Jak psát strukturovaný životopis?

Dříve, než začnete psát životopis, projděte si na internetu co nejvíce tipů a rad. Je dobré mít jasno v tom, do čeho se pouštíte. Nespoléhejte na jediný zdroj informací, nebo rad.

Profesní životopis může mít různé formáty. Asi nejčastěji využitelný je "strukturovaný životopis". Znamená to, že údaje mají předem dohodnutou strukturu, nebo složení.

 

Osvědčila se následující struktura:

Jméno, adresa a všechny aktuální kontaktní kanály, jakými jste reálné k zastižení. Reálnost připomínám proto, že někteří borci uvedou e-mail, ale e-mailovou schránku navštěvují jednou za měsíc. Neuvádějte telefon, pokud celý den děláte na zahradě. Neuvádějte mobil, pokud si jej přes den neberete s sebou, nebo vám potichu zvoní v kabelce a neslyšíte ho. Je lepší uvést pouze jediný druh kontaktu a ten používat jako stresovat personalistu třemi čísly telefonu a třemi e-mailovými adresami ...

 

Datum narození napište pouze, pokud by nezpůsobil věkovou diskriminaci na první pohled.

 

Národnost pouze pokud není česká.

 

Rodinný stav, počet dětí ani jiné rodinné poměry uvádět netřeba, pokud to nemá přímý vztah k práci. Nepopisujte nic z rodinného prostředí. Výroky typu "měl jsem štěstí na dobrou tchýni, zato švagr je často mrzutý" si ponechte v záloze pro ty, jejichž budete chtít nudit. Do životopisu nepatří.

 

Profesní cíl je nepovinný. Uveďte ho jen, pokud máte přesnou představu co chcete dělat. Stručně, velmi jednoznačně a logicky. Empaticky ne ze svého pohledu. Velmi stručně. Věta až tři. Ani jedna fráze.

 

Přehled kvalifikace - vzdělání uvádějte pouze nejvyšší dosažené, ale dostatečně podrobně - název a město školy, obor, získaný titul, rok absolvování. Rok absolvování nezapisujte, pokud máte nad 50 let a nechcete na svůj věk příliš upozorňovat. Pokud jste je absolvovali, uveďte i všechny další formy studia, kurzy, zejména ty, které jsou ve vztahu k budoucímu zaměstnání. V takovém případě napište název kurzu, jeho organizátora, čas trvání a to, zda končil závěrečnou zkouškou. Zatímco u klasického studia stačí zmínit nejvyšší dosažené vzdělání, poctivě proberte všechny formy doplňkového vzdělávání, poukazují na vaši schopnost jít s dobou.

 

Praxe. Sepište všechny pracovní pozice seřazeny podle času v pořadí od nejnovější po nejstarší. Při změně zaměstnavatele napište název firmy a pozice, kterou jste v ní zastávali. k tomu krátce popište, co jste v dané pozici dělali. Nespecifikujte, proč jste které zaměstnání opustili. Vyhněte se frázím (rozvíjel jsem tým) raději vypichněte konkrétní úspěchy (jako manažer jsem navrhl techniky rozvoje týmu, které zdvojnásobili objem prodeje a získali jsme 700 nových zákazníků). Pokud jste byli delší dobu bez práce, uveďte, čemu jste se v té době věnovali. Například propagaci vzdělání. Důvody nezaměstnanosti můžete stručně a věcně zmínit v průvodním dopise který přiložíte k Ž.

 

Schopnosti a znalosti. Napište, v čem jste dobří a v čem se vyznáte. Bodově, stručně. Například vaše jazykové znalosti (pravdivě!), Osobní schopnosti hlavně ty, které by byly užitečné při výkonu povolání, o které se ucházíte. Pak můžete uvést dosažené ocenění, publikované práce, případně i hobby, pokud je ve vztahu k vaší práci.

Reference se již v Ž neuvádějí. V této části se v minulosti uváděla jména a kontakty předchozího zaměstnavatele, aby si personalista mohl "ověřit" co o vás říkají. Pokud budete v úzkém výběru a reference budou potřeba, vždy se dají doplnit.

 

K životopisu je třeba přiložit i průvodní dopis.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč začít spořit?

Mnoho lidí dnes nespoří peníze. Mají na to dost dobré důvody. Výplaty jsou malé, náklady na život jsou vysoké. A...
více…

Platíte rádi spropitné?

Mnoho lidí odevzdává dobrovolně své peníze i tam, kde by nemuseli. Je to vlastně zajímavý úkaz. Jdete například...
více…

Proč nikdy nedělejte ručitele?

Další tip, jak si chránit své rodinné peníze je také z kategorie osobních a nepříjemných. Mnoho lidí si chce...
více…

Nepůjčujte peníze

Mnoho konfliktů mezi lidmi a často i mezi velmi blízkými lidmi vzniká vinou půjček. Půjčování peněz mezi známými...
více…

Mobilní telefony

Dalším způsobem jak je možné omezit, nebo ušetřit peníze je správa mobilních telefonů. V současnosti se dá říci,...
více…

Loterie

Pokoušíte občas štěstí? Mnoho lidí naletěli loterii. Je to častý úkaz pravděpodobně po celém světě. Ukázalo...
více…

Kreditky,bankovní karty a účty

Možná i vám přišla poštou kreditní karta s kulatou sumičkou, kterou můžete utratit kdy chcete a na co chcete a...
více…

Dáváte almužnu

Nevím jak je to v menších městech, ale v Praze je to tak, že pokud přejdu po centru jedním směrem osloví mě alespoň...
více…

Otázka zvyšování platu

Otázka zvyšování platu je na jedné straně samozřejmostí, ale na straně druhé jde o poměrně citlivou otázku. I...
více…

Víte kolik utrácíte?

Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření. Ztráta...
více…