Jak se věci nevěnujete, nápady nepřijdou

Zaměstnanec si možná občas povzdechne, že by asi bylo lepší podnikat. Ale jsou to podobná povzdechnutí, jako kdyby chtěl zhubnout… Zaměstnanec zpravidla neví, jak by začal, neví, co si prostudovat, jak plánovat čas.

A tak setrvává ve snu, že jednou začne podnikat. No brání mu v tom jeho myšlení. Zaměstnanec má jiné smýšlení než podnikatel. Jsou to dva různé myšlenkové světy.

Asi už tušíte, že jako zaměstnanec sice můžete pracovat více, možná i v druhé práci. Ale Vaše mzda se tím navýší jen o relativně malou částku. Předpokládejme, že neděláte 8 hodin, ale od svitu do západu slunce. Namísto 750 eur vyděláte asi 1 000. A hotovo. Spadla klec.

Pracujete třeba jako prodavač. Ve všech firmách zaplatí prodavači asi tak zhruba tolik, kolik Vám. Jednodu-še dosáhli jste svůj strop. Chcete více? Nemůžete zůstat prodavačem. Můžete se vzdělávat a po nějakém čase očekávat povýšení. Možná se stanete vedoucím a budete mít pod sebou několik prodejců. To může mírně navýšit i Váš příjem. Ale znovu - nebude to propastný rozdíl. Znovu narazíte na zaměstnanecký strop Vaší pozice a hotovo. Pracujete naplno a přitom dostáváte jen o něco více než předtím.

V té situaci Vás asi napadne, že řešením by mohlo být, kdybyste začali podnikat. Mohli byste si otevřít živ-nost a nabízet své služby. S nikým se již nemusíte dělit o zisk. No jako živnostník začnete mít různé náklady a odvody, o kterých ani netušíte, dokud s tím nezačnete. Takže ve výsledku Vám živnost nemusí dát více, než zaměstnání. Ne každý uspěje jako živnostník. A co je horší - i kdybyste prosperovali, i v živnosti narazíte na strop. Tento strop určuje konkurence, Vaše schopnosti a hlavně čas.

Například, prodáváte své služby za 20 eur za hodinu. Pokud byste dokonale využili 8hodinovou pracovní dobu, Vaše tržba bude něco přes 3 000 eur za měsíc. To zní lákavě. Avšak srovnatelné služby totiž někdo jiný nabízí za polovinu a studenti za desetinu. Čím budete dražší, tím více Vašich zákazníků odejde k levněj-ší konkurenci. Tím méně hodin budete mít zaplněno zakázkami.

Ale předpokládejme, že Vaše služby jsou fakt špičkové. Chcete ještě více peněz? Mnoho živnostníků v této fázi úspěchu má tolik práce, že pracují 12 hodin denně a to i o víkendech. Potom by měl náš živnostník tržbu 6 000 eur. Paráda! K tomu zdarma bonus - smrt na krku. Pokud pracujete bez náležitého odpočinku, zdraví začne rychle upadat, takže začnete dělat chyby. Živnostník, který pracuje s chybami, neposkytuje špičkové služby. Časem zkrachuje. Někomu způsobí škodu, následuje žaloba, soud, exekuce. Takže více práce není řešením. Jak získat více peněz a méně pracovat? Zkrátit pracovní dobu a zvýšit sazbu za hodinu práce. No máme tu konkurenci. Nepřiměřené zvýšení ceny sníží počet klientů. Živnostníkovi sice zůstane více volna, lepší klienti, ale nezvýšil se jeho celkový příjem.

Pokud pracujete skvěle a jste šikovní, budete jako živnostník vydělávat asi o něco více, než kdybyste dělali v nějaké firmě podobnou práci jako zaměstnanec. Ale ne mnohem více.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…