Pokožka v pubertě

Pokožka v pubertě - věk od asi 11 do 18 let.

Charakteristické znaky kůže v pubertě

Zatímco v dětství funguje pouze minimum pohlavních hormonů, ve věku kolem 11 let vypukne doslova hormonální ohňostroj. "Probuzené" androgenní hormony způsobují přeměnu jemných chloupků na určitých částech těla na delší a hrubší vlasy. Tím vzniká definitivně ochlupení v podpaží a v okolí pohlavních orgánů, u chlapců postupně i na obličeji, končetinách a později v dospělosti i na hrudi. Aktivizují se potní, ale zejména mazové žlázy. Pokud dosud mladý člověk o jejich existenci ani netušil, v pubertě mu způsobují problémy, nevídané před tímto ani po tomto věkovém období.

 

Plusy

Maz vyprodukovaný mazovými žlázami promašťuje povrch kůže a vlasy a chrání je proti škodlivinám. Pokožka v pubertě je skvěle tonizovaná a hydratovaná, měkká a přirozeně napnutá, v převážné většině s bohatým až nadměrným kožním filmem.

 

Mínusy

Bohužel, v období puberty je u většiny mládeže činnost mazových žláz nadměrná. Projevem je mastná a lesklá pokožka především v tzv. T-linii (čelo, nos a brada, resp. i spánky a tváře) případně i V-linii (ramena - hrudník, ramena - záda), kde jsou mazové žlázy nejvíce koncentrované. Kolem ústí vlasového váčku se vytvoří jakási nálevka, ve které se hromadí maz. Ten neustále dráždí pokožku a povzbuzuje ji k urychlenému rohovatění. Stěny nálevky postupně zhrubnou, póry se trvale rozšíří a pokožka vzhledem připomíná perforovanou kůru pomeranče. V mírnější formě se zvýšená činnost mazových žláz nazývá seborea (lat. sebum - maz, rhoeas - téct). Považujeme ji pro tento věk za fyziologickou, protože některými projevy seborey trpí téměř všichni mladiství. Dalšími nežádoucími projevy jsou komedony a akné.

Kdo chce být v sedmdesátce půvabnou starou dámou, musí na tom pracovat od sedmnácti.

 

Co jsou komedony?

Komedony jsou ucpané vývody mazové žlázy. Mohou být otevřené nebo uzavřené. Pokud se k tomu sdruží nečistoty a zoxidovaný maz, objeví se červíčkovitý útvar s černou hlavičkou - lidově beďar, odborně komedon. Vznik komedonů podporují i některé látky.

Několik komedonů na pokožce není žádná tragédie a nepovažujeme je za onemocnění. Esteticky sice působí rušivě, ale při správném a pravidelném ošetřování může mladý člověk pubertou projít bez následků na kůži i sebevědomí. Ještě stále přetrvává přežitek, že mládež "z vyrážek" vyroste. Je to jen částečná pravda. Jelikož maz produkovaný mazovou žlázou nemůže volně opustit mazový pór a přitom je živnou půdou pro některé hnisotvorné bakterie, komedon se může i zapálit. Pokud se z ojedinělých nezapálených komedonů stávají četné výsevy a následně zanícené pupínky, ošetření již patří do rukou dermatologa. Jinak se vcelku přirozené projevy seborey mohou zvrhnout na akné.

 

Kdy se projevuje akné?

Akné patří mezi nejčastější kožní choroby. V pubertě se s různou intenzitou vyskytuje téměř u každého člověka (nejvíce kolem 15. roku), v rané dospělosti spontánně vymizí. Někdy přetrvává až do 30. roku života, případně i déle. Čím dříve se akné projeví, tím vážnější je jeho rozsah i průběh. Postihuje trochu více chlapce a mívá u nich většinou dramatičtější průběh. U dospívajících se může jednat o psychosociální zátěž, kterou není dobré podceňovat.

 

Co podmiňuje vznik akné?

Akné je chronické zánětlivé onemocnění vlasového váčku a mazové žlázy. Je proto přirozené, že akné postihuje kožní oblasti bohaté na mazové žlázy - obličej, hrudník a horní oblast zad.

