Laciná reklama na drahé zbytečnosti

Často máme pocit chudoby proto, že si nemůžeme dovolit věci, jejichž potřebnost nám rafinovaně vtiskává marketing. Nebo jsme si naopak koupili tak mnoho věcí z reklam, že jsme opravdu chudí. V reklamách vidíme stále nové a nové zajímavé věcičky, které by se daly koupit, ale nemáme tolik peněz, abychom si je mohli dovolit všechny. A tak máme pocit, že jsme neúspěšní. Ale zkuste se na to podívat s odstupem.

Je dobré občas si připomenout, že žijeme v bezpečí. Často jsme až tak zdraví, že zdravím plýtváme - kouříme, pijeme alkohol, jíme pokrmy, o kterých víme, že jsou nezdravé, necvičíme, ačkoli víme, že bychom měli. Plýtváme nejen zdravím, ale i časem! Mohli bychom tvořit, ale raději hnijeme. Úžasné možnosti nám dnes dává i ten nejlevnější počítač. Dnes s počítačem lze vstoupit do světa ekonomiky, umění, showbyznysu, stavebnictví, účetnictví, literatury. Kam jen chcete. To před dvaceti lety prostě nebylo možné bez spolupráce s institucemi. Nahrál jsem na počítači cédéčko - slovo i hudbu. Napsal knihy, zpracoval jejich vazbu, fotografie. Dnes má počítač téměř každý, kdo ho chce. Co dělá většina lidí s počítači? Hrají si, účastní se diskusních skupin, posílají si vtipy. Netvoří.

Žijeme v dostatku, až přebytku

Zvykli jsme si na tyto možnosti až tak, že je nevyužíváme a chceme stále více. Z pohledu vývoje člověka jsme dnes opravdu o dost velký kus jinde, než lidé před pár sty lety či v hlubší minulosti. Nežijeme v jeskyních. Neohrožují nás divoké šelmy. Je třeba si občas připomenout, že i to je úspěch. Vím, dnes nás ohrožují jiné věci. Ale při pohledu dozadu to za poslední desetiletí není až tak špatné.

Postupně se snižuje ohrožení zvenčí a člověk sám si vytváří problémy, které ho ohrožují zevnitř. Je stále více obézních, na civilizační choroby umírá stále více lidí. Víme, že to způsobuje špatná životospráva. Víme, že nemáme kouřit, jíst mastné, že je potřeba sportovat. Přesto se v rodinách podávají řízky, hranolky, majonézy. Štíhlým i tučným. Nikomu nevadí, že se pokrmy, o kterých je všeobecně známo, že škodí, podávají dětem, rodičům. Často. Hodně. Důvod? Když jim chutná… Následky? Už i dětská obezita se stává běžným jevem. Dospělým zhoršuje kvalitu života a zkracuje ho.

Nikomu se nechce udělat rozhodnutí "tohle už jíst nebudu". Málokdo převezme odpovědnost za své zdraví. Musel by se jinak stravovat, musel by začít cvičit, jinak žít.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč nikdy nedělejte ručitele?

Další tip, jak si chránit své rodinné peníze je také z kategorie osobních a nepříjemných. Mnoho lidí si chce...
více…

Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…