Bakteriální vaginóza

Je stav, kdy se fyziologické poměry v pochvě změní a prospěšné bakterie jsou nahrazeny přemnožením bakterie Gardnerella vaginalis a anaerobních bakterií. Současně dochází k redukci normální poševní flóry, kterou zastupuje laktobacil. Je to velmi častá bakteriální infekce sexuálně aktivních žen.

Příznaky:

u 50% pacientů může probíhat onemocnění bezpříznakově

hojný vodnatý výtok nejčastěji šedobílé barvy, který páchne po rybách

zápach výtoku se zvýrazňuje po pohlavním styku, kdy se poševní sekret smíchá s alkalickým sekretem prostaty

 

Příčiny vzniku:

Toto onemocnění nemusí být nutně způsobeno zvenčí, může vzniknout jednoduchým přemnožením bakterií, které jsou jinak běžnou součástí vaginální flóry, nejčastěji přemnožením Ggardnerelly vaginalis. Ale přenáší se i pohlavním stykem. Mnohem větší pravděpodobnost bakteriální vaginózy je u žen, které jsou sexuálně aktivní.

 

Co způsobuje?

Pro většinu žen nepředstavuje bakteriální vaginóza žádné komplikace. Je však rizikovým faktorem vážných gynekologických komplikací v těhotenství a pánevních zánětech po potratech. Usnadňuje vstup jiným infekcím - kapavky, chlamydií, kvasinkám, HIV a podobně.

 

Diagnostika:

Hodnota pH je vyšší než 4,5. Při čichové zkoušce je typický aminovo-rybí zápach, který se zvýrazní po přidání chemikálie KOH. Pod mikroskopem se v nátěru z výtoku objevují typické "Clue cells", což jsou odloupené buňky ze stěny pochvy, jakoby pocukrované hustým povlakem bakterií.

Na přímý důkaz rozmnožení Gardnerelly vaginalis se používá klasický výtěr vaginy, nebo děložního čípku s následnou kultivací stěru. Tato bakterie se také identifikuje při MOP zkoušce (mikrobiologický obraz pochvy).

U muže se přítomnost této bakterie potvrzuje stěry z ústí močové trubice a kultivací.

 

Léčba:

V léčbě se používají antibiotika, které zničí celé spektrum bakterií, ale neovlivní laktobacil. Osvědčený je metronidazol, klindamycin, případně amoxycillin. Léčba je obvykle úspěšná, ale riziko recidiv je nutno snížit přeléčením partnera. Obnovení poševní flóry napomáhají přípravky s obsahem laktobacilů či kyseliny mléčné ve formě poševních tablet, krémů, které jsou dostupné bez předpisu v lékárnách.

 

Jak se chránit?

Správnými hygienickými návyky a vyhýbáním se výplachu pochvy. Dodržováním zásad bezpečného sexu. Při příležitostném sexu, správným použitím kondomu. Monogamní vztah.
 

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus