Akné - nejčastější otázky

1. Proč akné trápí i ženy kolem třicítky a mnohé ještě později? Je to čistě ženský nebo i mužský problém? Roste počet těchto pacientů?

Na to není jednoznačná odpověď. Někteří autoři akcentují hormonální složku v projevech a zhoršování onemocnění, jiní změnu stravovacích návyků. Jelikož ale v této věkové skupině přibývá i mužů (akné skutečně postihuje populaci bez rozdílu pohlaví), stále více se mnozí přiklánějí k názoru, že jde také o vliv civilizačních faktorů - tedy životního prostředí, jeho chemizace a znečištění, nárůst fokálních infekcí, špatně zvolenou kosmetikou a vůbec systém ošetřování. Je to paradox, ale čím více je k dispozici různá kosmetika určená pro akné, počet pacientů se nesnižuje. Osobně mám zkušenost, že ve věkové skupině 30letých pacientů přibývá. Často je onemocnění kombinované i se seboroickou dermatitidou.

 

2. Jaké jsou příčiny, skrývá se za tím hormonální porucha nebo co nejčastěji? Mnohé ženy si stěžují, že se jim bolestivé vřídky objevují v době ovulace nebo během menstruace, tak v podstatě nikdy nemají klid, protože jakmile se zahojí, už jsou tu další.

Ano, toto je opravdu velmi častý problém našich pacientek. Některé skutečně mimořádně citlivě reagují na hormonální změny odehrávající se fyziologicky v organismu každé ženy. Často ale také ke zhoršování projevů onemocnění (jak říkají dermatologové - lokálnímu nálezu) přibývá i psychická rozladěnost, nebo stres pacientek. Často se stává, že se na projevy onemocnění až nezdravě upnout a velmi se sledují. Samy se také snaží o neodborné ošetřování a vytlačování vyrážek, a samozřejmě dochází k sekundární infekci nebo tvorbě stroupků a jizviček. Dokonce tento typ rozškrabaného akné má i své přesné lékařské pojmenování - rozškrabané akné mladých žen - acne excorié de jeune fill.

 

3. Může být tato porucha i následkem stresu? Může být za tím nesprávná životospráva, špatná strava, nedostatek spánku?

Také stresové situace mohou zhoršovat projevy akné, vzniká tak začarovaný kruh. Lékař pak musí pro pacienta být nejen medicínskou autoritou, ale musí se mu snažit i lidsky pomoci překonat psychické problémy. Nesprávná životospráva je stále v popředí zájmu a bohatých diskusí lékařů. Mnozí vliv stravování odmítají, ale někteří mu naopak přikládají velkou váhu. Je jisté, že jednostranná strava nebo mnohé diety mají vliv nejen na průběh akné. A z vlastní mnohaleté zkušenosti vím, že konzumace čokolády, sladkostí, mastných a pikantních jídel se na projevech akné jistě projeví. Stejně jako nadměrná konzumace kávy, slazených limonád, alkoholu nebo nedostatečný pitný režim. Nedostatek spánku v konečném důsledku vede k následné únavě, nervozitě, stresu a jsme na začátku začarovaného kruhu.

 

4. Když k vám přijde pacientka s tímto problémem, posíláte ji na komplexní vyšetření, třeba na gynekologii, k zubaři nebo kde všude? Slyšela jsem, že se tak může projevovat i nějaká zánětlivá nebo jiná chorobná změna v organismu… Je to pravda? Nemůže být za tím i příliš mnoho plomb v zubech nebo snížená odolnost?

Vyšetření, o kterých jste slyšeli, a já už jsem se výše o nich krátce zmínila, se nazývají fokální infekce. Jde často o skrytý problém, který pacienta nějak výrazně neobtěžuje, ale v konečném důsledku projevy onemocnění stále zhoršuje. Nejčastěji to bývají třeba zánětlivé změny v hrdle, nose, zkažené zuby nebo časté záněty dásní. Mnoho zaplombovaných zubů - tedy pokud jsou správně ošetřeny, ale onemocnění jistě nezpůsobuje, ani nezhoršuje, může ale vyvolat jiné onemocnění související například s alergickou reakcí organismu na ošetřovací materiál. U žen jsou to často gynekologické problémy zánětlivého charakteru nebo nepravidelnosti menstruačního cyklu. Vyšetřujeme i přítomnost Helicobacter pylori a u mnoha pacientů po přeléčení infekce žaludku, kterou vyvolává, dochází také ke zlepšení akné. Snížená odolnost organismu může v konečném důsledku zhoršovat mnohé jiné onemocnění, nejen akné. Jinak u každého pacienta provádíme před započetím léčby základní laboratorní vyšetření, už ty nám samozřejmě mohou pomoci v dalším směřování nejen léčby samotné ale i cílených vyšetření.

