Vši (Anoplura)

Co způsobuje zavšivení?

Původce pedikulózy veš dětská (Pediculus capitis) je cizopasník živící se krví hostitele, který je schopný parazitovat pouze na člověku. Žije ve vlasaté části hlavy, ale i např.. v obočí, bradě, vousech. Sameček dosahuje velikost 2-3 mm, samička 2,9-3,5 mm. Veš dětská má ústní ústrojí přizpůsobené k bodání a sání. Živí se proudící krví, za přirozených podmínek přijímá potravu každé 2-3 hodiny. Samičky kladou denně 3-4 vajíčka (hnidy) ke kořenům vlasů pevným, prakticky nerozpustnými tmelem. Z vajíček se líhnou larvy (při teplotě 25 ˚ C za 13-19 dní, při teplotě 30 ˚ C za 7-14 dní). Vývoj vší z vajíček přes larvální stadia až k dospělému jedinci trvá průměrně 20 dní, jeho délka závisí na teplotě (při teplotě 28-30 ˚ C trvá vývoj 18-22 dnů, při 37 ˚ C 14-15 dní). Vajíčka (hnidy) zůstávají na vlasech i po vylíhnutí vší. Živé hnidy jsou téměř bílé s rozměry 0,8 x 0,3 mm, po vylíhnutí jsou průsvitné. Na vrcholu hnidy je víčko, kterým vylíhnutá veš vyleze. Dospělé samičky žijí průměrně 3 týdny. Za život nakladou asi 100-140 vajíček.

 

Jak se lze vešmi nakazit?

Protože veš dětská parazituje jen na člověku, zdrojem nákazy je zavšivený člověk. Od zavšiveného zdroje je možný přechod na nového hostitele od začátku zavšivení až do doby jeho likvidace. Vši se šíří hlavně při přímém styku a většinou v kolektivech (rodina, předškolní a školní zařízení, ubytovny), ale v menší míře i prostřednictvím různých předmětů (hřebeny, kartáče, čepice, šály, osobní a ložní prádlo). Pokud se dostanou vši na límec oděvu, mohou přelézat i na šaty druhých osob ve společných skříňkách, šatnách.

 

Je výskyt vší v současnosti vyšší než v minulosti?

Z odborné literatury vyplývá, že výskyt vší dětské se v posledních 10-ti letech na celém světě zvyšuje. Je to způsobeno ztrátou účinnosti odvšivovacích přípravků v důsledku rezistence vší vůči insekticidům, které tyto přípravky obsahují. Výskyt vší má kolísavý charakter. Údaje z různých zemí o výskytu vší se pohybují v rozmezí od 2 až do 60%. Statisticky přesné údaje ale nejsou k dispozici vzhledem k tomu, že výskyt vší (pedikulóza) nepodléhá povinnému hlášení přenosných nemocí.

 

U koho (jaké věkové skupiny) je výskyt vší nejčastější?

Veš dětská žije především ve vlasech dětí, nejčastěji 2 až 12 let. Důvodem poměrně lehkého přenosu u dětí této věkové skupiny je to, že děti se často při hrách dotýkají hlavami.

 

Závisí výskyt vší od ročního období?

V zimním období je výskyt vší vyšší. Pravděpodobně je to způsobeno tím, že zejména v zimě se nosí pokrývky hlavy, které si děti při hrách i vyměňují, a tím se vši mohou přenášet. V letním období se čepice nenosí a více se i stříhají vlasy.

 

Jak se dá vší zbavit co nejúčinnější?

Časté mytí vlasů sice částečně brání množení parazitů ve vlasech, ale toto opatření nelze považovat za dostatečné. Samotné mytí vši z vlasů neodstraní. Je třeba ošetřit vlasy přípravkem proti vším dostupným na trhu (v současnosti je na trhu šampon, dezinsekce spray, vlasový gel, kondicionér). Tuto kúru je nutno provést u všech členů kolektivu ve stejném čase. Pokud se kúra neaplikuje u všech a ve stejném čase může docházet k dalšímu přenosu. Zároveň je nutné vyvařit, resp. vyprat při vysokých teplotách osobní a ložní prádlo, důkladně ji vysušit a vyžehlit. Čepice, šátky, šály a jiný oděv, který nelze vyvařit je nutné vyprat min. v 2 cyklech při doporučených teplotách, důkladně vysušit, vystavit účinkům slunečního záření, popř. postříkat přípravkem na lezoucí hmyz. Matrace, žíněnky používané ve škole je také nutné postříkat přípravkem na lezoucí hmyz, důkladně vyvětrat, vystavit účinkům slunečního záření a min. 3-4 dny nepoužívat. Předměty přicházející do přímého styku s vlasy (hřebeny, kartáčky) je nutné ošetřit přípravkem na lezoucí hmyz, případně namočit do roztoku s obsahem chloru.

Zásadní je zajištění vysoké úrovně osobní hygieny. Každý člen kolektivu musí používat vlastní předměty osobní hygieny (ručník, hřeben) a zabránit jejich vzájemnému půjčování. Totéž platí v případě čepic, šátků, případně jiných pokrývek hlavy.

 

Co dělat v případě, kdy si rodič sám nedokáže poradit s odstraněním vší?

Zavšivením je onemocnění zařazeno do Mezinárodní klasifikace nemocí pod kódem B85. Na základě této skutečnosti je lékař povinen zajistit příslušnou léčebně - preventivní péči, a to buď samostatně nebo ve spolupráci s příslušným specialistou.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Syndrom dráždivého tračníku - příčiny, prevence a léčba

Syndrom dráždivého trakčníku je porucha, která postihuje až patnáct procent naší populace. Jedná se o zvýšenou...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…

Máte svoji lékárničku pod kontrolou?

Zřejmě by se v našich domácnostech nenašla rodina, která nevlastní lékárničku. Určitě různě velkou a různě...
více…