Jak se starat o mastnou pokožku v pubertě?

Předsudky, že mastná pokožka a akné jsou bezprostředním důsledkem nesprávné výživy (například nadměrného pojídání čokolády), klinické testy nepotvrdily.

Na druhé straně je nesporné, že zdravá výživa a životospráva podporují imunitní systém a snižují tvorbu zánětů. Potvrzuje to i fakt, že právě ve vyspělých zemích trpí výraznými projevy akné až 75% populace, zatímco v rozvojových zemích, kde se konzumují ve větší míře potraviny v nezpracovaném stavu, akné není problémem. Také stres, kouření, nečisté ovzduší, málo tekutin a balastních látek ve výživě podporují tvorbu toxinů v organismu. Pro pokožku se sklonem k akné jsou prospěšné občasné očistné kúry, které detoxikují střevní a krevní systém a upravují metabolismus. Kúra by měla trvat minimálně 2 týdny. Vhodné je jíst a pít jen čerstvé ovoce, zeleninu a šťávy z nich. Nevhodné je konzumovat mléčné výrobky a rafinovaný cukr. Velkým pomocníkem jsou doplňky výživy, zejména s obsahem zinku, křemíku, vitamínu B, mořských řas. Vznik akné podporují i některé dědičné vlivy, tedy když jím trpěli v období dospívání jeden nebo oba rodiče.

 

Zásady péče o kůži v pubertě:

aktivní hygiena (regulování rohovatění pokožky a mazotoku),

aktivní působení proti zánětu a infekci,

pravidelná péče hydratačními přípravky.

 

1. ČIŠTĚNÍ

Pravidelné večerní čištění vhodnými přípravky je nejdůležitějším krokem péče o mastnou pokožku. Jelikož pokožkový maz se v přemíře tvoří i přes noc, mastnou pokožku je třeba povrchově očistit i ráno. Omytí vodou nestačí. V minulosti doporučené čistící vody s vysokým obsahem alkoholu, ale ani mýdla se sírou a dehtem již nepreferujeme. To nejhorší, co mastné pleti můžeme způsobit, je snažit se ji drasticky odmastit. V dobrém úmyslu někteří sáhnou po Alpě (obsahuje více než 60% lihu), jiní po starodávných vysokoalkoholických přípravcích, dokonce jsme slyšeli o "úžasném" odmašťovacím účinku vodky na pleti. Je pravda, že odtučněná pokožka vypadá den - dva lépe, zánětlivé projevy jsou méně výrazné. Pokožku však neoklameme. Ze "strachu" z opětovného nadměrného odmaštění se spustí a vyprodukuje dvakrát tolik mazu. Navíc vedle odmašťování ztrácí i vzácnou pokožkovou vodu. O pár let později se nám to zúročí předčasným stárnutím kůže.

Trendem jsou nízko alkoholové vody, jakož i speciální čistící gely a nízko tukové emulze pro mastnou pokožku. Po nanesení je necháme krátce působit na pokožce. Čistící účinek zvýšíme jemnou masáží obličeje kulatým kosmetickým štětcem nebo štětcem na holení. Pokud jsou komedony postiženy i jiné lokality než pleť, například hrudník či záda, nezapomínáme při čištění ani na ně. Po opláchnutí čistou vodou pokožku osvěžíme bylinným tonikem určeným pro mastnou pokožku. 2 x do měsíce můžeme aplikovat gelovou slupovací nebo enzymatickou masku. Pokud jsou komedony nezapálené, můžeme aplikovat i mechanický peeling. Při zanícených komedonech je však zakázán, vhodné je ošetření AHA kyselinami. Na trhu jsou i čistící pásky, které se lepí na čelo, nos a bradu. Účinek je viditelný při velmi rozšířených pórech, i když všechny komedony neodstraní.

Milé mámy a profesionální kosmetičky, veďte své děti a své zákazníky k tomu, aby si nemačkávaly pupínky při každém pohledu do zrcadla, i když pokušení je obrovské. Prsty by měly nechat na pokoji. Při nesprávném úhlu tlaku nebo podráždění kůže nehty, může dojít k hlubokým zánětům, které se hojí jizvami.

 

Pokud jsou komedony pouze na povrchu, nezapálené a otevřené, můžeme je večer opatrně odstranit za přísných hygienických podmínek (čistými a krátkými nehty, obalenými v ubrousku). Tiskneme od sebe, aby nevznikly červené skvrny od nahromaděné krve, nikdy ne k sobě! Nešetrné, hrubé čištění a hustoměry odmašťování pleť ničí, stává se citlivější a její stav se zhoršuje.

Před čištěním pleť napařme nebo alespoň na postižená místa nakrátko přiložme tampónky namočené v horkém bylinném odvaru, případně použité teplé sáčky porcovaného heřmánkového nebo meduňkový čaje. Po napaření můžeme čištění doplnit vyčištěním nezapálených komedonů do otvorů expresora. Expresor je speciální kovová lžička s očkem, kterou je možno zakoupit v prodejně zdravotnických potřeb nebo přes internet. Doporučujeme požádat o zaškolení známou kosmetičku, abyste si nesprávným používáním nezpůsobili jizvičky. Méně rizikovým, ale i méně účinným, je použití skleněného očního kapátka.

Ojedinělé, a pouze povrchově zanícené, komedony můžeme po napaření otevřít na vrcholu dezinfikovanou jehlou (stačí dezinfekce nad plamenem plynového hořáku) a tampónem lehce odsát hnis. Jiné svépomocné manipulace nedoporučujeme.

Pokud se na tváři objevují bolestivé pupínky výraznějšího a hlubšího zánětu, vyhledáme kosmetičku nebo dermatologa.

