt považují za hlavní a cílený. Mnoho necvičí a po vysazení výživového doplňku svůj objemový přírůstek doslova "vyčůrají" ...

Kreatin zvyšuje sílu a dodává více energie. Tyto dvě základní vlastnosti jsou předpokladem pro odcvičení efektivnějšího a tvrdšího tréninku. Nic víc, nic míň. Pokud chceme užívat kreatin, tak pro tento předpoklad tvrdšího tréninku. Kreatin za nikoho trénink neodcvičí.

 

Jaký druh kreatinu si mám vybrat?

Základním kreatinem je kreatin monohydrát. Na kreatin monohydrát je navázána většina výzkumů a studii. Na trhu jsou např. i kreatin ethyl ester, kreatin fosfát, Krea-alkalyn nebo nejnovější i Krea-Genica. Každá nová forma propaguje vylepšení klasického kreatinu o novou vlastnost.

Je to asi jako s vaším PC. To staré stále plní svou funkci na jedničku. Najednou však čtete o novém procesoru s revoluční architekturou. Díky tomu je rychlejší a dokonce vyzařuje méně tepla. Nepasuje do současné základní desky. Spolu s deskou musíte pořídit i novou paměť a najednou máte doma nový PC. Plní ty stejné úkoly jako původní. Je možné, že si vylepšení v běžné práci ani nevšimnete. Původní počítač zestárl spíše psychologicky a díky reklamě na novinky než svou pomalostí.

Kreatin monohydrát je na trhu již více než 10 let. Když listujete v starých časopisech nacházíte reklamy, kde ho nabízejí v 500g balení za fantastických 2000 Kč. Na dnešním trhu koupíte 1kg od zhruba 500 Kč.

Kreatin monohydrát již zevšedněl a dražší mohou být už jen novinky.

 

Jaký kreatin si mám vybrat?

Prakticky každá značka výživových doplňků se snaží mít ve své nabídce kreatin. Výsledkem je obrovské množství značek s nápisem 100% Creatine Monohydrate.
Skutečných výrobců je však poskrovnu. Výrobci (rozuměj značka doplňků) často takový kreatin pouze přebalují do svých obalů.

Obal určený pro koncového zákazníka deklaruje prakticky vždy 100% kreatin. Pokud by to byla pravda, je úplně jedno, od koho kreatin koupíme. Vždy by se jednalo o stejnou látku. 100% je však velmi silné číslo. Čím více se k němu blížíme, tím dražší je filtrace účinné látky.

Reální výrobci jsou v Číně, Německu, Kanadě ... Proces výroby a následné filtrace se může lišit. Tento rozdíl se promítá i do ceny.

Koncový spotřebitel tak připlácí za čistotu kreatinu. Za to, že nebude konzumovat spolu s kreatinem nečistoty. Čím více balastních látek ve výrobku zůstane, tím levnější výroba a nižší cena.

Aby se kvalitní výrobci odlišili od levného čínského kreatinu, začínají zdůrazňovat vícenásobný filtrační proces. Kromě samotného označení 100% Creatine Monohydrate, je tak možné nalézt na etiketě např. i označení logem Creapure. Toto označení patří jednomu evropskému výrobci s vícenásobnou filtraci.

 

Je kreatin škodlivý?

Různé studie přinášejí různé závěry. Kreatin je látka tělu vlastní. Pro zdravého člověka by tak neměl představovat riziko. To, co zatěžuje játra a ledviny, nemusí být kreatin. Zátěž představují balastní nepřefiltrované látky.

Pokud si nepřiplatíte za filtraci při výrobě, přefiltrují kreatin "zdarma" vaše orgány. Kreatin může vázat vodu. I proto se doporučuje dodržovat pitný režim. Jen tak mohou ledviny pracovat bez starostí.

 

Jak kreatin dávkovat?

Když byl ještě kreatin horkou novinkou, doporučovali jej užívat pouze s čistou vodou a každých 8 hodin jako antibiotika. Dnešní dávkování je benevolentnější. Ráno, v poledne a večer. Kreatin se lépe vstřebává po zapití džusem, gainerem nebo proteinovým nápojem. Jakákoliv forma glukózového roztoku způsobí vyplavení inzulínu. Využití inzulinové špičky zvýší množství kreatinu vstřebaného z dávky.

Nejběžnější dávkování je 5g na dávku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si vyrýsovat svaly na břiše

Kdo by netoužil po vyrýsovaném bříšku s viditelnými svaly, kterými se později může pyšnit v letních měsících?...
více…

Fitness stojí peníze, ale je to dobrá investice do zdraví a krásné postavy

Zaplatila jste si členství do fitness centra? Pravidelně cvičíte, ale výsledky se nedostavují? Vydržte a zamyslete se...
více…

Cvičení v horkých dnech má své zásady, které je třeba v zájmu ochrany zdraví dodržovat

Venku je horko k zalknutí, lidé se sotva vlečou po ulicích a najednou uvidí běžce a diví se, jak to v pohodě zvládá....
více…

Krásná a štíhlá postava je výsledkem klidu u jídla

Štíhlá postava, přestože byla dána do vínku, nemusí zdobit svého majitele či majitelku věčně. A proto držení...
více…

Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!

Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení....
více…

Cvičení zachraňuje život, překonejte svoji lenost!

Kouření zabíjí, to ví snad každý. Ale, že pomalu zabíjí i nečinnost, to asi každého hned nenapadne. A je tomu...
více…

Dance jóga - cvičení pro všechny, kteří mají v těle rytmus

Dance jóga je originální druh pohybu. Jedná se o jógu, kterou dotváří tanec. Vznikla na základě spojení...
více…

Fitness a jak to bylo s historií sportovní kultury

Cvičení lidé milovali od pradávna. Jen jeho podoba se staletími měnila. A mění se i terminologie. Tak často...
více…

Cvičení chce správnou motivaci

Nechce se vám jít cvičit? Nejprve jste byli plní elánu, měli jste naplánovaná pravidelná cvičení a vše plynulo...
více…

Cvičení, které změní vaše tělo - bodystyling

Bodystyling - cvičení, které změní vaše tělo! Jedná se účinnou kombinaci aerobního cvičení se silovým. Stačí...
více…