80% všech případů není agresivních, postihuje jen dělohu. V 15% prorůstá mola hydatidosa stěnu dělohy a způsobuje krvácení. Zbývajících 5% případů se maligně zvrhne a šíří se do dalších orgánů těla. Takový nádor označujeme choriocarcinom.
Vaginální špinění nebo krvácení.
Nevolnost a zvracení.
Při metastázích-nejčastěji plíce, mozek-příznaky podle lokalizace.
Nadměrný růst dělohy.
Bolesti břicha.
Nehmatný plod, nelze cítit pohyby plodu.
Prorůstání tkáně přes stěnu dělohy může způsobit vnitřní krvácení.
Některé typy mola hydatidosy mohou produkovat hormony podobné hormonům štítné žlázy, což se projeví příznaky hypertyreoidózy.
Preeklampsie před 20 týdnem těhotenství (ve fyziologických těhotenstvích může vznikat po 20 týdnu těhotenství, projevuje se vysokým krevním tlakem, otoky, přítomností bílkovin v moči).
Mola hydatidosa může vzniknout z maličkých kousků placenty, které zůstaly v děloze po předchozím těhotenství nebo potratu.
Gynekologické vyšetření - lékař zjistí nadměrný růst dělohy.
Vysoký krevní tlak.
Zvýšená hladina hormonu HCG v krvi.
USG
Předchozí potrat.
Fyziologické těhotenství.
Mimoděložní těhotenství.
Věk nad 40 let.
Pokud nedojde ke spontánnímu potratu, mola se odstraňuje kyretáží nebo vákuumaspirací. Po odstranění moly chodí pacientka na pravidelné kontroly.
Pokud se vyvine choriokarcinom - radioterapie, chemoterapie v závislosti od stadia šíření nádoru, příp. i chirurgické odstranění nádoru - věk nad 40 let, invaze přes stěnu dělohy, nekontrolovatelné krvácení
Pacientka nesmí v průběhu roku po odstranění moly otěhotnět.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu