Mastná pleť a akné

Krásná pleť (stejně jako krásné oči, vlasy, ruce) je nepochybně jednou z "maličkostí", kterou v interpersonálních vztazích ať už vědomě, nebo podvědomě, vnímáme velice citlivě.

Ne nadarmo se říká (a potvrzují to nejen dermatologové), že "zdravá pleť je první krok ke kráse", nebo i jinak: pěkná pleť = zdravá pleť. A je známou pravdou, že pleti, o kterou se nestaráme, nepomohou žádná líčidla! Pleť vyžaduje každodenní správnou péči. A jak tedy na to.

Prvním krokem by měla být zásada: znát svůj typ pleti, zejména pleti obličeje. Pokud bychom se drželi striktního dělení, které používají ve své praxi dermatologové, tak jsou to dva základní typy: suchá a mastná pleť. V kosmetologii a estetické dermatologii se používá základní dělení: pleť normální, mastná, suchá, citlivá, smíšený. Samozřejmě ani toto dělení není dogmatem, existuje celá škála přechodných stavů a jemných nuancí. Pokud si sami velmi rychle chceme provést zkoušku typu pleti je to velice jednoduché: omyjeme tvář vodou (ne mýdlem ani mycím gelem), jemně osušíme, 2 hodiny počkáme a pak přiložíme na celou tvář jemný papírový ubrousek. Jemně ho přitlačíme a podíváme se na něj proti světlu - krásně se objeví promaštění pleti.

Traduje se, že citlivá pleť je většinou suchá, ale pozor, existuje i mastná citlivá pleť! V Čechách a na Slovensku má většina žen smíšenou a citlivou pleť. A často se mnohé z žen zamýšlejí nad tím, zda krása, tedy krásná pleť je darem přírody. No, jistě, genetiku neoklameš, ale zase na druhou stranu, můžeme jí velice účinně pomoci. Často slýcháme nářky typu, že "moje krásná pleť už není to, co bývala". Je tedy pravidlem mít celý život stejný typ pleti? Jistě ne, v průběhu roků se typ pleti mění. Odmysleme si negativní vnější vlivy např. chemizaci prostředí, povětrnostní situaci, kouření a podobně, faktem je, že kůže stejně tak jako člověk, má svá specifika, vázaná na určitý věk. Kůže je při narození více méně suchá, vlivem hormonálních změn se v dospívání mění na mastnou, v dospělosti je už u převážné části populace suchá, stárnutím se může měnit i na smíšenou. Je to tak, pleť je naše vizitka a péče o pleť je v průběhu života základní povinností vůči sobě samému.

Pokud bychom si pleť představili jako dům, tak je jasné, že stárnutí kůže sebou nese změny barvy, konzistence a mnoho jiných projevů. Kosmetické přípravky, jako například krémy jsou reparačními prostředky, které pomáhají podle hesla: oprav co můžeš. Ale musíš přesně vědět, kdy a jak určitý přípravek použít.

Víme, že suchá pleť je matná, jemná, tenká, má jemné póry a sklon ke tvorbě šupin. Lehce se na ni tvoří vrásky a málokdy působí jako "nečistá". S mastnou pletí je to jiné - již za chvíli po vyčištění se leskne, má velké póry a opravdu působí "nečistým dojmem". Na druhé straně, vrásky se tvoří poněkud později. A velkou nevýhodou je její náchylnost k akné a zapáleným vyrážkám. Je mnoho zaručeně osvědčených receptů jak na to - zbavit se nežádoucího mastného vzhledu, ale pozor! Nikdy bychom se neměli snažit o drastické odmaštění pleti. V žádném případě není vhodné kůži vysušovat Alpou, koncentrovaným alkoholem (pokud ano, tak jen do maximální koncentrace 20-30%). A když tuto chybu uděláme, po dvou dnech se objevuje výraznější tvorba mazu a začíná začarovaný kruh. K ošetřování mastné pleti dnes standardně patří specielní hydratační krémy, nemastné krémy a gely (bez obsahu olejových a tukových složek).

Acne vulgaris je v současnosti nejčastějším onemocněním ve skupině pacientů 12 - 25letých, přičemž horní věková hranice se posouvá stále výše. Akné je jedna z nejfrekventovanějších, a (z hlediska terapie) též nejnevděčnějších dermatóz. Jsou známé různé formy - lehké, těžké, komplikované. Kosmetické firmy denně chrlí na trh různé zaručené nejúčinnější přípravky na léčbu, ale stejně tak i firmy farmaceutické. Ty samozřejmě produkují množství zevně, neboli systémově použitelných preparátů.

Pokud bychom měli hovořit o vzniku onemocnění, dá se charakterizovat jednoduše jako nadprodukce mazu. Významnou roli mají žlázy s vnitřní sekreci - endokrinní vlivy. V tomto směru mají důležitou roli hormony androgenů, které stimulují buňky mazové žlázy. Svou negativní roli mají i některé bakterie, například Propionibacterium acne, poruchy rohovatění a samozřejmě i dědičnost. Uhry jsou základním, jasně vnímaným útvarem akné. Jsou to ty známé, černé tečky, nebo chcete-li "ucpávky" vyústění vlasů. Celý útvar se skládá z mrtvých kožních buněk - korneocytů, mazu, bakterií, někdy i roztočů. Zvětšováním a následným tlakem na okolí a v důsledku probíhajících chemických změn se pak často rozvíjí zánětlivá reakce.

Akné má, jak už jsem zmínila různé klinické formy. Změny se nacházejí v místech největší koncentrace mazových žláz (tvář, ramena, hrudník). Vedle komedonů - uhrů se vyskytují i zanícená, hnisavá vyrážka, ale i nezapálená, jako například jizvičky a nebo jizvy. Známé, ale i jiné typy akné například u úplně malých dětí akné - acne infantile, dále akné osob pracujících v extrémních teplotách - acne Tropical, též akné u pacientů užívajících například hormonální léky - acne steroides, a nebe mimořádně nepříjemné a kosmetický hyzdící - acne chlorina. Nicméně - téměř každá forma akné se hojí do dospělosti. Správnou léčbou je ale možné průběh zkrátit a vyloučit obávané komplikace. Zřídkavé těžké formy mohou trvat až několik desetiletí. Ty nejzávažnější typy přetrvávají v průběhu celého života a vyžadují nepřetržitou léčba. Kosmeticky nepříjemná a hendikepující změna - jizva - vyžaduje šetrný přístup lékař.

Pokud jsou projevu akné vážnějšího charakteru, kde už nepomáhá tzv. dermatokosmetika, je nutná léčba u dermatologa a absolvování určitých vyšetření. Kromě základních laboratorních testů se zaměříme na tzv. zvětšující infekce. Je to často skrytý problém, který pacienta výrazně neobtěžuje, ale projev onemocnění stále zhoršuje. Mohou to být zánětlivé změny v hrdle, nose, zkažené zuby, časté záněty dásní. U žen nejčastěji gynekologické problémy, nepravidelnosti menstruačního cyklu. Často se setkáváme s infekcí Helicobacter pylori, ale i se sníženou odolností organismu. U žen bývá velmi často problém stručně vyjádřený jako: ovulace, menstruace, stres ... Některá ženy totiž mimořádně citlivě reagují na fyziologické hormonální změny. Neodborné ošetřování má nejčastěji za následek rozškrabání vyrážek a vznik esteticky velmi hendikepující změny nazvané "acne excorié de jeune fill". Průběh akné ovlivňuje i špatná životospráva. Je to stále diskutovaný problém, od absolutní akceptaci po dokonalé odmítání. Jednostranná strava, nebe mnohé zaručené diety mají vliv nejenom na průběh akné, ale zcela jistě i na stav celého organizmu. A protože kůže je v podstatě takovým naším zrcadlem, samozřejmě se tyto změny ukáží v plné kráse. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že nadměrná konzumace čokolády, sladkostí, mastných a pikantních jídel, slazených limonád, alkoholu a nedostatečný pitný režim mají opravdu na průběh akné negativní vliv. Ale stejně tak nedostatek spánku, který vede k únavě, nervozitě a stresu a znovu tu máme již zmíněný klasický začarovaný kruh...

