Asi 1 z 50 lidí má Meckelův divertikl. Nejčastěji se vyskytuje v ileu (3. části tenkého střeva, která se pojí s tlustým střevem).
Meckelův divertikl nepůsobí žádné potíže, dokud se stav nezkomplikuje zánětem, perforací (trhliny) nebo obstrukcí divertikulu. Pokud se zapálí a perforuje, je nutná urgentní chirurgická léčba.
U většiny pacientů je asymptomatický.
Nebolestivé nebo bolestivé krvácení z konečníku.
Obvykle je prvním příznakem krvácení, protože sliznice divertiklů může být podobná sliznici žaludku. To znamená, že obsahuje buňky produkující kyselinu chlorovodíkovou (HCl). Ta dráždí sliznici, která se nachází v posledním ileu a vede ke vzniku vředu, poškození cév a krvácení. Sliznice ilea totiž neobsahuje protektivní faktory (hlen), které by ji chránily před HCl. Za fyziologických okolností se HCl do ilea nedostává.
Může vzniknout vážný stav - střevní neprůchodnost - ileus.
Bolesti břicha (zejména vpravo dole).
Nejsou známy.
Nejsou známy.
Radioizotopové vyšetření Tc 99m. Do žíly se podává radioaktivní substance, která se zachytí na žaludeční sliznici. Vyšetření ukáže přítomnost žaludeční sliznice i na jiném místě než v žaludku (v Meckelově divertiklu). Je vhodné jen při krvácejících divertiklech.
RTG kontrastní vyšetření.
Meckelov divertikl se často zjistí jako náhodný nález při jiných břišních operacích.
Možná je jen chirurgická léčba.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu