Jaké hry na cestě autem?

Cestování s dětmi je dost náročné, protože pokud dítě nespí, má spoustu energie a po delším sezení ho začne cesta nudit. Proto je nutné ho něčím zabavit, aby se řidič mohl soustředit na cestu a aby nebyl rušen.Nabízím vám pár her, které můžete svým dětem navrhnout a zabavit je.

Jaké hry na cestě autem

Vyber si odpověď
Nabídneme dítěti několik definic nějakého neznámého slova. Například ornitolog je člověk, který:
a) uklízí ulice

b) zajímá se o ptáky

c) hlásí zprávy v televizi

d) zkouší nová letadla

Můžete se hrát tuto hru i s citáty: Kdo řekl: Babička, proč máš tak velké oči?
a) Sněhurka
b) dědeček
c) Červená karkulka
d) vlk
Pro malé děti musí být tři možnosti ze čtyř takové absurdní, aby byly schopny vybrat správnou odpověď.

 

Kilometr za kilometrem
Díváme se na počítadlo kilometrů na tachometru, na na kterém je dělení po desetinách kilometrů. Děti se dívat nesmí. Řidič řekne: "Teď", když proběhne celý kilometr. Hra spočívá v tom, že děti vykřikne "Teď", když si myslí, že proběhl další kilometr. Zpočátku budou chyby v odhadech obrovské. Ale hráči se rychle vycvičí a jejich "Teď" se bude stále více blížit k té pravé chvíli.

Telefon
Dítě šeptem vymyšlený příběh někomu v autě. Tato osoba šeptem tento příběh třetí osobě atd.. Dokud si ho nevyslechne všichni (samozřejmě kromě řidiče). Poslední osoba, která příběh poslouchala, ho vypráví nahlas, tak jak ho slyšela. Pointou je, že dokud se to parafrázovat přes více uší, příběh se dost změní a může vzniknout přitom velká zábava.

Řetěz slov

První osoba řekne: "A jako ..." a doplní slovo začínající na A, např. "Auto". Druhá osoba pokračuje písmenem B, např. "Beran", ale musí zopakovat i slovo, které řekla předchozí e řekne "A jako auto, B jako beran. Třetí osoba přidá slovo na písmeno C a také musí předtím zopakovat předchozí dvě písmena. Čím dál tím to bude více náročné na paměť. S mladšími dětmi můžete počítat jen 5-6 písmen, se staršími, pokud si zapamatují.

Na co myslím
Rodič myslí na nějakou věc nebo živého tvora. Dítě dává otázky, na které můžete odpovědět jen ano nebo ne. Po uhodnutí správné odpovědi se můžete s dítětem vyměnit.

Od 5 let

Počítání
Dítě mezi čtvrtým a sedmým rokem počítání jen tak neomrzí. Cestou v autě se dá počítat všechno možné a přitom si pamatovat součty: obytné přívěsy, nákladní auta, mikrobusy, motorky, červené a modré auta ... Takovou hrou se unavíme rychleji my než naše děti.

Známé melodie

Jedna osoba začne zpívat melodii známé písničky a ostatní se ji snaží uhodnout.Kdo uhodne, vyhrává a zpívá melodii.

od 7 let

Nejkratší cesta

Proč si trochu nezopakovat zeměpis? Navrhněte dětem, aby se vydali z Finska do Španělska. Kterými zeměmi budou muset projít, aby se dostali na Pyrenejský poloostrov? V autoatlasy nebo i vmapkách, které někdy bývají v diářích, si můžeme trasu ověřit. Pro méně zručné děti si zadejte trasu například z Košic do Trenčína.

Cestou plnou záhad
Trochu zeměpisu, trochu hádanek. Děti si dávají zeměpisné chytáky na trase plné záhad, podobné rallye: hádanky, přesmyčka, a pod. Například: Odjezd - Nitra (čteme obráceně), za půlhodinu jsme ve městě se zříceninou na skále, za další hodinu jsme ve městě odívání ...

Kam to jen všichni jdou?

Děti čtou deset minut poznávací značky aut a zaznamenávají si okres, kde jsou registrovány. Dáme jim několik otázek, na které odpoví na základě svých pozorování.Ve kterém okrese jsme? Se kterými okresy tento okres sousedí? Je začátek nebo konec prázdnin či dovolených - kterým směrem jdou například auta z Trenčína?Každý pak řekne, k jakým závěrům se dopracoval (je možné také pozorovat, jak jsou auta naložené - kufry, nábytek, kola, lodě - az toho usuzovat, kam lidé v autech jdou a co tam budou dělat.

Stavitelé dálnic
Cesta je dlouhá a děti jen obtížně chápou vztah mezi uplynulý časem a ujetých kilometrů. Navrhneme jim, aby hádali vzdálenost do dalšího města, která bude napsána na další tabuli. Například: Jaká bude vzdálenost do Bratislavy na budoucí tabuli? Přijímají se sázky - 20, 30, 40 km? Vyhrává ten, kdo se svým odhadem nejvíce přiblíží skutečnosti.

Znáte dopravní předpisy?

Na úseku 10 kilometrů, které si odměříme na počítadle kilometrů na tachometru, bude každé z dětí počítat, kolikrát ostatní auta porušili dopravní předpisy. Nezapnuté pásy, nezapnuté nebo nevypnutých směrovka, projetí přes plnou čáru, nezasvietené světla, překročení povolené rychlosti (vzhledem k našemu autu). Když dítě objeví porušení předpisu, ihned to oznámí a dostane bod. Sporné případy mohou rozsoudit rodiče.

Značkománie
Naučíme děti poznávat dopravní značky a značení na silnicích. Možná toho dost znají z dopravní výchovy ve škole. Budou odpovídat na otázky typu: Jakou rychlostí může jít táta (podle toho, zda jsme v obci, na dálnici, nebo je rychlost omezena). Na jakém typu cesty jsme? Smíme předbíhat? Kdo má přednost?

Sázka v cizí zemi
Vsadíme se, jaké cizí auto potkáme. K tomu musíme znát značky jednotlivých států a mít jejich seznam po ruce. Hra najde uplatnění, hlavně když musíme v autě čekat, například na hranicích. Ten, kdo vsadil správně, vyhraje právo výběru další hry. Na méně frekventovaných silnicích nepřinese hra tolik nového, ale přesto bude
zábavná, protože se můžeme vsadit o barvu nebo značku budoucího auta.

Místo na mapě

K této hře budete potřebovat mapu. Rodič najde na automapě nějaké město nebo vesničku a dítě má za úkol ho najít. Můžete mu dát nějaké pomocné indicie, pokud ho nebude moci lokalizovat, např. pozici na mapě pokud je rozděleno na čísla a písmena, nebo mu napoví větším městem v okolí atd..

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Hledáte psa k malým dětem? Pozor, ne všechna plemena snesou dětskou "péči"!

Máte malé dítě nebo ho zatím pouze plánujete a chcete i čtyřnohého mazlíčka? Ne všechna plemena psů jsou vhodná...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Co dělají páry, kterým vydrží vztah na celý život?

Dříve bylo více vztahů na celý život. V současnosti žít v dlouhotrvajícím a  šťastném vztahu je doslova věda....
více…

Proč stále ještě vychováváme dívky k nízkému sebevědomí?

Žijeme v době, kdy by již nemělo na pohlaví záležet. Ale není tomu tak. Stále se dělají rozdíly mezi chlapci a...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Nezaměstnanost může potkat každého z nás, důležitá je podpora rodiny

Ztráta zaměstnání může potkat každého z nás. Ale ne každého dokáže tato skutečnost zlomit. Najít vhodnou...
více…

Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…