 

5. Stalo se vám, že příčinu tvorby vyrážek jste nezjistili?

Akné je přesně definované onemocnění, s doporučenými léčebnými postupy, které záleží na stupni závažnosti. Ale je pravda, že pokud se skutečně optimálně nezvolí léčebný postup - celková léčba (antibiotika, retinoidy), vnější léčba (krémy, léčebné roztoky, masti, fyzikální léčba např. Laserový scaner), řešení vzniklých komplikací - jizvy (chemický peeling, ošetřování AHA kyselinami, laser, mikrodermabraze), doporučení ošetření na pracovištích estetické dermatologie a kosmetiky a doporučení adekvátních kosmetických přípravků, výsledný efekt není tak uspokojivý jak by si přál pacient i jeho lékař. Stane se také, že zjevná příčina zhoršování akné je pro nás dlouho utajena, ale je na lékaři, aby pátral dále. Zájem na zlepšení onemocnění je prvořadý a důležitý.

 

6. Zaregistrovali jste i případ, že žena v pubertě měla bezproblémovou pleť a "vyrazila se" až mnohem později?

Ano, tyto případy nejsou zas až tak neobvyklé a vzácné jak si mnozí myslí.

 

7. Pokud se objeví v podstatě postpubertálné akné, nazýváte tuto diagnózu seborea?

Ne, akné je vždy akné a seborea je seborea. Jsou to dvě zcela odlišné diagnózy, které nelze zaměňovat. Ačkoli mnoho pacientů s akné má seboreu, vždy jde o dvě různé chorobné jednotky. Často se užívá spojení - seboroická dispozice u akné, ale znovu opakuji - jde o dvě onemocnění.

 

8. Jaká je léčba? Lokální nebo komplexní? Bývá léčba úspěšná, dokážete správnou léčbou trvale odstranit problém?

Léčba se odvíjí podle stupně závažnosti, ale i pohlaví pacienta. Na takové základní rozlišení se používá například Cookova stupnice hodnocení od 1-10. Stupeň 10 je nejzávažnější. V léčbě se využívá jak léčba systémová (antibiotika, retinoidy, vakcíny, autohemoterapie, vitaminy), lokální (krémy, dezinfekční a léčivé roztoky, masti, gely), fyzikální (biolampa, UV zářiče, laser, laserový scaner). U žen se využívají v léčbě preparáty zařazovány do skupiny antiandrogenní hormonální antikoncepce. O řešení komplikace - jizev, pigmentací jsem se zmínila již výše. Léčba by skutečně měla být vždy komplexní a tedy i s poučením pacientka o životosprávě, hygienickém, stravovacím a pitném režimu ale i užívání potravinových doplňků, vitaminů a antioxidantů. Často k léčbě "přibalit" i recepty, například na drožďovou pomazánku. Je nejen chutná, ale především zdravá, protože obsahuje mnoho vitamínů skupiny B a je to v každém případě rozumnější než konzumovat pouze tablety. Léčba bývá nebo by měla být úspěšná do té míry, aby byl spokojen lékař i pacient. Pokud se mých výsledků léčení týče, je opravdu mnoho pacientů, kteří po léčbě (která může být časově velmi náročná) problémy nemají.

 

9. Musí se to léčit? Zůstávají pacientovi trvale jizvy?

Ano, jsem přesvědčena, že akné je třeba léčit a ne bagatelizovat. Kromě jizev na kůži, mnoha pacientům zůstávají i jizvy na duši a to bychom neměli dopustit.

 

10. Lidé někdy neposlouchají lékaře, ale spíše sousedky atd. ... jak si zvyknou lidé domácky, ale chybně pomáhat, když ano, s jakými doslova hrůznými recepty jste se setkali? Co vás překvapilo?

