Homeopatie - léčba minimální dávkou

Homeopatie je účinná při léčbě chronických i akutních obtíží. Může tvořit doplňkovou léčbu, ale v mnoha případech představuje alternativu konvenční medicíny. Velkou výhodou homeopatik je, že nemají vedlejší účinky.

homeopatie

Podle údajů Světové zdravotnické organizace je homeopatie po čínské medicíně druhou nejrozšířenější léčebnou metodou na světě. I v Česku jsou stovky lékařů, kteří absolvovali homeopatické kurzy. Málokteří absolventi studia klasické medicíny se však věnují výhradně tomuto druhu alternativní terapie, homeopatie totiž u nás není uznána za medicínský obor. Její kritici se navíc ptají: Jak mohou fungovat léky, které jsou z chemického hlediska natolik zředěny, že vlastně nic neobsahují?

Podle MUDr. Vladimíra Petrociho z Popradu homeopatii často praktikujeme i v běžném životě, ale neuvědomujeme si to. "Základní princip homeopatie - princip podobnosti využívají lidé, kteří pijí horký čaj v létě, aby se ochladily," vysvětluje lékař, který má atestace z interní a plicní medicíny, ale rozhodl se léčit výhradně prostřednictvím homeopatických léků. Právě proto jsou teplé nápoje tak oblíbené v jižních zemích. Působením tepla se v organismu spustí regulační mechanismy, které zajistí ochlazení vnitřního prostředí. "Druhým příkladem může být znám Babský recept, který používají především budoucí maminky, když je pálí žáha. Vypijí šťávu z citrónu, resp. Si z něj několik kapek rozředí ve sklenici vody. A opravdu jim to pomůže. Teplým tedy bojujeme proti teplu, kyselým proti kyselině, podobné se léčí podobným. "

 

Může fungovat "nic"?

Jeden z mnoha příkladů, který vysvětluje homeopatický princip podobnosti, lze najít v knize anglické lékařky Dorothy Shepherdové Zázrak minimální dávky: Následky píchnutí včelou jsou dobře známy: pálení, píchavá, bodavá bolest se silným otokem, který rychle vznikne a rychle se šíří. Někdy se u oběti poštípání včelou objeví i celkové příznaky - ztuhlost, stažení hrdla, obtížné dýchání, neklid, otok. Homeopat tedy léčí pacienta minimální dávkou léku Apis MELLIFICA, pokud má pacient tyto příznaky, i když mu vyvolá nějaká jiná příčina, například revma, která mu způsobuje ztuhlé a oteklé klouby, bodavé bolesti a podobně. Latinský název tohoto léku v překladu znamená Včela medonosná. Jde totiž o homeopatický lék vyrobený ze včely.

Dá se říci, že podstata homeopatie má svým způsobem poměrně blízko k očkování. Aby se člověk uzdravil, dostane látku, jejíž účinek na organismus se projevuje podobně, jak se projevuje nemoc pacienta. Revmatická bolest a otok versus bolest a otok po bodnutí včelou. Přípravek zde představuje jakousi umělou chorobu, která je schopna vytisknout původní onemocnění. Na rozdíl od vakcíny je však homeopatický lék natolik zředěný, že z chemického hlediska se v něm nenachází ani molekula účinné látky. I proto se homeopatika mohou vyrábět z čehokoliv. Jak však může fungovat "nic"?

Homeopaté tvrdí, že princip působení homeopatických léků není chemický, jak je to při klasické léčbě. Přenos informace při ředění a následném protřepávání, čili tzv.. potencovaní léků, dosud není uspokojivě vysvětlen. Už zakladatel homeopatie, německý lékař Hahnemann, před 200 lety přišel na to, že pokud by se roztok s účinnou látkou jen ředil, homeopatický lék by nevznikl. Výsledkem by byla obyčejná voda nebo líh - podle toho, co by se použilo jako ředidlo. Pokud se však po každém ředění roztok třepe, toxicita léku se ztrácí, ale jeho účinek se zvyšuje. "Například lék s označením 30 CH je z chemického hlediska řidší, méně koncentrovaný než lék 5 CH, protože mateřská tinktura se v poměru 1: 99 ředila 30-krát, ale v druhém případě jen 5-krát. Ve skutečnosti je však homeopatický lék s vyšším číslem, tj. s vyšší potencí, účinnější, stačí jej užívat jednou za měsíc, zatímco lék s potencí 5 CH se běžně dávkuje třikrát denně. "

 

