Homeopatie - Když se podobné léčí podobným

Přestože je homeopatie po čínské medicíně druhou nejrozšířenější léčebnou metodou na světě, mnozí odborníci k ní ještě i dnes mají skeptický postoj. Možná je to dáno i tím, že v Česku byla homeopatie během 40 let zakázána.

homeopatie

Cílem homeopatické léčby je neužívat žádné léky

Při homeopatii neplatí zásada, že to, co pomohlo jinému s toutéž diagnózou, pomůže i vám.

Ve farmaceutickém muzeu v Bratislavě pod Michalská brána se přitom nacházejí staré homeopatické léky v původním balení a také dřevěné dveře s nápisem "homeopatická lékárna" pocházející z bratislavské lékárny na Kozí ulici. V Bratislavě působil známý doktor Wurm, ke kterému se chodili léčit i pacienty z Vídně.

 

Neexistuje diagnóza, léčí se pacient

"Podle mě ti, kteří homeopatii jednoznačně odmítají, nikdy ji nevyzkoušeli," myslí si MUDr. Vladimír Petroci z Popradu. Sám má atestace z interní a plicní medicíny a je místopředsedou České homeopatické asociace. "Moji kolegové, kteří se rozhodnou absolvovat homeopatický seminář, jsou často překvapeni, že obrazy léků, které tam učíme, odpovídají reálné praxi, sami v nich poznávají pacientů." Při homeopatii totiž klasická diagnóza neexistuje. Samotný pojem senná rýma znamená například stovky různých léčiv, pro něž se lze rozhodnout na základě důsledného homeopatického vyšetření pacienta. Mnohé zdánlivě nepodstatné informace pomáhají určit správný lék pro konkrétního jednotlivce. Neplatí zde zásada, že to, co pomohlo jinému s toutéž diagnózou, pomůže i vám.

"Vyšetření spočívá v rozhovoru a pozorování pacienta lékařem nepoužíváme přístroje," říká MUDr. Petroci. "Ptáme se na množství detailů, např.. Okolnosti, při kterých onemocnění vzniklo, zda je pacient teplokrevný, zimomřivý, jaké má sny, v jaké poloze spí." Nestačí tedy stručná informace o zdravotním problému, homeopatické vyšetření zejména při chronickém onemocnění trvá poměrně dlouho.

 

Je potřeba najít ten správný lék

"Nikdy nezasahuje do klasické léčby pacientů, jen jim řeknu, že pokud by po homeopatické léčbě cítili lépe, ať to svému lékaři oznámí a on zváží snížení dávky nebo vysazení klasického léku. Nikdo přece nechce brát léky zbytečně," tvrdí homeopat z Popradu. Kromě chronických onemocnění podle něj homeopatie dokáže řešit i několik akutních stavů, přestože opatrnost je vždy namístě. "Pacientovi se všemi příznaky zánětu slepého střeva jsem podal lék v sanitce na cestě do nemocnice. Při takovém obrazu onemocnění se nejčastěji používá Phosphor a Bryon. Na chirurgii se pak divili, proč tam přišel. Všechny příznaky se ztratily. Jestliže se pro konkrétního pacienta použije správný lék, lze za noc vyléčit byť i angínu. Kolegyně mé manželky měla levostranný zánět krční mandle s pozitivním výtěrem na streptokoky. Stav zlepšovalo pití teplých nápojů, což je typické pro přípravek Lycopodium. O hodinu po užití granulek pocítila úlevu a za 6 hodin neměla žádné příznaky. Řekla mi, že tehdy uvěřila homeopatii. " Podmínkou takové léčby je však zkušený homeopat lékař, protože neléčená streptokoková angína může být velmi nebezpečná, může poškodit například srdeční sval. Podobně i akutní zánět slepého střeva, který může být smrtelný.

 

Díky homeopatii narostly i vlasy

"Měl jsem 24-letého pacienta, který rok chodil po všech nemocnicích, protože mu z neznámého důvodu vypadaly všechny vlasy. Zůstal úplně holohlavý a řekli mu, že mu vlasy už nikdy nevyrostou. Nejprve jsem mu určil nesprávný lék. Po změně za další, který přesněji vystihoval jeho duševní a tělesný stav, mu do půl roku narostly vlasy, "vzpomíná Dr.. Petroci.

