Jaké jsou překážky úspěchu?

Zkuste hledat nové, tvořivé přístupy k běžným problémům, před které vás život postaví. No, i když víte, čeho byste chtěli dosáhnout, často se objeví "problémy", které vás mohou zastavit v rozletu.

Pokusme se nyní proletět alespoň nejčastější příčiny, proč se lidé nejednou ani nepokusí něco zkusit. To jsou často vlastně umělé překážky, které stojí na cestě k úspěchu. Jsou v nás, v našich možnostech.

Strach z neúspěchu. To je asi nejčastější problém. Představíte si, že chcete založit úspěšnou firmu. Ale pak vás napadne myšlenka, co když to nevyjde. Kolik práce a peněz pak padne vniveč? A člověk to vzdá předem. Žádný větší cíl či sen nemůže být splněn na první pokus, bez chyb, bez několika pokusů.
Další problém, který nás často odrazuje od splnění svých cílů, je nedostatek zdrojů. Možná si říkáte "tohle bych udělal rád, ale na to nemám zkušenosti, znalosti, vybavení, nebo finance". To je však pouze konstatování současného stavu - teď nemáte peníze, protože v minulosti jste je nezískali. Vy už víte, že se nemáte vrtat v problému a v minulosti. Máte se ptát "kdy ty peníze mohu získat?" To, že si dnes ještě neumíte představit, jak by se to dalo zařídit, by vás nemělo odradit. Udělejte si seznam 25 způsobů, jak by se ty peníze daly získat. Uvidíte, že vás napadne hned několik cest, jak se dá získat potřebná částka. A když ne, zkuste nejprve realizovat menší cíle. Ty mohou změnit vaši situaci a za pár let zjistíte, že váš původně "nereálný" cíl je celkem snadno dosažitelný.
To je vlastně i třetí brzda, která mnohé z nás "drží při zemi". Sny porovnáváme se svou minulostí. A tím je limitujeme. Pokud jsem v minulosti nikdy nehrál na klavír, tak nejjednodušší je říct si, že ze mě nikdy klavírista nebude. Pokud dlouhé roky vydělávám 600 eur měsíčně, neuvěřím tomu, že bych mohl někdy vydělávat 10 000 eur měsíčně. Proto je dobrou zásadou, abyste své sny a cíle stanovovali podle toho, co byste chtěli v budoucnu. Ne podle toho, co jste dokázali doposud. Pokud dosud jste byli spíše neúspěšným člověkem, neznamená to, že to tak musí zůstat. Nemusí. Dejte si reálné a ambiciózní cíle. Chtějte víc, než máte dosud.

Lidé mají často pocit "totálního neúspěchu". Minulá nesprávná rozhodnutí je přivedou do zdánlivě bezvýchodné situace. Hypotéky, dluhy, dvě mizerná zaměstnání. Špatný vztah, podivná rodina. K tomu špatně zvolení známí a trocha pasivity před televizí (plazmou na dluh, samozřejmě) a člověk má pocit, že je v pasti, a že nemá žádnou šanci. I tehdy je dobré zkoumat svůj život.

Společenská, zdravotní a psychická situace člověka je složitý soubor činností, zvyků, procesů. To, jak žijete, se skládá z mnoha drobností. A žijete tak, jak jste dovolili, abyste dnes žili. To jak žijete je výsledkem vašich minulých rozhodnutí. Pokud se vám nelíbí, jak žijete dnes, zkuste si svůj život představit jako řetěz činností, rozhodnutí, setkání, znalostí, vztahů a vazeb. Pokuste se hledat nejslabší místa tohoto řetězce. Není jednoduché změnit úplně všechno. Ale je možné zapracovat na nejslabších místech.

Tady se zastavím. Pokud se budete radit o tom, co zlepšit, můžete dostat dvě zdánlivě protichůdné rady.
Věnujte se jen tomu, co je nejúspěšnější a rozvíjejte to.
Hledejte nejslabší místo v řetězci a zlepšete ho.

Obě strategie jsou účinné, ale nesmíte si plést jejich použití.
Pokud si kladete otázku, kam chcete směřovat, na co se máte soustředit, co rozvíjet, vždy se orientujte na to, co přinese největší užitek. Tam investujte své zdroje.
Při práci pak hledejte nejslabší místa - ty vás nejvíce brzdí při dosahování úspěchu. Zaměřte se na jejich odstranění. Nemusíte zlepšit hned všechno. Stačí zlepšit pouze tu věc, která vás nejvíce brzdí.

Příklad ze života. Chcete zhubnout. K úspěchu vás nejvíce posune, pokud se soustředíte na stravu a pohyb. Připravíte si určitý jídelníček a ten budete dodržovat. Pak hledejte nejslabší místa, která by vám mohla hubnutí kazit. U mnoha hubnoucích jsou to víkendové akce s rodinou, na kterých se pořádají nesmyslné hostiny, staré matky přinášejí plechy koláčů, řízků a očekávají, že to všem bude chutnat. Pokud chcete zhubnout, musíte udělat dohodu s rodinou, aby vám nedovolila jíst tyto nevhodné potraviny.

Příklad z byznysu. Máte internetovou prodejnu. Pokud chcete podpořit prodej, zaplatíte si reklamu. V reklamě představíte ten výrobek, jehož již nyní prodáte nejvíce. Pak si položte otázku: pokud budu prodávat více zboží, co mě bude brzdit nejvíce? Co je nejslabší místo? Možná zjistíte, že nejvíce času vám zabere balení balíků, protože na to nemáte vhodné místo. Kupte si velký pracovní stůl a vybavení na balení balíků.

Ukázali jsme si strategii, jak řešit problémy. Odstranit nejslabší místo a zaměřit se na nejsilnější stránky je účinné.

I když život přináší i vážné situace, které se těžko řeší podle nějakých schémat. Tragédie, úmrtí blízkých, nemoci.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…