Zubní kaz je chorobou tvrdých zubních tkání. Vzniká jejich narušením nebo rozpadem. Jde o civilizační onemocnění, postihuje téměř každého. Z klinického hlediska rozlišujeme kaz povrchový (postihuje pouze povrch korunky), střední (zasahuje hlouběji do korunky, příp. k dentinu nebo ke kořenu) a hluboký (dostává se až do blízkosti zubní dřeně).
Do určité míry se na vzniku podílí dědičnost - vnímavý zub
Špatná hygiena úst
Mikroorganismy, hlavně streptokoky častá a / nebo nadměrná konzumace cukrů a lepivé potravy
Výživa ještě před prořezáním zubů, dostatečný příjem bílkovin, vitamínů A, B, C, D a minerálů a stopových prvků (vápník, fosfor, selen, zinek a jiné) během těhotenství a v dětství
Aplikace floridových iontů lokálně (na povrch prořezávajícich se zubů) i celkově (vnitřní cestou)
Hygiena ústní dutiny - čištění zubů 2krát denně po jídle, používání měkkých zubních kartáčků a zubní nitě, odstraňování zubního kamene ve stomatologické ordinaci
Preventivní prohlídky u stomatologa
Povrchový kaz probíhá bez subjektivních potíží
Stomatolog vidí defekt na zubu, změnu barvy
Později - bolesti, otok
Zubní rentgen
Léčba vyžaduje odstranění poškozené tkáně a jeho doplnění vhodným výplňkovým materiálem. Nejčastější výplňkovou hmotou je amalgám (směs rtuti slitiny obsahující stříbro, cín a měď). Při hlubokém kazu, který se dostává do blízkosti dřeně, se část poškozené tkáně ponechá a překryje se kalciumhydroxidem. Pokud jde o vážnější stav a infekce se šíří hlouběji, je nutná i antibiotická léčba. V některých případech je nutná extrakce (vytržení) zubu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu