Jaká může být komunikace?

Dobrá komunikace je základem úspěchu. Nepříjemný člověk má při dosahování úspěchu jaksi automaticky horší pozici - málokdo mu pomůže.

Proto se Vám vyplatí, pokud si studium mezilidské komunikace dobrovolně vezmete za jeden ze svých hlavních cílů, když si budete dělat svůj časový rozvrh.

Komunikace se dá rozdělit na verbální a neverbální. Verbální znamená slovní komunikace - to co říkáme. Neverbální je všechno ostatní. Posunky, oblečení, gesta.

Obě složky jsou důležité a měly by ukazovat zhruba totéž. Pokud chcete udělat dobrý dojem, nestačí se naučit příjemně jednat. Je také důležité příjemně vystupovat, oblékat se.
Možná i vy znáte někoho, kdo Vám je nepříjemný jen proto, že není upraven a vždy trochu páchne potem. Pak je jedno, jak zajímavě mluví.
Naopak jiný člověk přijde v elegantním obleku, ale jak otevře ústa, valí se pomluva, kritika, negativismus. Ani takový člověk není příjemný.

Chcete-li dosáhnout příjemného prostředí, kde si lidé navzájem rozumějí, je dobré vysílat pozitivní signály. To znamená mluvit o věcech příjemných. Všímat si příznivých a příjemných věcí. Příjemně se chovat a vypadat.

Možná teď namítnete, že to je umělé, že tím zasahujeme do přirozenosti člověka, pokud chceme, abyste sledovali to, jak působíte na druhé. Ano. Jsou lidé, kteří mají "talent" dobře vycházet s druhými, ti o tom nemusí ani přemýšlet. No pokud k nim nepatříte, prostě se pokuste napodobit, co dělají ti milí a příjemní lidé. Já vím, je to tak trochu manipulace, pokud chcete být na druhé příjemní záměrně. Ale stojí to za to.

Problémem neúspěšných lidí často je, že se v životě neumí "prodat". I běžné rozhovory v práci či v rodině, zkouška ve škole, rozhovor s vedoucím, nebo podřízenými jsou vlastně jen prodej.

Prodáváte své nápady, myšlenky.

Prodáváte sebe samého.

Pokud to zanedbáte, lidé Vás "nekoupí". Následky jsou kruté. Budou se Vám vyhýbat. Nemáte rádi některé lidí? Zkoumejte je. Neděláte vy sami věci, které Vám na ostatních překážejí?

Abychom působili na druhé příjemně, dá se tomu napomoci. Začněte večer: jděte brzy spát. Vyspaný člověk je příjemnější, vidí věci optimističtěji. Méně snadno upadne do hudrání či otrávenosti. Pokračujte ráno.

Dbejte o dobrý vzhled.

Nemusíte být oblečený draze. Stačí běžné, kvalitní a čisté oblečení.

Nesmí Vás být cítit. V žádném případě ne špínou, nebo potem. Na parfémy se názory liší. Pokud Vás není cítit, nic nezkazíte.

Důležité jsou snídaně a pak jedno jídlo každé 3 hodiny. Plus striktně dodržovat pitný režim. Tyto zásady platí i při komunikaci. Pokud je člověk najezený, má energii jednat a náladu, aby to jednání bylo příjemné. No pokud jste pár hodin bez jídla, hypoglykémie způsobí, že budete podráždění, snadno se rozzlobíte, vše bude černé a k ničemu. Bez vody klesá výkonnost. Vaše jednání se bude protahovat donekonečna, ale dohromady nic nevyřešíte. Při podivuhodném stravování je často následkem nepříjemný zápach z úst. Takže jezte pravidelně. To jsou naprosto základní předpoklady úspěchu, pokud se blížíte mezi lidi.

Příklad. Měl jsem známého, lékaře. Ráno se nestihl najíst, utíkal do ordinace. Tam měl takový frmol, že neměl čas se ani jen napít. Kolem oběda byl již nervózní, prchlivý a páchlo mu z úst. Není divu - nejedl, nepil. Tipněte si, jaký dojem ten člověk asi zanechal. Vůbec mě nezajímalo, co všechno ví. Odmítl jsem dát se léčit nezdravě vypadajícím individuem, který mi vždy vynadá, a jen čekám, kdy odejdu z toho zápachu, abych se mohl nadechnout. A to dokonce po známosti…

Takže Vaše komunikace musí začít splněním fyziologických potřeb Vás samých. Jídlo, pití, spánek. Hodí se být celkově zdravým a v kondici, abyste své okolí nebombardovali stížnostmi na bolesti zad, hlavy, kloubů, nohou, či zubů. Cvičte, posílí to zdraví i Vaši vitalitu.
Když to splníte, vhodně se oblečte. Pokud se oblečete tak, že jste se sebou spokojeni, stoupne Vám sebevědomí. To je další pomůcka. Pokud někam přijdete sebevědomě vzpřímený a spokojený, uděláte lepší dojem.

Až teď přijde na řadu řeč. Více poslouchejte, méně mluvte. Musíte však vědět i mluvit. Jasně, srozumitelně, příjemně, nahlas. Nemáme rádi lidi, kteří si jen cosi mumlají pod vousy a ani nevíme, co přesně říkají.

V minulosti byla rétorika na školách standardním předmětem. Dnes ji již běžně nevyučují, ale v životě zůstává stále důležitá. Být dobrým řečníkem, umět promluvit před lidmi, je výhoda. Pokud máte pocit, že neumíte mluvit, že se bojíte předstoupit před pár lidí, zapište se v místním divadelním kroužku a naučte se to. Tyto věci se dají nacvičit.
Lidé z nejnižších sociálních (až asociálních) skupin mají nedbalý slovní projev. Slova vyslovují ledabyle. Malou námahu si dají s tvorbou barvy hlasu. Takoví lidé když říkají tak "hučí", vydávají hrdelní zvuky. Zajděte do místní hospody na jedno pivo a poslouchejte. Hned budete vědět, co myslím.
Hlavně ve středním věku začínáme ztrácet zuby. Pár zubů Vám vytrhnou a začnete mít opět problémy s výslovností. Hlídejte proto, zda můžete mluvit normálně. Pokud ne, řešte věc s dentistou.
Dbejte na barvu Vašeho hlasu a srozumitelnost. Lidé by vás neměli často žádat o opakování toho, co jste řekli. Pak Vám asi dobře nerozumí.
Nyní je móda mít v jazyce piercing. Takový člověk sice přímo nešišlá, ale řečový projev může být mírně ovlivněn.

Už jste dobře naladěni, dobře oblečení a příjemně působíte. Pokud začnete mluvit, Váš hlas je příjemný, pevný. Slova vyslovujete zřetelně, měníte barvu a tón hlasu. Lidé Vám bez problémů rozumějí. Vše je připraveno. Stačí otevřít ústa.

Co řeknete, když již máte slovo?

To ve značné míře závisí na vašem vnitřním nastavení, postoji, názorech, na Vašem myšlení. Pokud pocházíte z prostředí neúspěšných lidí, asi budete naladěni negativně. Tomu bude odpovídat i to, co řeknete.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…

Pozor na dluhy

Momentálně je velmi nepříjemný trend života na dluh. Ekonomická krize nám ukazuje, že toto není správná cesta pro...
více…

Peníze kazí lidi?

Možná jste již slyšeli ten názor, že peníze kazí lidi peníze jsou špatné člověk, který má hodně peněz je...
více…

Jak si zvýšit plat?

Mnoho lidí chce dosáhnout zvýšení platu. Mnoho firem (zejména v minulosti) má platové tabulky, podle nichž se...
více…