Proč je čas možné jen investovat?

Pokud se rozhodnete poslechnout si něčí příběh například v televizi, možná tak svůj čas ztratíte velmi příjemně a odpočinete si přitom. Avšak položte si otázku, zda je tato investice času pro vás zajímavá. Možná výhodným kritériem, které by pro vás mohlo být užitečné jako vodítko, by mohlo být posouzení činnosti z hlediska její dlouhodobé významnosti.

Položte si vždy otázku, předtím než máte něco udělat, zda to váš život, pozici, nebo situaci, dlouhodobě zlepší, nebo to na ni nebude mít žádný vážnější vliv.

Například pokud mi přijde mail, ve kterém se mě někdo anonymně táže, zda má začít hubnout, já se mu mohu věnovat a investovat tak například pět minut do cizího člověka, kterého ani neznám. Pokud se budu těmito několika lidmi zabývat denně, ztratím půl hodiny až hodinu času. Vím, o čem píši, fungoval jsem tak roky. Bylo to ode mne milé, ale neposouvalo mě to dál.

Pokud místo toho hodinu investuji do napsání článku, který pomůže velkému počtu lidí a možná i mně. Bude můj čas využit výhodněji, pokud se budu věnovat článku a ne e-mailu. V případě, že článek napíšu nečekaně rychle a budu na to mít chuť, určitě odpovím i na několik anonymních e-mailů. Avšak přiměřeně tomu nakolik jsou důležité pro můj osobní život.

Pokud například chci jít do posilovny, mohu si položit otázku, zda a jak mě to ovlivní do budoucna. A tady je odpověď poměrně jednoznačná. Ano, tato činnost zlepší mou situaci do budoucnosti. Proto se vyplatí ji vykonávat.
Je velmi pravděpodobné, že pokud půjdu do posilovny, trošku tím posílím svůj návyk, že jezdím do posilovny. O to snadněji půjdu i příště.
Každé cvičení zlepšuje tělesnou kondici a pomáhá ochraňovat zdraví mého organismu.

Pokud bych zdraví ztratil, neudělám už vůbec nic.

Tímto způsobem přistupujte k vašemu vlastnímu času. Posuzujte, čemuž investujete své minuty a do čeho investujete své hodiny. Absolutní většina neúspěšných lidí velkou část svého životního času investuje do řešení problémů jiných lidí.

Například sledují v televizi reality show, v níž se řeší problémy cizích.

Sledují fotbalové zápasy a posuzují, kdo jak hrál.

Pamatují si, kdo nad kým vyhrál.

Registrují manželské a osobní problémy celebrit.

Zkoumají prohlášení politiků.
Klábosí.

Tyto informace jsou zcela nedůležité.

Neúspěšní lidé vám často jmenují velké množství informací o tom, které fotbalové týmy, kde hrály, jak se jim dařilo. Ovládají životopisy herců a například ovládají plány, jež má televize v budoucí vysílací sezóně. To vše vědí a dokázali by vám to jmenovat. Nicméně kdybyste jim položili stejné otázky, ale související s jejich životy, začnou koktat. Pokud se jich zeptáte, co mají naplánováno na příští měsíc nebo příští rok dosáhnout ve svém životě, vytřeští na vás oči. Neví vůbec, o čem mluvíte.
Ovládají úspěchy celebrit, ale neuměli by vám jmenovat, kdy měli úspěchy ve svém vlastním životě.
Umí vám říct, jaké plány má fotbalové mužstvo, ale neumí vám říci, jak hodlají zlepšit svůj život v příštích pěti letech.

Přesně tento přístup je velmi nebezpečný, protože neúspěšní lidé jsou v pasti odsavačů pozornosti a zlodějů času. Je velmi pohodlné strávit čas u televizoru, nebo čtením pomluv v bulvárním časopise. Nicméně pokud se podíváte z dlouhodobého hlediska, jak tyto činnosti zlepšily nebo ovlivnily váš život, tak získáte dost špatný výsledek. Pravděpodobně zjistíte, že sledováním těchto informací vám odsává čas a často i energii. A nic z toho.

Sledování televize v průběhu několika hodin denně vás zbaví i toho posledního volného času, který jste ještě měli. Navíc vás pacifikuje i psychologicky, protože člověk, který pasivně sedí před televizí, asi nerad chodí do posilovny. Je velmi pravděpodobné, že sledování televize vás zdravotně oslabuje a poškozuje vás, protože pasivita má zdravotní následky, které jsou značně nepříjemné a někdy i smrtelné. Pasivita vás zároveň diskvalifikuje i myšlenkově, protože jste odkázáni na program, který vám zprostředkovává televize nebo časopis. Tento program je mělký a většinou dost jalový, avšak je proveden tak, aby vás zaujal. Novináři a média se živí tím, aby udrželi pozornost mas.

Pokud se necháte udržovat v pozornosti, přispíváte tak na výplaty někomu jinému. Avšak necháváte upadat svůj vlastní život. Je to pohodlné, ale z dlouhodobého strategického hlediska nevýhodné pro vás.

Proto pokud chcete získat čas, velmi často ho najdete právě v těch chvílích, kdy většina národa hypnoticky usedá před televizí, aby si prohlédli, co nového pro ně připravil televizní seriál. Musíte se rozhodnout, zda chcete svůj životní čas investovat do života těchto herců a vymyšlených postav, nebo se rozhodnete proaktivně jednat ve prospěch vlastního života a budoucnosti. Můžete žít a vytvářet svůj vlastní život. Nemusíte pasivně sledovat osudy jiných.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…