Arteterapie

Arteterapie je léčba uměním. Umělci vyjadřují ve svých dílech pocity. I při arteterapii se člověk léčí samovyjadřováním - vyjadřováním svých pocitů. Tato metoda je vhodná pro lidi s emocionálními problémy.

Často vycházejí na povrchu obavy a pocity, které si ani neuvědomujeme nebo které nedokážeme popsat slovy.

Arteterapie je součástí psychoterapie. Hodiny vede školený terapeut, který je naučen k vnímavosti a chápe, jaké je těžké vyjádřit své problémy. Pacienti mohou používat různé materiály (barvy, hlínu, papír, plastelínu) a techniky (malby, kresby, sochy, koláž). Pacient nemusí být umělcem. Nemusí umět kreslit. Důležité je, aby odrážel to, co cítí.

Hodiny jsou nejčastěji skupinové, kde každý pracuje sám za sebe a současně pomáhá i ostatním. Ale mohou být i individuální. Arteterapie je vhodná pro všechny věkové skupiny. Využívá se v nemocnicích, rehabilitačních centrech, psychiatrických léčebnách a denních sanatoriích. Doporučuje se pacientům s citovými nebo psychickými problémy, při léčbě alkoholismu a jiných závislostí, při anorexii, bulimií; lidem, kteří mají problémy s komunikací, vyjadřováním. Využívá se i v kurzech sebepoznávání a zvyšování sebevědomí.

Arteterapie se začala rozvíjet po 2. světové válce. Arteterapie se používala jako součást rehabilitace v rehabilitačních centrech a nemocnicích. Pomáhala v léčbě lidem, kteří přežili válku.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus