Migréna (pulzující bolest hlavy)

Migréna je chronické záchvatovité onemocnění, charakterizované atakem pulzující bolesti hlavy (převážně na jedné straně) střední nebo těžké intenzity, trvající obvykle 4-72 hodin. V 90% případů je provázena nauzeou, pocitem na zvracení, v 30% zvracením. Součástí záchvatů je přecitlivělost na vnější podněty jako světlo nebo zvuk.

Záchvaty migrény bývají provázeny i množstvím velmi nepříjemných vegetativních příznaků (výše zmíněné zvracení a nevolnost, bledost pokožky, pocení) a v neposlední řadě i úzkostí. Mezi jednotlivými záchvaty bolesti je pacient zcela zdráv, bez obtíží. Migréna má několik typů: migréna bez aury (nejčastější typ - 80%), migréna s aurou (aura představuje předzvěst záchvatu, typická aura se rozvíjí v průběhu 5-20 minut a odeznívá do 60 minut.

Může být zraková, čichová, motorická nebo senzitivní, komplikace migrény - chronická migréna (více než 15 dní do měsíce po dobu delší než 3 měsíce,), status migrenózus (záchvat trvající déle než 72 hodin), perzistující aura bez migrenózního infarktu, migrenózní infarkt.

 

Příčiny vzniku:

Za klíčovou příčinu migrény se považuje porucha rovnováhy serotoninu a jeho účinek na krevní cévy. Zvyšuje propustnost stěny cév pro některé látky. Dochází k úniku látek z krevní cévy do okolní tkáně, kde tyto látky způsobují dráždění receptorů bolesti.

Kromě toho serotonin vyvolává uvolnění přenosných látek, jako např. prostaglandinů, které v mozku vedou k vazokonstrikci, tj. k zúžení cév, a mimo mozku k vazodilataci, tj. k rozšíření cév. Vazodilatace v trávicím traktu by mohla být u mnoha pacientů s migrénou odpovědná za nevolnost a zvracení.

 

Dalšími vyvolávajícími faktory mohou být:

vrozená dispozice

stres (práce, nemoc, nedostatek spánku)

citové problémy v rodině, v práci, změna zaměstnání, úzkost

hormonální změny, snížená glukóza v krvi

podmínky prostředí (silné osvětlení, tabák, parfémy, počasí, změna tlaku)

některá jídla a nápoje (sýr, čokoláda, ořechy, alkohol, káva, ...)

 

Příznaky:

bolest hlavy na jedné straně

bodavá, pulzující bolest

pocit na zvracení, zvracení

dvojité vidění, rozmazané vidění, rozmanité zrakové vjemy (zářivé body, útvary ..)

závratě

průjem, zácpa

přecitlivělost na světlo a zvuk

 

Diagnostika:

Mezi základní vyšetření patří odebrání anamnézy a klinické vyšetření. Důležitý je popis záchvatů bolestí hlavy a tělesné neurologické vyšetření. Ke stanovení diagnózy napomáhá též vyšetření krve, lumbální punkce, CT, MR, rentgen a EEG (elektroencefalografie).

 

Léčba:

Úspěšné terapie často roky trvající migrény nelze dosáhnout v krátkém čase. Dlouhodobě se dá úspěch docílit nejdříve kombinací medikamentózního opatření a opatření bez léků. Způsob léčby se orientuje podle rozsahu migrény; vyléčení však není vždy možné, dá se však docílit účinné potlačení projevů. Při terapii jde konečně o zmírnění příznaků.

 

Obecné zásady:

studené obklady, které zmírňují bolest

přebývání v tmavé místnosti pro vyloučení vzruchů

spánek

ovlivnění spouštěcích faktorů

pravidelný rytmus spánku a bdění

natrénovaní metody překonávání stresu

 

Medikamentózní léčba:

antiemetikum (lék proti zvracení) na zlepšení vegetativních doprovodných příznaků - jako např. nevolnost

analgetika, čili vlastní přípravky proti bolesti (Acylpyrin, Paracetamol, Ibuprofen)

tryptany, ergotamin

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus