Mýty spojené s kojením

Přestože se v posledních letech o kojení hodně píše, mluví, maminy v každém případě mají mnohem více informací a možností pro získání kvalifikované podpory v kojení, stále koluje mnoho nesprávných a často zavádějících informací. Ty jsou někdy příčinou toho, že ženy si nevěří, podlehnou tlaku okolí a kojení předčasně ukončují.

Mýtus 1.: Časté kojení vede k nízké tvorbě mléka a slabému vypudzovaciemu reflexu.
Fakt: Množství mléka, které naše tělo vytvoří, se "optimalizuje" tehdy, pokud se dítě může kojit na požádání - bez jakéhokoliv omezování. Vypuzovací reflex je nejsilnější při dobré tvorbě mléka, ke které obvykle dochází právě při krmení dítěte. Tedy při každém kojení dítě stimuluje tvorbu mléka a podporuje dobrý vypuzovací reflex. Není pravdou, že stačí, když žena kojí 4 - 6x do dne.
Mýtus 2.: Všechno mléko, které dítě potřebuje, vypije v prvních pěti až deseti minutách kojení. 
Fakt: I když mnohým starším dětem může na kojení stačit takový čas, tento údaj bychom neměli zobecňovat na všechny děti. Novorozenci , kteří se učí kojit a ne vždy je jejich přisátí dobré a pití efektivně, často potřebují mnohem delší čas . Proto není vhodné omezovat dítě v tom, jak dlouho bude při jednom kojení pít z prsu (musíme ale vědět, že opravdu pije a nejen "visí" na prsu).
Mýtus 3.: Kojící matka by měla omezovat kojení tak, aby její prsa měli čas se naplnit.
Fakt: Tělo kojící matky produkuje mléko stále a reaguje na "poptávku". Čím prázdnější je prs, tím rychleji tělo produkuje mléko, aby ho znovu naplnilo. Naopak - čím je prs plnější, tím více se produkce mléka zpomaluje. Pokud matka čeká, že se jí prsa naplní předtím, že půjde znovu kojit, její tělo to může vnímat jako signál, že mléka už bylo dost a jeho produkci zpomalí. To, že nejsou prsa objemně přeplněné neznamená, že v nich není dostatek mléka na to, aby se dítě zasytily!
Mýtus 4.: Je jedno, zda je dítě kojeno, nebo krmené umělou výživou, vždy je důležitý objem vypitého mléka, který určuje to, jak dlouho má dítě vydržet mezi krmením.
Fakt: Žaludek se u kojených dětí vyprazdňuje rychleji než u dětí na umělém mléku, poměr je přibližně 1,5 hodiny ke 4 hodinám . Mateřské mléko je velmi lehce stravitelné, je v něm menší množství bílkovin (a mají jinou skladbu) než v kravském mléce (z něhož jsou umělá mléka vyráběny). Zatímco novorozenec na umělé výživě je krmen 6x do dne, tak výlučně kojen novorozenec se kojí 7 - 15 x za 24 hodin.
Mýtus 5.: Nikdy nebuďte spící dítě. Pokud bude hladové, vzbudí se samo.
Fakt: Některé děti, zejména v novorozeneckém období (prvních 6 - 8 týdnů), nemusí hlásit na jídlo dostatečně často. A někdy je třeba je budit. To, že se děti samy nehlásí o jídlo dostatečně často, může být způsobeno např.. léky, které byly podány při porodu matce, léky, které matka aktuálně užívá nebo novorozeneckou žloutenkou. U takových dětí je třeba sledovat počet pomočených plen (od 7. dne života 6 počůrané plen za 24 hodin) a vzhled stolice (přechod od smolky na žlutou stolici do 4. dne po narození, pak stolice žlutá - žlutohnědá, podobná smaženici).
Mýtus 6.: Pokud dítě neprospívá dobře, může to být způsobeno nízkou kvalitou mateřského mléka.
Fakt: Různé studie ukázaly, že i podvyživené ženy jsou schopny produkovat mléko dostatečné kvality av množství, které dítěti postačuje. Většina případů nižších hmotnostních přírůstků se týká nedostatečného příjmu mléka nebo zdravotních problémů dítěte. Zapomeňte tedy na pojem Slabé nebo Řídká MLÉKO! Takové neexistuje. Každá matka produkuje mléko, které nejlépe pokrývá potřeby jejího dítěte. Pokud se objeví problém v tom, že dítě dostatečně neprospívá , třeba v první řadě zkontrolovat techniku ​​kojení a hledat cestu, jak ji zlepšit, a ne jako první začít dítě dokrmovat.
Mýtus 7.: Matka musí pít mléko, aby měla mléko pro dítě v dostatečném množství.
Fakt: Velmi mylná informace. Pestrá strava obsahující zeleninu, ovoce, obiloviny a bílkoviny, je všechno, co kojící matka potřebuje. Vápník získaný z jiných zdrojů (zelená zelenina, semena, ořechy) je lepší využitelný než vápník v mléce. Žádný jiný savec nepije mléko, aby se mu tvořilo mléko pro mládě. Navíc, mnoho dětí matek, které pijí mléko, má problémy s trávením a kolikami. Vhodnější jsou proto upraveny mléčné výrobky - jogurty, acidofilní mléko, zákvasu.
Mýtus 8.: Časté kojení může vést k poporodní depresi.
Fakt: Poporodní deprese se spojuje s kolísáním hormonů po porodu a její vznik bývá podpořen velkou únavu a nedostatkem sociální podpory (nejbližší rodina, přátelé). Procento skutečný poporodních depresi není tak vysoké, jak by to mohlo vypadat. To, co ženy běžně zažívají na 3 - 5 den po porodu, je tzv.. baby blues, což je krátkodobá přechodná rozladí. Není to skutečná deprese, přesto, že ji hodně lidí tak označuje.
Mýtus 9.: Některé děti jsou alergické na mateřské mléko.
Fakt: Mateřské mléko je nejpřirozenější a fyziologickou látkou, kterou dítě může dostat. Pokud dítě prokazuje citlivost spojenou s krmením, jedná se obvykle o cizí protein, který se dostal do mateřského mléka, a ne o mléko samotné. Řešením je odstranění dané potraviny (nebo potravin) z matčiny stravy.
Mýtus 10.: Časté kojení způsobuje obezitu dítěte v pozdějším věku.
Fakt: Studie ukazují, že kojené děti, které se dobře kojí, mají tendenci přijímat pouze takový objem mléka, který je pro ně dobrý. Právě krmení umělým mlékem a předčasné zavádění příkrmů tuhé stravy (a další stravovací návyky) se ukazují jako skutečné riziko obezity.