Ne nemoc, ale nemocný člověk

Podle homeopatů je homeopatie účinná při léčbě lidí s chronickými i akutními obtížemi. Může sloužit i jako doprovodná, čili podpůrná léčba. "Nechceme se však tvářit, že homeopatie je jen nějaký doplněk konvenční medicíny. Ve skutečnosti je v mnoha případech její alternativou," tvrdí MUDr. Vladimír Petroci. "Z hlediska klasické medicíny je například astma považována za nevyléčitelné onemocnění. Viděl jsem však už několik pacientů, u nichž došlo po podání správného homeopatického léku k vyléčení tohoto onemocnění. Jiný příklad: Před dvanácti lety mě požádala o pomoc pacientka s vasomotorickou rýmou, jejíž ORL -lékař řekl, aby se s tím smířila, protože je to nemoc na celý život. Jde o rýmu, kterou spouští chlad. Ráno člověk vstane z postele, dotkne se bosýma nohama studené podlahy a začne mu téct z nosu. Této pacientce jsem předepsal Pulsatillu , homeopatikum, které přesně odpovídalo jejímu příznakům. Do tří dnů její rýma ustoupila a do dnešního dne se nevrátila. Samozřejmě do léčby jiného lékaře nezasahujeme. Pokud nasadí nějakou běžnou léčbu, nemůžeme ji měnit. Doporučíme však pacientovi, aby svého lékaře upozornil na to , že se již má lépe. Nikdo přece nechce léky brát zbytečně. "

V Česku na rozdíl od Francie, Švýcarska, Německa, USA, Brazílie či Indie na homeopatické léky nepřispívá zdravotní pojišťovna a podobně ani homeopatické vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. "V Brazílii je homeopatie medicínským oborům stejně jako vnitřní lékařství, chirurgie či neurologie," vysvětluje známý homeopat z Popradu. "Homeopatie je natolik obsáhlá disciplína, že na její skutečné zvládnutí je nutná specializace nebo samostatná vysoká škola. Rovnoprávné, státem uznané postavení homeopatie a konvenční medicíny je i v Indii. Kroky k začlenění homeopatie do státem zajišťované zdravotní péče již podnikly v Anglii, Francii, Německu, Dánsku, Belgii, Norsku, Itálii, Portugalsku, Švýcarsku. "

Předpokladem úspěšné homeopatické léčby je správný výběr léku, který je "nejpodobnější" problémům pacienta. Na to nestačí diagnóza ani stručná informace o zdravotním problému. Homeopatické vyšetření při chronickém onemocnění trvá poměrně dlouho, 1 - 2 hodiny, protože homeopata nezajímají jen fyzické problémy, ale i citová a mentální úroveň pacienta, jeho chutě, to, k čemu má odpor, vnímání vnějšího prostředí, čas, kdy se jeho potíže zhoršují , důležité události z jeho života a pod. Je třeba získat co nejúplnější obraz o nemocném člověku, protože podle filozofie homeopatie je třeba léčit člověka, který má nemoc, a nikoli nemoc samotnou.

 

Co je homeopatie

- Funguje na principu "podobné se léčí podobným", to znamená, že pokud nějaká látka může onemocnění vyvolat, může jej v zředěné formě a při správném podávání i vyléčit

- Homeopatická léčba se považuje za "zápalnou", to znamená, měla by léčit celého pacienta, nejen jeho nemoc

- Důležitým pojmem v homeopatii je takzvaná potence, čili síla přípravku, léky procházejí specifickou úpravou, tzv.. potenciací, která spočívá v jejich postupném ředění a silném protřepávání, při kterém se zvýší účinnost látek a ztratí jejich případná toxičkost. Díky potenciaci lze připravit velmi účinné léky i z inertních látek jako je například kuchyňská sůl, dřevěné uhlí, zlato. V potenciací homeopatického léku se účinná látka nachází v tak nízké dávce, že z chemického hlediska tam prakticky nic není

- Výhodou homeopatických léků je, že nemají běžné nežádoucí účinky (nezatěžují játra nebo ledviny), protože nepůsobí chemicky a jsou tak bezpečné i pro děti, těhotné ženy a lidi, kteří jsou na některé léky alergičtí (např. na antibiotika, acylpyrin)

- Odpůrci homeopatie tvrdí, že účinek homeopatie je vlastně jen "placebo efekt" (člověka uzdraví víra, že má účinnou terapii), homeopatie však podle všeho účinkuje i na zvířata a děti, které si neuvědomují, že dostávají léčbu. Při četných dvojitých slepých zkouškách se navíc ukázalo, že homeopatické léky mají mnohem vyšší účinnost než "placebo", čili neaktivní látka

 

Druhy homeopatických léků

1. Jednosložkové homeopatické léky jsou vyrobeny z jedné aktivní složky, přičemž jejich název je většinou odvozen od latinského názvu této látky. Například Alium cepa je homeopatický lék, který může pomoci při silném vodním výtoku z nosu. Je vyroben z obyčejné cibule. K těmto lékům nebývá přiložen letáček s informací, protože o tom, zda jsou pro konkrétního pacienta vhodné, o jejich dávkování a výši ředění by měl rozhodnout kvalifikovaný homeopat. Jeden lék je totiž možné použít při různých onemocněních a zároveň dva pacienti se stejnou konvenční diagnózou (např. astmatem) mohou dostat zcela odlišný homeopatický lék.