Za normálních okolností se běžné množství mazu bez problémů vylučuje otvorem ve vlasovém váčku na povrch pokožky. Při akné se nejenže tvoří nadměrné množství mazu, ale nastává i porucha rohovatění v horní části váčku. Tato dispozice je dědičná. Buňky vystýlající stěny váčku se velmi rychle odlupují, shlukují a ucpávají jeho vývod. Maz se tak hromadí pod jakýmsi "poklopem". Směs mazu a buněk v ucpaných vlasových váčcích je dobrou půdou pro přemnožení bakterií Propionibacterium acnes, které v malé míře normálně žijí na pokožce. Tyto bakterie následně způsobují zánět. Po čase už ucpaný vývod váčku neudrží svůj obsah a praskne. Maz, odloupnuté kožní buňky a bakterie se dostanou na povrch pokožky a okolní kůži.

 

Jaké hlavní faktory se podílejí na vzniku akné?

- porušení rohovatění buněk ve vlasovém váčku a jeho ucpání,

- zvýšená produkce mazu způsobena androgeny pohlavními hormony,

- nadměrné přemnožení bakterií Propionibacterium acnes a jistých kvasinek,

- zánět.

 

Kromě uvedených příčin, akné může způsobit nebo podpořit i dřímající zánětlivá ložiska uvnitř organismu - například záněty mandlí, dásní nebo zubního kořene. Příčinou mohou být překyselení nebo jiné onemocnění žaludku, jater, ledvin, kvasinkové infekce a podobně.

 

Jaké jsou projevy akné?

papuly - vznikají na místě uzavřených a otevřených komedonů, mají červené zbarvení;

pustuly - vznikají z papul. Malé trvají krátce, velké více než 7 dní a jejich vstřebání ještě dlouho potom. Při pokračujícím nesprávném ošetřování se jednotlivé hnisavé pustuly mohou rozšířit do hloubky a šířky, přičemž vznikají mimořádně bolestivé dutiny vyplněné hnisem;

cysty - tvoří se u těžších forem akné;

uzly - mazové žlázy se uzlovitě zvětší, abscesy se mezi sebou připojují tak, že sahají, až do škáry případně zasahují až podkožní tukové vazivo. Jsou fialovočervené barvy různé velikosti a velmi bolestivé;

jizvy - těžké zánětlivé procesy se po vyléčení hojí kosmeticky rušivými jizvami, které mohou přetrvat a onemocnění připomínat celý život;

pozápalové hyperpigmentace nebo hypopigmentace - trvalé pigmentové nerovnoměrnosti jsou také nepříjemným celoživotním důsledkem akné.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Projevy a léčba akné

Acne vulgaris je jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které postihuje 80% mladých lidí ve věku od 11 do 30...
více…

Jak se starat o mastnou pokožku v pubertě?

Předsudky, že mastná pokožka a akné jsou bezprostředním důsledkem nesprávné výživy (například nadměrného...
více…

Mastná pleť a akné

Krásná pleť (stejně jako krásné oči, vlasy, ruce) je nepochybně jednou z "maličkostí", kterou v interpersonálních...
více…

Novinky v léčbě akné

Pro urychlení léčby a hojení, jakož i předcházení jizev po akné se v současnosti jako největší novinka používá...
více…

Akné - nejčastější otázky

1. Proč akné trápí i ženy kolem třicítky a mnohé ještě později? Je to čistě ženský nebo i mužský problém?...
více…

Léčba akné

Léčba akné by měla ovlivnit všechny příčiny vzniku akné. Obecně můžeme léčbu rozdělit na místní a...
více…

Léčba acne vulgaris (akné) - lokální i systémovou terapií

Akné - problém nejen mladých lidí Akné a mastná pokožka jsou stavy, s nimiž zápasí dívky a chlapci hlavně v...
více…

Klinické formy akné

Acne comedonica Acne comedonica je nejméně závažná, nezánětlivé forma akné. Začíná tvorbou mikrokomedonů,...
více…

Jak na akné?

Jaké jsou základní příčiny vzniku akné? Akné je onemocnění, které postihuje mazové žlázy vedoucí k vlasu...
více…

Acne vulgaris (akné)

Acne vulgaris je velmi frekventovaným a z estetického a léčebného hlediska i velice nepříjemným onemocněním....
více…