L-carnitin na hubnutí

Je mnoho výživových doplňků, které slibují hubnutí. L-carnitin je na trhu již velmi dlouho. Na popularitě L-carnitinu to nijak neubralo. V tomto článku si zkusíme říct, proč je tomu tak. Mnoho spalovačů, které obsahují jiné složky než je L-carnitin, dokáží být v úbytku hmotnosti účinnější. Přesto má karnitin své výhody.

L-carnitin je neesenciální aminokyselina. Přeloženo do lidské řeči, karnitin si umí tělo vyrobit i samo. Je přirozeně se vyskytující přírodní látkou. V minulosti se karnitin označoval také jako vitamín T. Pro normální fungování ho naše tělo nepotřebuje mnoho. Aby bylo dosaženo žádaného efekt na hubnutí, musí být do těla dodáván zvenčí.

Karnitin se nachází také v naší potravě. Hlavním zdrojem je maso. Jelikož je však maso také zdrojem další energie, především nežádoucího tuku, na hubnutí je nevhodné. Za zdroj karnitinu s minimem tuku lze považovat králičí maso. Nikdy však nemůže nahradit výživový doplněk a z hlediska obsahu tuku bude záviset na přípravě.

Jelikož je karnitin přírodní látka, je k tělu šetrný. To nemusí vždy platit u silnějších spalovačů postavených na jiných látkách. To je velká výhoda pro karnitin.

Za poslední roky už L-carnitin nabízí skoro každá firma věnující se potravinovým doplňkům. Aby zákazníka zaujali, předhánějí se ve stále větší koncentraci v balení. I díky tomu je relativně levný. Další plus pro karnitin.

 

Jaký karnitin je nejúčinnější?

Koupit je možné kapslový, tablety, práškový nebo tekutý. Tabletové a kapslový karnitin jsou většinou dražší. V tomto případě vyšší cena neznamená i vyšší účinek.
Přirozenější forma pro karnitin je tekutá. Díky tomu je také výroba kratší a levnější. Tekutý karnitin se po přijetí rychleji vstřebá. To je asi jediný rozdíl. Pokud vám nevyhovuje chuť karnitinového nápoje, klidně využijte formu v tabletách. L-carnitin se doporučuje přijmout asi 30 minut před tréninkem. Ideálně na prázdný žaludek.

Když byl karnitin ještě drahý, za doporučené dávkování se považovalo 500-1000mg před tréninkem. Dnes se tato hranice posunula na asi 2 - 3g. Není výjimkou potkat lidi s vyšším dávkováním. Jelikož je karnitin přírodní, jediné co se může stát, pokud to s karnitinem přeženete je, že vás také prožene:)

Tělo se neustále přizpůsobuje podnětům. Postupně tak citlivost na karnitin může klesat. Podobně jako citlivost na kofein. Aby karnitin zůstal účinný, bude třeba zvýšit dávku. I to je třeba mít na paměti při již úvodních vysokých dávkách.

L-carnitin je slovo velmi známé. V marketingu výrobců působí zázračně, podobně jako slova zdarma, novinka, na hubnutí atd. Pokud na obal tyčinky napíšete L-carnitine, bude se lépe prodávat. Nenaleťte!
Minimální účinné množství karnitinu je 500mg. Když se však podíváte na nutriční hodnoty tyčinky, může tam být zanedbatelných např. 20mg. Tedy jen sníte sladkost s množstvím cukru a s minimem karnitinu. Pokud tyto souvislosti neznáte, možná budete mít dokonce i dobrý pocit. "Snědl jsem něco pro zdraví a na hubnutí".

Podobnou pastí umí být i různé sladké nápoje, obohacené o trochu karnitinu.

Pokud o karnitinu uvažujete, sáhněte po čistém karnitinu. Je možné zkusit i kombinované přípravky, jako např. karnitin s chromem. Jeden je na hubnutí, druhý proti chuti k jídlu.

 

Jak moc je L-carnitin na hubnutí účinný?

Jakýkoli doplněk stravy je jen doplněk ke cvičení. Není moudré si myslet, že bude cvičit a hubnout za vás. Základem je alespoň 30 min. pravidelný kardio trénink a změna nezdravé životosprávy. Už tyto dvě věci dokáží pomoci i bez doplňků. A právě proto má i karnitin své příznivce ale i odpůrce. Jedněm pomáhá při lehčím hubnutí. Druhá skupina tvrdí, že nefunguje. Argumentují, že ti co zhubli, nezhubli díky karnitinu ale díky tréninku. A pokud jim pomohl, tak díky placebo efektu.

Ať si názor utvoří každý sám. Faktem zůstává, že karnitin užívají opakovaně i kulturisté a vrcholoví sportovci. Stejně ho s oblibou kupují i rekreační sportovci. Pokud by jim nepomáhal, koupili by ho jen jednou.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kreatin ano nebo ne?

Asi nejvíce diskutovanou látkou z hlediska jejích účinků na organismus je v poslední době kreatin. Tato látka je pro...
více…

Kreatin monohydrát

Je asi jen málo přípravků, o kterých se napsalo tolik, jako o kreatinu. Oprávněně. Kreatin totiž funguje. Spolu s...
více…

Co je Glutamin?

Aminokyselin je mnoho. Vyzvednout vlastnosti pouze jedné by se zdálo být obtížné. Přesto se glutamin svými pozitivními...
více…

Aminokyseliny jako doplňky výživy

Aminokyseliny představují základní stavební kámen bílkovin. Jsou to běžné látky, které do těla přicházejí v...
více…

Stravovací deník

Psaním deníku a jeho pozdějším opětovným čtením se sportovec nezanedbatelně vzdělává. Učí se na svých chybách,...
více…

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku?

Jak cvičit a co dělat při bolesti svalů po tréninku? Dospělí by měli každý den provádět nějaký druh fyzické...
více…

Posilovací guma zpevní postavu, posílí svaly a zdravě protáhne celé tělo

Chcete posílit svaly, protáhnout se a zpevnit postavu? Nemusíte si hned kupovat permanentky do posilovny nebo...
více…

Krize při hubnutí? Nevzdávejte to, jdete správným směrem!

Váha neklesá ani po měsících radikální změny jídelníčku a zvýšeného pohybu? Mnoho lidí to obvykle odradí, a...
více…

Výživa, která obsahuje pět základních chutí, vede ke zdraví a štíhlé postavě

Tradiční čínská medicína, vnímá pacienta komplexně a pracuje s poznatky o proudění energie v těle v drahách...
více…

Jak si vyrýsovat svaly na břiše

Kdo by netoužil po vyrýsovaném bříšku s viditelnými svaly, kterými se později může pyšnit v letních měsících?...
více…