2. Vícesložkové homeopatické léky jsou složeny z více jednosložkových léků a mají již obchodní název. Jsou vhodnější na samoléčbu, ale doporučují je i homeopaté, když je pacient v takovém stadiu příznaků, že není zcela jasné, jaký jednosložkový lék potřebuje. Na příznaky chřipky je to např. Paragrippe od francouzské firmy Boiron nebo Gripp-Heel od německé firmy Heel. Obsahují několik složek (na teplotu, zimnici, bolest svalů atd..).

 

Lékové formy homeopatických léků

Homeopatické léky se nejčastěji vyrábějí z látek rostlinného, minerálního a živočišného původu. Látka postupně prochází opakovaným několikanásobným ředěním, po kterém následuje její potencování (protřepáváním ředěnou látky, resp. Roztoku). Typ ředění je vyznačen na obalu homeopatického léku číslem. Např. Alium cepa 5 CH znamená to, že lék byl připraven z původní mateřské tinktury cibule pětkrát postupným ředěním vždy v poměru 1: 99, písmena CH znamenají tzv.. centezimální potenci. Takto získaným roztokem se následně napouštějí drobné bílé globulky vyrobené z mléčného cukru. Homeopatický lék je možné vyrobit prakticky z čehokoliv, existují i léky vyrobené z čokolády, kůly, pvc, plynů, ptáků, nerostů. V současnosti existuje kolem 4 tisíc homeopatik, ne všechny lze sehnat na našem trhu, některé je třeba objednávat ze zahraničí. Jednosložkové léky se nejčastěji prodávají ve formě drobných laktosový globulek, které jsou napuštěné poslední potencí roztoku. Vícesložkové léky mívají často i jiné lékové formy, např.. tablety, kapky, masti, sirupy, čípky, injekce.

 

Léčba šitá na míru - přesnost předpisu

I v rámci homeopatie existuje několik směrů. Ideálem léčby klasických homeopatů je nalezení toho čemu se "nejvíce podobají" léku pro konkrétního pacienta. Jakoby hledali přesný klíč ke určitému zámku. Klasická homeopatie hovoří o jediném účinném léku předepsaném na základě podobnosti příznaků, který má navrátit zdraví a neuznává vzájemné kombinování více jednosložkových homeopatik nebo užívání vícesložkového homeopatického léku.

Podle MUDr. Vladimíra Petrociho nejsilnější zbraň homeopatie - přesné určení konkrétního homeopatika pro individuálního pacienta, léčba na míru - je i její největší slabinou. Nesprávně zvolený lék neúčinkuje, resp. účinkuje pouze na část příznaků a pacient si řekne, že "naletěl" a homeopatická léčba vlastně nefunguje. Ne každý pacient je podle něj hned "jasný, zřetelný". Kromě toho se může stát, že ten nejlepší lék pro pacienta je málo známý, a proto je ho těžší určit. Příklad charakteristiky pacienta pro lék Pulsatilla, často používaný především u žen a malých dětí: Obyčejně jsou světlovlasé, s prokrvenou až mramorovou kůží, zimomřivé, ale s touhou po čerstvém vzduchu. Jsou úzkostní, potřebují utěšování, mají proměnlivé nálady, ale jsou také žárliví, ctižádostiví a zranitelní. Jejich zdravotní potíže jsou zejména poruchy trávení, menstruačního cyklu, cévní potíže, záněty v oblasti očí a dolních dýchacích cest ... Při horečce nejsou žíznivé. Obtíže se zmírňují na čerstvém vzduchu a pohybem, zhoršují se v klidu a v teple.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zhubněte dvě kila bez pocitu hladu a navždy

Shodit pár kil, to je pro někoho nadlidský úkol a jiní shazují desítky a znovu je rychle nabírají. Jak zabránit...
více…

Deprese se netýká jen dospělých, všímejte si svých dětí!

Nemocné dítě, to nemusí být je běžná viróza nebo infekční dětské nemoci. Dítě může mít nemocnou i duši....
více…

Jak správně sedět a pracovat, aby nás nebolela záda?

Téměř každá stereotypní práce si vybírá daň na nejvíce namáhaných a upřednostňovaných částech těla. A ne...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Polévky pro chladné zimní počasí - polévky posilující imunitu

Chladné roční období, to čas pro zvýšenou konzumaci teplých nápojů, ale také teplých jídel. A součástí menu by...
více…

Hubnutí s úsměvem, bez hladovění a s dobrým pocitem? Stravování ve francouzském stylu!

Chcete zhubnout a již při slově dieta máte husí kůži? Tak to je všechno špatně a nikdy nezhubnete! Přitom zhubnout...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Problém s plešatostí? Řeší ho hned několik postupů

Plešatost je velkým problémem. Velmi často je spojována jenom s muži, ale pravda je taková, že se dané problémy...
více…

Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…