Léčba akné se odvíjí podle stupně závažnosti a pohlaví pacienta a musí být vždy komplexní. V zásadě rozlišujeme léčbu systémovou (tablety, injekce) a zevní (lokální). Svoji nezanedbatelnou roli mají i jisté druhy fyzikální léčba - biolampa, UV zářící, laser, laserový scanner. U žen je již mnoho let v centru zájmu hormonální léčba. Velmi důležité je poučení pacienta o životním režimu, dietě, ošetřování, časovém faktoru. Lokální léčba akné závisí na klinickém obrazu. Využívají se antimikrobiální i antiseborrhoické léky. Preparáty k vnějšímu použití jsou většinou krémy, roztoky, gely, mléka, pasty, masky, jednorázové tampóny, pudry a jiné. Hlavní účinnou složkou je kyselina azelaová, dibenzoylperoxid, retinoidy, antibiotika, antiseptika, zinek, výjimečně některý antimykotika. Při lokální léčba akné se uplatňuje zásada účelného střídání jednotlivých léčiv s upozorněním na jejich často odlišný způsob aplikace. Dlouhodobá a opakovaná léčba jen jedním lokálním přípravkem, nepovažuje se za správnou a účelnou.

Nejčastější očekávání pacienta je ovšem "Zázraky do tří dnů, nemožné na počkání". A je zde i mnohdy pro pacienta zásadní otázka: je dermatolog jen lékař? Myslím si, že ne. Dermatolog by se pro pacienta měl stát spojencem a přítelem, který poradí a navede na správnou cestu. Protože každý pacient chce být krásný ... ale zná správnou cestu? Proto je zde vlastně v mnoha případech dilema. Je vždy prvním krokem seriózní léčba? Jaké máme ještě možnosti? Používat reklamou tak vychválený make-up, nebo dokonce kamufláž?

Musí se akné léčit, pokud je zde kvalitní dermatokosmetika? Pokud jsou projevu závažnější, jistě ano! Akné totiž způsobuje jizvu na těle i na duši a naprosto nevhodná je bagatelizace ale i přeceňování problémů. Velkým problémem jsou "zaručeně účinné domácí reparace a recepty". Co je a není důležité je na rozhodnutí lékaře. Ten i usměrní pobyty na slunci, používání umělých ozařování, konzumaci potravinových doplňků a antioxidanty i používání kosmetiky v tabletách. Velmi důležité je pravidelné odborné čištění a ošetřování. Skutečně důležitá je komplexní znalost všech dostupných technik a metodik, které napomáhají ke zdraví pacienta a jeho psychickému komfortu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Projevy a léčba akné

Acne vulgaris je jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které postihuje 80% mladých lidí ve věku od 11 do 30...
více…

Jak se starat o mastnou pokožku v pubertě?

Předsudky, že mastná pokožka a akné jsou bezprostředním důsledkem nesprávné výživy (například nadměrného...
více…

Pokožka v pubertě

Pokožka v pubertě - věk od asi 11 do 18 let. Charakteristické znaky kůže v pubertě Zatímco v dětství funguje...
více…

Novinky v léčbě akné

Pro urychlení léčby a hojení, jakož i předcházení jizev po akné se v současnosti jako největší novinka používá...
více…

Akné - nejčastější otázky

1. Proč akné trápí i ženy kolem třicítky a mnohé ještě později? Je to čistě ženský nebo i mužský problém?...
více…

Léčba akné

Léčba akné by měla ovlivnit všechny příčiny vzniku akné. Obecně můžeme léčbu rozdělit na místní a...
více…

Léčba acne vulgaris (akné) - lokální i systémovou terapií

Akné - problém nejen mladých lidí Akné a mastná pokožka jsou stavy, s nimiž zápasí dívky a chlapci hlavně v...
více…

Klinické formy akné

Acne comedonica Acne comedonica je nejméně závažná, nezánětlivé forma akné. Začíná tvorbou mikrokomedonů,...
více…

Jak na akné?

Jaké jsou základní příčiny vzniku akné? Akné je onemocnění, které postihuje mazové žlázy vedoucí k vlasu...
více…

Acne vulgaris (akné)

Acne vulgaris je velmi frekventovaným a z estetického a léčebného hlediska i velice nepříjemným onemocněním....
více…