Častým problémem, nejen mastné pokožky v pubertě, ale i běžné a dokonce i suché pokožky v dospělém a zralém věku, jsou nevzhledné žlutavé vyrážky vystupující nad povrch pokožky nebo drobné zanícené vřídky na zadečku, zadní části nadloktí rukou a na stehnech. Příčinou jsou ucpané vývody mazových žláz seschlé mazem. Póry je třeba otevřít, prostřednictvím mechanického nebo chemického peelingu a pokožku vydezinfikovat. Důležitá je prevence proti jejímu dalšímu ucpávání pravidelným peelingem a čisticími prostředky.

 

2. DEZINFEKCE

Po lokálním čištění komedonů pokožku vydezinfikujme. Podobně jako v případě čistících přípravků, i při dezinfekci jsou trendem pleťové vody s nižším obsahem alkoholu než v minulosti. Účinek se doplňuje dezinfekčními, adstringentními látkami a zklidňujícími látkami. Osvědčily se extrakty z řepíku lékařského, šalvěje lékařské, čajovníkový olej (TTO), manukový olej, triklosan, dibenzoyl peroxidy, kafr, mentol, deriváty kyseliny mléčné a jiných ovocných kyselin, alantoin, azulen, bisabolol, Farnese, pantenol. Po čištění jsou prospěšné stahující a antibakteriální pleťové masky.

 

Díky nenápadnému balení a také elegantní aplikaci se oblibě (zejména u chlapců) těší pohotovostní dezinfekční tyčinky. Obsahují vysoké koncentrace antimikrobiálních látek, takže po bodovém nanesení na problémová místa (i několikrát denně), umožňují okamžité ošetření začínajícího zánětlivého procesu. Kromě toho lokální aplikací se neroznese zánět po pokožce.

 

3. OCHRANA A HYDRATACE

Po vyčištění a dezinfekci na pokožku naneseme ochranný přípravek. Doporučujeme hydrogely a nemastné emulze, speciálně určené pro tuto věkovou skupinu. Zpravidla obsahují doplňkové, antiseptické a zklidňující látky, nízký nebo žádný podíl olejovitých složek.

Navzdory nadměrné produkci mazu, již v tomto věku je třeba hydratačním krémem ošetřovat oční okolí a krk, protože tam je činnost mazových a potních žláz nedostatečná. Trendem jsou speciální hydrogely na oční okolí. Doporučujeme je i pro ty, kteří sedí dlouhé hodiny za volantem nebo u obrazovky počítače a televizoru. Při sportování, ve větru a v zimě, pokožku chraňme mastnějším přípravkem a oční okolí i brýlemi.

 

4. MASKA

Patří na akné líčení? Ano, samozřejmě! Už dávno neplatí vžitý názor, že make-up ucpává póry, způsobuje tvorbu vyrážek a nedovoluje pleti dýchat. Moderní kosmetika nabízí speciální dekorativní přípravky pro tento typ pleti.

Pleť se sklonem k akné bývá většinou problémem pouze v mládí. Po pubertě se činnost mazových žláz zmírní a v třicítce se u žen již mastná pokožka na celé tváři vyskytuje zřídka, i když často ještě občas přetrvává ve střední partii obličeje. Ojedinělé mazové žlázy, zejména na spáncích a v okolí brady, se u některých žen aktivizují ve fertilním věku, asi 3 až 5 dní před menstruací. Vytvářejí se drobné bolestivé uzlíky, které lokálně ošetřete antibakteriálními přípravky, ale nevymačkávejte je (jak těžké je odolat, že?).

Výhodou seboroické pokožky je, že díky přirozenému mastnému filmu je poměrně dobře chráněna proti vnějším vlivům.

Pokud je správně ošetřována, zachová si velmi dlouho mladistvý vzhled, protože stárne pomaleji než normální a suchá pokožka.

Hlavním úkolem kosmetiky v období puberty je zajistit řádné čištění, dezinfekci a ochranu pokožky.

Výživa, regenerace a revitalizace kůže není ještě nutná.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Projevy a léčba akné

Acne vulgaris je jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které postihuje 80% mladých lidí ve věku od 11 do 30...
více…

Pokožka v pubertě

Pokožka v pubertě - věk od asi 11 do 18 let. Charakteristické znaky kůže v pubertě Zatímco v dětství funguje...
více…

Mastná pleť a akné

Krásná pleť (stejně jako krásné oči, vlasy, ruce) je nepochybně jednou z "maličkostí", kterou v interpersonálních...
více…

Novinky v léčbě akné

Pro urychlení léčby a hojení, jakož i předcházení jizev po akné se v současnosti jako největší novinka používá...
více…

Akné - nejčastější otázky

1. Proč akné trápí i ženy kolem třicítky a mnohé ještě později? Je to čistě ženský nebo i mužský problém?...
více…

Léčba akné

Léčba akné by měla ovlivnit všechny příčiny vzniku akné. Obecně můžeme léčbu rozdělit na místní a...
více…

Léčba acne vulgaris (akné) - lokální i systémovou terapií

Akné - problém nejen mladých lidí Akné a mastná pokožka jsou stavy, s nimiž zápasí dívky a chlapci hlavně v...
více…

Klinické formy akné

Acne comedonica Acne comedonica je nejméně závažná, nezánětlivé forma akné. Začíná tvorbou mikrokomedonů,...
více…

Jak na akné?

Jaké jsou základní příčiny vzniku akné? Akné je onemocnění, které postihuje mazové žlázy vedoucí k vlasu...
více…

Acne vulgaris (akné)

Acne vulgaris je velmi frekventovaným a z estetického a léčebného hlediska i velice nepříjemným onemocněním....
více…