Meckelův divertikl (nejčastější vrozená anomálie tenkého střeva)

Meckelov divertikl je malý vyčnívající váček, který vychází ze stěny tenkého střeva. Jde o vrozenou vadu. Vyskytuje se asi u 2% populace.

 

Asi 1 z 50 lidí má Meckelův divertikl. Nejčastěji se vyskytuje v ileu (3. části tenkého střeva, která se pojí s tlustým střevem).

Meckelův divertikl nepůsobí žádné potíže, dokud se stav nezkomplikuje zánětem, perforací (trhliny) nebo obstrukcí divertikulu. Pokud se zapálí a perforuje, je nutná urgentní chirurgická léčba.

 

Příznaky:

U většiny pacientů je asymptomatický.

Nebolestivé nebo bolestivé krvácení z konečníku.

Obvykle je prvním příznakem krvácení, protože sliznice divertiklů může být podobná sliznici žaludku. To znamená, že obsahuje buňky produkující kyselinu chlorovodíkovou (HCl). Ta dráždí sliznici, která se nachází v posledním ileu a vede ke vzniku vředu, poškození cév a krvácení. Sliznice ilea totiž neobsahuje protektivní faktory (hlen), které by ji chránily před HCl. Za fyziologických okolností se HCl do ilea nedostává.

Může vzniknout vážný stav - střevní neprůchodnost - ileus.

Bolesti břicha (zejména vpravo dole).

 

Příčiny vzniku:

Nejsou známy.

 

Rizikové faktory:

Nejsou známy.

 

Diagnostika:

Radioizotopové vyšetření Tc 99m. Do žíly se podává radioaktivní substance, která se zachytí na žaludeční sliznici. Vyšetření ukáže přítomnost žaludeční sliznice i na jiném místě než v žaludku (v Meckelově divertiklu). Je vhodné jen při krvácejících divertiklech.

RTG kontrastní vyšetření.

Meckelov divertikl se často zjistí jako náhodný nález při jiných břišních operacích.

 

Léčba:

Možná je jen chirurgická léčba.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus