Cíl – vyhýbat se překážkám

Asi tušíte, že to je strategie, která odsuzuje podprůměrný život. Pokud jen ustupujete, Váš životní prostor se bude jen zmenšovat, protože překážek bude přibývat. Tato strategie vychází z nereálné touhy po jistotě a bezpečí. Vychází z postoje "lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše". Spokojit se s málem může být znakem skromnosti.

Řadě lidí život v závětří vyhovuje. Není třeba se příliš namáhat. Možná je Vám takový postoj blízký. Možná jste si dali právě takový cíl. V dnešní době se dá žít nenápadně. Žijí tak mnozí. Než se poměry a sociální situace většiny budou držet v příznivých hodnotách, bude se lidem v závětří stáda vcelku dařit. Žádné velké majetky a možnosti, ale ani bída a hlad. Je to malý úspěch, který je dobré občas si připomenout. Žijeme v době, kdy se prakticky není třeba o nic snažit a i několik generací rodiny může prožít klidný život v míru a bezpečí. Je to příjemné vědomí. Dnes je to lehce splnitelný a dosažitelný cíl. My se však budeme věnovat spíše tomu, co dělat, pokud chcete více než málo.

Dejte si ambiciózní cíl.

Asi nejčastější překážkou, která lidem brání postavit si ambiciózní cíl, je negativní myšlení. Jakýkoli cíl si v negativním rozpoložení mysli představíte, automaticky se Vám začnou v mysli vynořovat překážky. Znám více lidí, kteří se v tom skutečně vyznají. Za pár sekund Vám dokážou předložit ohromné množství vážných a závažných důvodů, proč se nevyplatí nic ani jen zkusit. Jsou v tom fakt dobří.

Příklad. Chcete si jít teď koupit nový kabát? Tak to opravdu není dobrý nápad! Kam chcete jít? V hypermar-ketech jsou kabáty dosti nízké kvality. V buticích jsou zase předražené. Na tržišti jsou mizerné a předražené zároveň. V kabátě, který máte, můžete ještě nějaký čas určitě chodit. Apropo, chodit… Vůbec není bezpečné jít ven! Může Vás srazit auto, můžete dostat chřipku, mohou Vám ukrást peněženku. I tak nevíte, jakou by měl mít ten kabát barvu. Možná byste mohli počkat a koupit ho mimo sezónu ve výprodeji. Nebo počkat a na dovolené se podívat, co stojí kabáty v jiných zemích. Nechoďte nakupovat, raději se poraďte s pár lidmi, jaké mají zkušenosti, kde kupovali. A tak dále a donekonečna. Hlavně ať rozhodnutí odložíte, nebo raději zrušíte. Jednoduše kabát si nekupujte.

Podobným způsobem mnoho lidí reaguje na jakýkoli pokus někam se posunout, něco dosáhnout, tedy v konečném důsledku - něco změnit.

Příklad. Mám nápad! Začnu podnikat na internetu, otevřu si elektronický obchod s elektronickými zubními kartáčky. Okamžitě začnou naskakovat protiargumenty. Nemám šanci uspět, konkurence je vysoká. Je mnoho jiných, co to zkusili a už dávno zkrachovali. Ani nevím, jak bych měl začít. Mohu do toho nainvestovat pár tisíc korun a o vše přijít. Postavím dobrý obchod a nějaký konkurent mi vykrade všechny texty a obrázky - běžně se to dělá. Mnoho lidí mohou objednávat zboží, ale nepřevezmou ho a já zkrachuju na poštovném a vráceném zboží. Zapomenu něco zaplatit a dají mi pokutu, která mě zruinuje. Dokonce problém bude, i kdy-by se mi nečekaně začalo dařit! To budu muset celé dny balit kartáčky a lítat na poštu - to není velmi zábav-ná činnost. Co když mi nějací hackeři ukradnou databázi zákazníků a budu mít problémy? Pokud se mi bude dařit, kdoví jak na to zareaguje konkurence - co když budu stát v cestě nějaké mafii a přijdou mě zlikvidovat? Co když lidé budou i dále kupovat kartáčky v drogerii a ne na internetu? A cvak, cvak, cvak. Nové a nové argumenty přibývají rychleji a rychleji. Otevírat dnes nějaký internetový obchod? Nejsem cvok!

Právě takto funguje náš mozek. Vždy, pokud začneme chtít něco nového, neznámého, nejprve přijdou ná-pady, proč zůstat při starém. Pokud si tento příval negativních myšlenek povolíte, velmi rychle Vás strach a možná rizika zaplaší a zaženou zpět do zóny pohodlí a ověřených věcí. No můžete tomu zcela účinně pře-dejít. Dejte svému mozku zákaz zkoumání rizik, ohrožení, problémů. Hledat překážky a obtíže, to umí každý. Vy hledejte způsoby. Nezkoumejte, co všechno špatné se může stát, jaká má věc rizika. Pokud o tom pře-mýšlíte, vytváříte ve své hlavě prostor pro negativní argumenty. Co dostanete? Více negativních argumentů!

Buďte disciplinovaní a opakovaně si pokládejte otázku: jak konkrétně se tento problém dá vyřešit? Jak se dá obejít překážky? Co mohu já udělat pro zlepšení šancí? To, co chcete dosáhnout tedy vždy formulujte po-mocí otázky, která vyžaduje řešení.
Chci zhubnout. Co přesně mohu udělat pro to, abych za rok zhubl řekněme 30 kilo?
Chci více peněz. Jakým způsobem bych mohl zdvojnásobit svůj měsíční příjem?

Všimněte si, že takové formulace Vás přímo lákají, abyste hned přišli s nějakým nápadem, řešením. A přes-ně to Vám doporučuji i udělat. Jak na to? Papír, přátelé!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…