Ve Francii hradí homeopatickou léčbu zdravotní pojišťovny. U nás si musí návštěvy u homeopata plně hradit pacient a také léky, ačkoliv ty jsou poměrně levné. Ve Francii dělali i srovnání nákladů na léčbu u klasického lékaře a homeopata a zatímco průměrně předepisován a přeplácaný klasický lék stojí 4,25 eura, homeopatický lék stojí podle této analýzy čtyřikrát méně. Homeopatické léky nejsou toxické, nemají nežádoucí účinky, nevzniká od nich závislost, jsou vhodné pro děti i těhotné ženy a dají se kombinovat se všemi léky klasické medicíny. To, jak mohou fungovat homeopatické léky, které jsou z chemického hlediska natolik zředěny, že vlastně nic neobsahují, však stále není uspokojivě vysvětleno.

 

Co je to homeopatie?

Je to více než 200-letá léčebná metoda. V evropské legislativě se řadí do oblasti tzv.. alternativní medicíny spolu s akupunkturou, fytoterapií, chiropraktiků a podobně. Je založena na tzv.. principu podobnosti. Znamená to, že látka, která u zdravého člověka vyvolává určité příznaky, dokáže léčit nemocného s podobnými příznaky (vyvolanými však z jiné příčiny), přičemž její koncentrace je mnohem nižší. Při krájení cibule například slzí a pálí oči, z nosu teče vodnatý sekret. Z hlediska homeopatie tedy lék z cibule v homeopatické dávce (známý Allium cepa) pomáhá při podobných příznacích, tedy vodnaté rýmě, slzením a pálením očí, které se zlepšuje pobytem na čerstvém vzduchu.

Jde o způsob léčby, který by měl být schopen podpořit imunitní systém těla, aby se zbavil nemoci vlastními silami. Při léčbě všech onemocnění je pro homeopatii typická individuálnost léčby. Homeopatická léčba má na jednu nemoc více léků a jejich výběr se provádí na základě objektivních příznaků onemocnění a osobních reakcí jednotlivých pacientů. Homeopaté tvrdí, že touto léčebnou metodou lze léčit všechny choroby, kdy ještě organismus zvládne svými obrannými schopnostmi čelit nemoci. V některých případech lze homeopatie použít jen jako doplňková terapie k základní klasické léčbě.

(Podle příručky Homeopatie do kapsy)

 

Druhy homeopatických léků

Jednosložkové: jsou vyrobeny pouze z jedné suroviny a vyrábějí se v různých ředěních. Vybírá je lékař homeopat podle toho, jaké onemocnění léčí a jaký účinek se od nich očekává. Různé ředění téhož přípravku mohou mít rozdílné účinky. Vyrábějí se v podobě granulí, malých bílých kuliček, které se nechávají rozpustit v ústech.

Vícesložkové: jsou složeny z více jednosložkových léků a nazývají se i homeopatické speciality. Mají obchodní název (např. Paragrippe, Gripp-Heel se složkami na teplotu, zimnici, bolest svalů). Jsou vhodnější na samoléčbu nebo v případech, kdy je pacient v takovém stadiu příznaků, že není zcela jasné, jaký jednosložkový lék potřebuje. Existují ve formě tablet, kapek, mastí, sirupů, čípků a pod

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zhubněte dvě kila bez pocitu hladu a navždy

Shodit pár kil, to je pro někoho nadlidský úkol a jiní shazují desítky a znovu je rychle nabírají. Jak zabránit...
více…

Deprese se netýká jen dospělých, všímejte si svých dětí!

Nemocné dítě, to nemusí být je běžná viróza nebo infekční dětské nemoci. Dítě může mít nemocnou i duši....
více…

Jak správně sedět a pracovat, aby nás nebolela záda?

Téměř každá stereotypní práce si vybírá daň na nejvíce namáhaných a upřednostňovaných částech těla. A ne...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Polévky pro chladné zimní počasí - polévky posilující imunitu

Chladné roční období, to čas pro zvýšenou konzumaci teplých nápojů, ale také teplých jídel. A součástí menu by...
více…

Hubnutí s úsměvem, bez hladovění a s dobrým pocitem? Stravování ve francouzském stylu!

Chcete zhubnout a již při slově dieta máte husí kůži? Tak to je všechno špatně a nikdy nezhubnete! Přitom zhubnout...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Problém s plešatostí? Řeší ho hned několik postupů

Plešatost je velkým problémem. Velmi často je spojována jenom s muži, ale pravda je taková, že se dané problémy...
více…

Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…