Vidíte, že mýtů, které souvisí s kojením, je opravdu dost. Mezi takové, které často zaznívají u nás, patří ještě i informace, že:
ženy s malými prsy nemohou dostatečně nakojit své dítě . Není to pravda! Velikost prsů nemá nic společného s tím, zda žena bude mít dostatek mléka pro své dítě nebo ne.
Na dobré rozběhnutí laktace musí žena jíst zahuštěné omáčky, kmínové polévky a pít tmavé pivo . Jak jsme již uvedli výše, důležitá je pestrá strava čerstvé maminy. Avšak žádné jídlo samo o sobě nezajistí to, že žena bude mít dost mléka. Pokud nebude technika kojení dobrá a dítě nebude efektivně pít z prsu, tak mlíčka pravděpodobně dost nebude.
Mýtů o kojení je zajisté více a mnoho z nich ještě najdete na internetu. Toto jsou jen některé z nich, se kterými se čerstvé maminky mohou setkat. Je dobré je znát, aby byla žena připravena a zbytečně neřešila věci, které řešit netřeba a mohla si vychutnat chvíle s miminkem bez stresu a nepohody.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Hledáte psa k malým dětem? Pozor, ne všechna plemena snesou dětskou "péči"!

Máte malé dítě nebo ho zatím pouze plánujete a chcete i čtyřnohého mazlíčka? Ne všechna plemena psů jsou vhodná...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Co dělají páry, kterým vydrží vztah na celý život?

Dříve bylo více vztahů na celý život. V současnosti žít v dlouhotrvajícím a  šťastném vztahu je doslova věda....
více…

Proč stále ještě vychováváme dívky k nízkému sebevědomí?

Žijeme v době, kdy by již nemělo na pohlaví záležet. Ale není tomu tak. Stále se dělají rozdíly mezi chlapci a...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Nezaměstnanost může potkat každého z nás, důležitá je podpora rodiny

Ztráta zaměstnání může potkat každého z nás. Ale ne každého dokáže tato skutečnost zlomit. Najít vhodnou...
více…

Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…