Inu, je to opravdu pravda, že často zejména mladí pacienti, kterým třeba zakážete nebo nedoporučujete konzumace některých pamlsků, se naštvou a zpočátku se s nimi těžko komunikuje. Velmi často se mi stává, že na otázku, co již pacient v léčbě používal, dostanu odpověď - všechno nebo v lepším případě všechno možné a nic mi nepomohlo. Podrobnějším vyptáváním se dozvím, že skutečně začínal kosmetikou až po různé domácí masky a solária, ale komplexní vyšetření a léčbu u dermatologa ještě nedokončil. A tak začínáme od začátku. Jiní pacienti se hned od začátku staví do obranné pozice. Když mu vyjmenuji například některé lokální léky, tak je téměř všechny zná a užíval jej, až později vysvitne, že postup ošetření byl celkem špatný. Dávám si tedy záležet a i pacientům přesně napíšu, jak mají při ošetřování postupovat, jaký je rozdíl při ošetřování ráno a večer a zejména pokud se vyskytnou nějaké nežádoucí reakce po lécích, že mají hned informovat lékaře. Co se týče hrůzostrašných receptů nebo postupů, to by bylo na dlouhé vyprávění. Nejsmutnějším byla jedna pacientka, která si ve snaze odstranit některé vyrážky pomáhala žiletkou, ty jizvy vidím ještě dnes. Velmi často mě i dnes překvapí pacienti, kteří zpočátku odmítnou používat na omytí ichtamolové mýdlo (je mimořádně účinné a léty prověřené v léčbě mnoha kožních onemocnění, kromě jiného akné) s odůvodnění, že jim nevoní, ale po čase se pokorně přiznávají, že přece jen jim dělá lépe, než mnohé proslulé (a hodně drahé) kosmetické přípravky. Jiná, komická příhoda se mi stala s pacientkou, která tvrdošíjně odmítala používání antikoncepce v léčbě. Až asi po 4 týdnech z ní při rozhovoru vylezlo, že je to proto, že se nechce vdávat a mít děti, proč to po ní chci. Trocha si však popletla účinek těchto léků… Znovu jsme si povídali, léčbu začala (byla velmi úspěšná) a dnes na tuto příhodu pouze s úsměvem vzpomínáme…

 

11. Jak si může pomoci pacient? Četla jsem, že pomáhá, když si dopřeje hodně B vitamínu, ale i A vitamín v podobě ryb a jiných potravin… Doporučujete to i vy?

Myslím, že i o tom jsem již říkala, že je to ten adekvátní režim, o němž s pacienty mluvím a ho i doporučuji a funguje to. Mnozí už také přišli na to, že doporučení některých potravinových doplňků, antioxidantox a vitaminů, jakož i pitný režim má své významné opodstatnění. Takže, pokud jde o mě, snažím se i v tomto směru pacientů správně navigovat. Když ale zmiňujete ty ryby, stalo se mi, že mi jednou přišla pacientka, která špatně rozuměla doporučení jiného kolegy a více než rok konzumovala pouze kyselé ryby. No vypadalo to velmi nehezky, byla i psychicky zcela na dně ale po tom co jsme si rozumně promluvili, se zlepšil nejen stav kůže, ale upravilo se i manželství, které bylo téměř v troskách.

 

12. Co byste tedy doporučily na závěr? Předpokládám, že to nesmíme zanedbat…

V každém případě dobře míněné rady lékaře - odborníka-dermatologa. Pacient se musí zbavit ostychu a ptát se - čím více odpovědí dostane, tím budou i kontakt s lékařem i léčba úspěšnější. Ale rozhodně nespoléhat na to, že to co pomohlo v léčbě sousedce, kamarádce musí být právě to pravé ořechové pro mě. Nuž a zejména, ne každá i ta nejkrásnější reklama musí být právě tím nejlepším doporučením a řešením.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Projevy a léčba akné

Acne vulgaris je jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které postihuje 80% mladých lidí ve věku od 11 do 30...
více…

Jak se starat o mastnou pokožku v pubertě?

Předsudky, že mastná pokožka a akné jsou bezprostředním důsledkem nesprávné výživy (například nadměrného...
více…

Pokožka v pubertě

Pokožka v pubertě - věk od asi 11 do 18 let. Charakteristické znaky kůže v pubertě Zatímco v dětství funguje...
více…

Mastná pleť a akné

Krásná pleť (stejně jako krásné oči, vlasy, ruce) je nepochybně jednou z "maličkostí", kterou v interpersonálních...
více…

Novinky v léčbě akné

Pro urychlení léčby a hojení, jakož i předcházení jizev po akné se v současnosti jako největší novinka používá...
více…

Léčba akné

Léčba akné by měla ovlivnit všechny příčiny vzniku akné. Obecně můžeme léčbu rozdělit na místní a...
více…

Léčba acne vulgaris (akné) - lokální i systémovou terapií

Akné - problém nejen mladých lidí Akné a mastná pokožka jsou stavy, s nimiž zápasí dívky a chlapci hlavně v...
více…

Klinické formy akné

Acne comedonica Acne comedonica je nejméně závažná, nezánětlivé forma akné. Začíná tvorbou mikrokomedonů,...
více…

Jak na akné?

Jaké jsou základní příčiny vzniku akné? Akné je onemocnění, které postihuje mazové žlázy vedoucí k vlasu...
více…

Acne vulgaris (akné)

Acne vulgaris je velmi frekventovaným a z estetického a léčebného hlediska i velice nepříjemným onemocněním....
více…