Co je plná pozornost?

Pokud se něčemu věnujete, dělejte to naplno.

Mluvíte s někým? Nedovolte, aby byl přitom zapnutý televizor. Tu kulisu nepotřebujete, máte tam živého člověka! Buď věnujte plnou pozornost tomu člověku, nebo společně naplno sledujte televizor.

Televizor působí na naše smysly. Aby televize získala pozornost, používá na to prostý trik. V obraze se stále něco musí měnit, míhat se, blikat. Rychlé prostřihy, změny, znělky, střídání barev, světla a tmy. Náš zrak je nastaven tak, že vnímá pohyb. I když televizor vidíte jen koutkem oka, při každé změně obrazu na něj trochu mrknete. Je to možná jen zlomek vteřiny, ale vaše vědomí a podvědomí jsou tak trvale bombardovány podněty. Nedíváte se sice na nic, ale pokud je televizor zapnutý, trvale odsává část vaší pozornosti. A asi není nic těžšího, než dělat najednou několik věcí.

Nezapínejte televizor, pokud se na něj nechcete soustředit na 100%.

Neposlouchejte rádio. Je tam jen levná hudba a maloduché slátaniny moderátorů, slovní a zvukový balast. Slovo je v rádiu většinou jen výplň mezi písničkami. A písničky? Ty jsou výplň mezi bloky mluveného slova. Potřebujete takový informační vstup do vašeho mozku? Jak přesně vám pomůže na cestě k lepšímu životu? Ke zlepšení vztahů? K lepší práci?

Jak kulisa vás rádio zatěžuje? Dnešní rádia vysílají příliš jalový obsah na to, abyste si sedli a pozorně poslouchali. Soustředěně poslouchat rádio se dnes už většinou nevyplatí. Proto moderátoři tím naléhavým hlasem sdělují zcela nepodstatné věci. Naléhavost hlasu nutí ke zbystření pozornosti.

Rádia a televize vás doslova učí povrchnosti. Není třeba je sledovat příliš, stačí "tak trochu". No a přitom ještě stihnete něco jiného. Asi také podobně jalového, povrchního. Ale nesoustředíte se na nic seriózního.
Pokud chcete poslouchat slovo, pusťte si nějakou audioknihu. Zlepší vaše komunikační dovednosti, rozšíří slovní zásobu. Vyplatí se vám poslouchat ji pozorně.
Pokud máte chuť na hudbu, pusťte si takovou, kterou máte rádi. Tu nejlepší. Sedněte si k tomu, nebo si při ní zatančete, ale vnímejte ji naplno.

No nepovolujte si vnímat málo důležitý obsah jen tak jedním uchem dovnitř a druhým ven. Myslete stále na to, že jsme takoví, jaké vstupy do nás vnikají.

Špatná strava = špatné tělo.

Špatné myšlenky = zlý duch.

Slabé myšlenky mohou zhoršit myšlení a následně i tělo. A naopak - špatná strava zhoršuje schopnost kvalitně myslet. Tyto věci jsou propojeny. Mnoho lidí to bagatelizuje. Řeknou si, že po nočním večírku přece stále zvládnu pracovat. Učí se při zapnutém televizoru. Necvičí a "aha, všichni jsme tu a zdraví". No to je výmluva.
Pokud si představíte, že jste na 100% zdraví, v dobré náladě a celkové situaci, práce vám půjde rychle od ruky, dobrá nálada vám pomáhá upevňovat dobré vztahy.
Oproti tomu si představte prudké bolesti. Jakmile vás něco bolí, je konec hry. Nic neuděláte, s nikým nemáte chuť se vybavovat. Pokud jste nemocní, unavení, nebo slabí, jste v pracovní neschopnosti, osamoceni.

Někde mezi těmito dvěma extrémy se zvykneme obvykle pohybovat. Málokdy jsme v 100% kondici. Málokdy jsme natolik nemocní, unavení, nebo slabí, že nic jiného nedokážeme udělat. Většinou jsme v poměrně dobré kondici. Pokud se správně stravujete, pravidelně pijete, dostatečně odpočíváte a spíte, cvičíte, jste spokojeni a v pohodě, podáte běžně velmi dobrý výkon. Třeba ať 95%.
Zkuste se však nevyspat. Váš výkon klesne možná o 5%. To není žádná tragédie. No pokud to děláte pravidelně, pravidelně tím snižujete svůj potenciál o 5%.
Možná se i špatně stravujete. Máte nadváhu a z ní vyplývá, že jste těžší. To čerpá vaše zdroje tělesné síly. Ať o 5%.
Měli jste nevhodný oběd. Snížil se vám krevní tlak, jste zralí zdřímnout si, doslova jste ospalí. To pěkně zamává s pozorností. Určitě víc, než jen 5%.
Samozřejmě, při takovém životním stylu asi velmi necvičíte. To způsobuje, že vaše svaly rok co rok ochabují. Vaše fyzická kondice je slabší a to se podepíše snížením vašeho tělesného výkonu. Ať jen o dalších 5%.
Špatná kondice znamená i slabý krevní oběh. Méně krve pro mozek snižuje vaši mozkovou kapacitu. Ať zas jen o 5%.
Tento týden byl špatný. Absolvovali jste pár neplánovaných večírků a ty vás také oslabily - něco se vypilo, seděli jste v zakouřených místnostech. I když jste možná sami nekuřáci, pasivní kouření je pro organismus stres. Šup dalších 5% dolů.
Máte zapnuté rádio. Vezme mnoho vaší pozornosti, jen 5%.
Právě vám zvoní telefon. Ještě nevíte, kdo to bude, je však třeba zvednout. Minus 5%.

 

Právě jste v autě a řídíte. Z vaší běžné bdělé pozornosti 95% však dnes musíte pár procent odečíst.

- 5% z nevyspalosti

- 5% z nadváhy

- 5% ospalost po těžkém obědě

- 5% špatná kondice

- 5% oslabené vnímání a koncentrace špatným krevním oběhem

- 5% za několik posledních večírků

- 5% odsálo rádio

- 5% při zvedání telefonu

 

Jdete na 55% svého výkonu. Únava, stres vás mohou oslabit tak, že za volantem upadnete do mikrospánku. Nebo budou vaše reflexy o pár zlomků vteřiny pomalejší a havarujete. Nebo srazíte člověka.

Nemusí jít hned o příklad s havárií v autě. Stačí, když večer přijdete domů. Jste na polovině svých možností. Rozumné by bylo co nejdříve jít spát. Ale člověk ani neví, jak a uvízne v křesle před televizorem. Povaluje se, podřimuje, polovníma. Neodpočívá. Ani nepracuje na zlepšení svého života. Nebaví se s rodinou, blízkými. Na to je příliš unavený. Už nemá plnou mozkovou kapacitu, kterou by mohl mít. Rozdělil se o ni s televizorem, únavou.

Často se říká, že dnes žijeme ve stresu. A hned si přitom představíme manažera, který nestíhá termíny. Chudák vystresovaný manažer. No stres není jen pracovní problém. Nahlédněte do slovníku cizích slov. Stres je souhrnem pocitů způsobených provokujícími činiteli různého druhu, například infekční chorobou, chladem, duševním pohnutím, šokem z úrazu a podobně.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…