Malárie je přenášena z člověka na člověka prostřednictvím samiček komára z rodu Anofeles. Inkubační doba (doba od uštknutí infikovaným komárem po objevení se prvních příznaků) je od 6 do 60 dnů.
Malarické záchvaty (zimnice, třesavka, horečka do 41 ° C a silné pocení) se objevují každý druhý, třetí nebo až každý čtvrtý den (v závislosti na vyvolávateli) a trvají 4-6 hodin.
Únava.
Závratě.
Bolest hlavy.
Suchý kašel.
Nevolnost, zvracení.
Nechutenství.
Křeče.
Mírný průjem.
Bolesti v kloubech.
Svalové bolesti.
Bolest v kříži.
Mírné zvětšení jater.
Žluté zbarvení kůže a sliznic při těžkých infekcích vyvolaných Plasmodium falciparum.
Vyšetření krve - Mikroskopický průkaz vyvolávatele z krve, krevní obraz (snížený počet červených krvinek a krevních destiček), zvýšený nekonjugovaný bilirubin, AST, ALT.
Při těžkých stavech způsobených Plasmodium falciparum mohou být abnormální jaterní testy.
Pokud jste byli v tropické nebo subtropické oblasti a zpozorujete výše uvedené příznaky, ihned navštivte lékaře. Malárie je život ohrožující nemoc. Léčí se antimalariky, 4-aminochinolínmi, často v kombinaci s tetracyklinem po dobu 5 dní. Pak následuje 14 denní léčba 8-aminochinolínmi.
Objevují se i nové synteticky připravená antimalarika. Na zmírnění příznaků se podávají antipyretika, v závislosti na závažnosti stavu i erytrocytární masa, heparin, příp. katecholáty.
Ochrana před komáry - používat repelenty, ochranné síťky na postel, ...
Chemoprofylaxe - užívání antimalarik 2-3 týdny před odjezdem do endemické oblasti, během celého pobytu a 2-3 týdny po návratu z endemické oblasti.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu