Acne vulgaris (akné)

Acne vulgaris je velmi frekventovaným a z estetického a léčebného hlediska i velice nepříjemným onemocněním. Dermatologové řeší denně v ambulancích množství případů - od těch nejjednodušších až po výrazně komplikované. Vedle zdůvodnění vhodně zvolených léčebných postupů, musí znepokojeným i nespokojeným pacientům odpovědět na množství dotazů o různých nových kosmetikách a moderních léčebných metodách.

Poslední roky jsou ve znamení výrazné změny přístupu k léčba acne vulgaris. Ta se samozřejmě odvíjí od stupně závažnosti a rozsahu onemocnění a rozhodujícím je i pohlaví pacienta. I když se téměř každá forma acne vulgaris hojí do dospělosti, nejsou výjimkou těžké formy akné, které mohou trvat i několik desetiletí. A bohužel, některý typy přetrvávají v průběhu celého života. Ty pak samozřejmě těžce psychicky stigmatizují pacienty.

Acne vulgaris je v současnosti nejčastějším onemocněním ve skupině pacientů 12 až 25letých, přičemž horní věková hranice se posouvat stále výš. Je definován jako chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů.

Akné má různé klinické formy. Změny se nacházejí v místech největší koncentrace mazových žláz - seboroická lokalizace (tvář, ramena, hrudník). Vedle komedonů - uhrů (rozlišujeme uzavřené - bílé a otevřené - černé) se vyskytují i zanícené, hnisavé projevy - papuly, papulopustuly, někdy i větší zánětlivé infiltraci - noduly. Samozřejmě i nezapálené projevy - jako například jizvičky. Správnou léčbou je možné průběh onemocnění zkrátit a vyloučit obávané komplikace. Zřídkavé těžké formy mohou trvat až několik desetiletí. Ty nejzávažnější typy přetrvávají v průběhu celého života a vyžadují nepřetržitou léčbu. Kosmeticky nepříjemná změna - jizva, vyžaduje šetrný přístup lékař a specifické postupy, například fyzikální léčba (dermabraze, Mikrodermabraze).

U projevu akné závažnějšího charakteru je nutná léčba u dermatologa a absolvování vyšetření. Kromě základních laboratorních testů se pozornost zaměřuje na tzv. zvětšující infekci Tento často skrytý problém, který pacienta výrazně neobtěžuje, projev onemocnění stále zhoršuje. Nejčastěji jde o zánětlivé změny v hrdle, nose, zkažené zuby, časté záněty dásní. U žen jsou to často gynekologické problémy, nepravidelnosti menstruačního cyklu. V posledních deseti letech se pozornost věnuje infekci Helicobacter pylori, a s ní se setkáváme i u mnoha případů akné. Nezřídka je u pacientů diagnostikována snížená odolnost organismu.

Snad více než jindy platí, že pokožka, o kterou se nestaráte, nepomohou žádná líčidla! Aknózní pleť vyžaduje každodenní správnou péči. Léčba akné se odvíjí podle stupně závažnosti a musí být vždy komplexní. V zásadě rozlišujeme léčbu zevní (lokální) a systémovou (tablety, injekce). Základem zevní léčby je mechanické čistění pleti. Lokální léčba akné začíná u těch nejméně výrazných projevů aplikací specielních řad dermatokosmetiky (pleťové vody, mléka, čistící a peelingové gely, mýdla s desinfekčními přísadami, krémy, masti, masky). Na trhu je v současnosti k dispozici množství přípravků renomovaných značek. Dermatologové mají dále k dispozici speciální lihové roztoky nejčastěji s přísadami erythromycinu, klindamycinu, kyseliny salicylové, kyseliny borité, resorcinu, dibenzoylperoxid. Dále masti a krémy rovněž s antibiotickou složkou, nebo s kyselinou azelaovou či retinoidy. Oblíbené a účinné jsou přípravky s ovocnými (AHA) kyselinami, využívané především k chemickému peelingu. Velmi oblíbené jsou krémy s přísadou pigmentu, které po aplikaci mírně korigují estetické nedostatky.

Při indikaci systémové léčby musíme brát v úvahu poměr benefitu: risk. Léčebné kúry trvají zpravidla řadu měsíců a vyžadují pravidelné laboratorní kontroly. Celkově se podávají antibiotika tetracyklinové řady a nebe Chinolony. U mnoha, zejména mladších pacientek, je důležitý citlivý psychologický přístup, kdy lékař zdůvodní opodstatněnost léčby hormonální antikoncepce. S aplikací léku by se nemělo váha, v případě akné spojených s jinými změnami, pro které jsou charakteristické změny spojené a vyznačující se vyšší hladinou hormonu a na kůži vyvolávají projev tzv. hyperandrogenizmu. V jeho důsledku se pak vyvíjí různě rozvinutý "Saha" syndrom (S-seborhoea, A-akné, H-hypertrichóza, hirsutismus (zvýšené ovlasení), A-alopecie, vypadávání vlasů). Efekt léčby hormonální antikoncepcí ovšem nastupuje až po 2-3 cyklech užívání a optimální doba je nejméně rok.

Pro velmi těžké projevu akné (acne noculocystica, acne conglobata) je určena aplikace izotretinoinu (retinoidy, syntetický derivát vitaminu A), který dramaticky redukuje tvorbu mazu, reguluje keratinizace a působí imunomodulačně. Nevýhodou je především jeho teratogenita. Aplikace je tedy omezena u žen, které chtějí otěhotnět. I po skončení aplikace je nutno s graviditou vyčkat nejméně dva měsíce.

Stále odůvodněná a terapeuticky efektní je autohemoterapie, podávání vakcín a nebe polystafanů. Velkou oblibu, zejména pro výborný estetický efekt má chemický peeling. Pro jeho aplikaci ale musí být speciálně vyškolení pracovníci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Projevy a léčba akné

Acne vulgaris je jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které postihuje 80% mladých lidí ve věku od 11 do 30...
více…

Jak se starat o mastnou pokožku v pubertě?

Předsudky, že mastná pokožka a akné jsou bezprostředním důsledkem nesprávné výživy (například nadměrného...
více…

Pokožka v pubertě

Pokožka v pubertě - věk od asi 11 do 18 let. Charakteristické znaky kůže v pubertě Zatímco v dětství funguje...
více…

Mastná pleť a akné

Krásná pleť (stejně jako krásné oči, vlasy, ruce) je nepochybně jednou z "maličkostí", kterou v interpersonálních...
více…

Novinky v léčbě akné

Pro urychlení léčby a hojení, jakož i předcházení jizev po akné se v současnosti jako největší novinka používá...
více…

Akné - nejčastější otázky

1. Proč akné trápí i ženy kolem třicítky a mnohé ještě později? Je to čistě ženský nebo i mužský problém?...
více…

Léčba akné

Léčba akné by měla ovlivnit všechny příčiny vzniku akné. Obecně můžeme léčbu rozdělit na místní a...
více…

Léčba acne vulgaris (akné) - lokální i systémovou terapií

Akné - problém nejen mladých lidí Akné a mastná pokožka jsou stavy, s nimiž zápasí dívky a chlapci hlavně v...
více…

Klinické formy akné

Acne comedonica Acne comedonica je nejméně závažná, nezánětlivé forma akné. Začíná tvorbou mikrokomedonů,...
více…

Jak na akné?

Jaké jsou základní příčiny vzniku akné? Akné je onemocnění, které postihuje mazové žlázy vedoucí k vlasu...
více…