Poslední roky jsou ve znamení výrazné změny přístupu k léčba acne vulgaris. Ta se samozřejmě odvíjí od stupně závažnosti a rozsahu onemocnění a rozhodujícím je i pohlaví pacienta. I když se téměř každá forma acne vulgaris hojí do dospělosti, nejsou výjimkou těžké formy akné, které mohou trvat i několik desetiletí. A bohužel, některý typy přetrvávají v průběhu celého života. Ty pak samozřejmě těžce psychicky stigmatizují pacienty.
Acne vulgaris je v současnosti nejčastějším onemocněním ve skupině pacientů 12 až 25letých, přičemž horní věková hranice se posouvat stále výš. Je definován jako chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů.
Akné má různé klinické formy. Změny se nacházejí v místech největší koncentrace mazových žláz - seboroická lokalizace (tvář, ramena, hrudník). Vedle komedonů - uhrů (rozlišujeme uzavřené - bílé a otevřené - černé) se vyskytují i zanícené, hnisavé projevy - papuly, papulopustuly, někdy i větší zánětlivé infiltraci - noduly. Samozřejmě i nezapálené projevy - jako například jizvičky. Správnou léčbou je možné průběh onemocnění zkrátit a vyloučit obávané komplikace. Zřídkavé těžké formy mohou trvat až několik desetiletí. Ty nejzávažnější typy přetrvávají v průběhu celého života a vyžadují nepřetržitou léčbu. Kosmeticky nepříjemná změna - jizva, vyžaduje šetrný přístup lékař a specifické postupy, například fyzikální léčba (dermabraze, Mikrodermabraze).
U projevu akné závažnějšího charakteru je nutná léčba u dermatologa a absolvování vyšetření. Kromě základních laboratorních testů se pozornost zaměřuje na tzv. zvětšující infekci Tento často skrytý problém, který pacienta výrazně neobtěžuje, projev onemocnění stále zhoršuje. Nejčastěji jde o zánětlivé změny v hrdle, nose, zkažené zuby, časté záněty dásní. U žen jsou to často gynekologické problémy, nepravidelnosti menstruačního cyklu. V posledních deseti letech se pozornost věnuje infekci Helicobacter pylori, a s ní se setkáváme i u mnoha případů akné. Nezřídka je u pacientů diagnostikována snížená odolnost organismu.
Snad více než jindy platí, že pokožka, o kterou se nestaráte, nepomohou žádná líčidla! Aknózní pleť vyžaduje každodenní správnou péči. Léčba akné se odvíjí podle stupně závažnosti a musí být vždy komplexní. V zásadě rozlišujeme léčbu zevní (lokální) a systémovou (tablety, injekce). Základem zevní léčby je mechanické čistění pleti. Lokální léčba akné začíná u těch nejméně výrazných projevů aplikací specielních řad dermatokosmetiky (pleťové vody, mléka, čistící a peelingové gely, mýdla s desinfekčními přísadami, krémy, masti, masky). Na trhu je v současnosti k dispozici množství přípravků renomovaných značek. Dermatologové mají dále k dispozici speciální lihové roztoky nejčastěji s přísadami erythromycinu, klindamycinu, kyseliny salicylové, kyseliny borité, resorcinu, dibenzoylperoxid. Dále masti a krémy rovněž s antibiotickou složkou, nebo s kyselinou azelaovou či retinoidy. Oblíbené a účinné jsou přípravky s ovocnými (AHA) kyselinami, využívané především k chemickému peelingu. Velmi oblíbené jsou krémy s přísadou pigmentu, které po aplikaci mírně korigují estetické nedostatky.
Při indikaci systémové léčby musíme brát v úvahu poměr benefitu: risk. Léčebné kúry trvají zpravidla řadu měsíců a vyžadují pravidelné laboratorní kontroly. Celkově se podávají antibiotika tetracyklinové řady a nebe Chinolony. U mnoha, zejména mladších pacientek, je důležitý citlivý psychologický přístup, kdy lékař zdůvodní opodstatněnost léčby hormonální antikoncepce. S aplikací léku by se nemělo váha, v případě akné spojených s jinými změnami, pro které jsou charakteristické změny spojené a vyznačující se vyšší hladinou hormonu a na kůži vyvolávají projev tzv. hyperandrogenizmu. V jeho důsledku se pak vyvíjí různě rozvinutý "Saha" syndrom (S-seborhoea, A-akné, H-hypertrichóza, hirsutismus (zvýšené ovlasení), A-alopecie, vypadávání vlasů). Efekt léčby hormonální antikoncepcí ovšem nastupuje až po 2-3 cyklech užívání a optimální doba je nejméně rok.
Pro velmi těžké projevu akné (acne noculocystica, acne conglobata) je určena aplikace izotretinoinu (retinoidy, syntetický derivát vitaminu A), který dramaticky redukuje tvorbu mazu, reguluje keratinizace a působí imunomodulačně. Nevýhodou je především jeho teratogenita. Aplikace je tedy omezena u žen, které chtějí otěhotnět. I po skončení aplikace je nutno s graviditou vyčkat nejméně dva měsíce.
Stále odůvodněná a terapeuticky efektní je autohemoterapie, podávání vakcín a nebe polystafanů. Velkou oblibu, zejména pro výborný estetický efekt má chemický peeling. Pro jeho aplikaci ale musí být speciálně vyškolení pracovníci.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu