Jak si rozplánovat den?

Jak rozpoznat, kterým věcem máme věnovat svůj čas? Jak si stanovit program v životě? Měli byste si rozdělit čas na nejdůležitější věci:

práce,

zábava,

rodina,

zdraví,

regenerace.

 

To jsou oblasti, které se Vám musí nějak vtěsnat do Vašeho 24hodinového dne. Začněme tím, že den rozdělíme na 3 části po 8 hodin.

 

První třetina dne bude věnována spánku.

Na tomto šetřit nesmíte, spánek je pro zdraví a výkonnost člověka nezbytný. Nedovolte nikomu a ničemu, aby Vás připravil o tento čas. Spánek určuje nejen Vaše zdraví, ale i úspěšnost. Nevyspalý člověk je mrzutý, unavený, otrávený. Nevěříte? Dopřejte si několik probděných nocí po sobě a Vaše tělo i mysl se začnou přepínat do jiného režimu. Chronicky nevyspalý člověk dělá více chyb. Je skeptický, se sklonem k depresi a pasivitě. Nemá chuť do akce - pokud se mu podaří najít někde volné křeslo, uvízne v něm a bude jen znuděně civět na televizor. Jeho tělo si tak nenápadně vynutí alespoň takové drobné chvíle odpočinku. Vypadá to jako lenost, ale může to být prostě potřeba relaxace. Chronicky nevyspalý člověk se bude nudit, ale nebude se mu chtít něco měnit. Bude stále podrážděný. Špatná nálada bude chtít rozptýlení. Zkusí to s dalšími večírky, sledováním pořadů v televizi do hluboké noci. Pokud tento přístup k životu trvá pár týdnů, stává se postupně návykem, který mrzačí náladu na celé roky.

 

Druhá třetina dne bude patřit práci.

Asi tak 8 hodin byste měli vykonávat takovou činnost, která Vás důstojně uživí. V ideálním případě by práce mohla trvat méně než 8 hodin. Někdo však pracuje 10 i 14 hodin denně. Nedělejte to, alespoň ne dlouhodobě. Čím více totiž budete pracovat, tím více ukrojíte ze svého osobního času. To je problém. Lidé se zaměstnají u nějaké firmy za nevelký plat, a pokud chtějí více peněz, dělají déle. Získají tak pár korun navíc, ale za jakou cenu? Na úkor čeho? Na úkor zdraví, rodiny, vztahů… Proto je výhodné zvyšovat svou kvalifikaci tak, abyste podávali co nejvyšší kvalifikovanou práci. Ta je lépe placená, stačí ji provádět kratší dobu. Případně začněte podnikat.

 

Třetí část dne - pointa

Třetí část dne, to je tlačenice těch nejdůležitějších věcí. Jsou to právě všechny ty hodnotnější věci, než peníze. Ale pokud nemáte peníze, těžko se provedou. Dohlédněte proto, aby Vám zůstal čas i na ně. Nezabíjejte svůj nejcennější čas v areálech obchodních center, v dopravních zácpách a jiných zbytečných časožroutů, pokud to není opravdu nutné.

Patří sem těch 8 hodin, které věnujte svému zdraví, rodině, relaxaci, údržbě a zábavě. Do tohoto času musíte vměstnat asi nejvíce činností a řada z nich si budou tvrdě a nepříjemně konkurovat. Právě zde budete asi nejpřísněji muset uplatňovat časový management. V těchto hodinách totiž můžete plnit různé důležité činnosti. Například cvičení je pro Vás důležité, pokud chcete zůstat zdraví. Ale něco Vám možná bude říkat, že i s rodinou byste měli trávit více času. A něco jiného Vás bude lákat, abyste si užili i trochu zábavy. Známí se budou dožadovat společnosti. K tomu nákupy, úklid a kopa drobných i velkých povinností kolem rodiny, domu, auta a života vůbec. V nejedné rodině se pár hodin z tohoto času stráví před televizí. Denně. Snadno si dokážete odvodit, jaké to má důsledky.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…