Dužnaté listy této výjimečné rostliny pomáhají udržovat lidský organismus v dobré kondici a jsou významným spojencem v neúnavném zápase lidstva se stárnutím.
Aloe vera je považována za nejúčinnější přírodní detoxikant.
První zápisky o léčivé rostlině aloe vera mají tisíce let a pocházejí ze starého Egypta. S aloe vera si při léčení vypomáhal i Hippokrates a Kryštof Kolumbus mluvil o této rostlině takto "doktor v květináči".
K účinným látkám Aloe Vera Barbadensis Miller, nejvyhledávanějšího druhu z více než tři sta druhů aloe vera, patří vitaminy, minerály, aminokyseliny, enzymy, monosacharidy a polysacharidy, steroly (které snižují hladinu cholesterolu), "čisticí" lignin a sapogeninů, kyselina jablečná a další aktivní látky; přičemž šťáva z této rostliny má adaptogenní dispozici, to znamená, že každá buňka lidského těla využije jen ty látky, které právě potřebuje.
Pravidelné několikatýdenní užívání šťávy z aloe vera (z certifikovaných surovin od značkových výrobců, které jsou dostupné v lékárnách, a nikoli slazených nápojů "s přídavkem aloe") dokáže zlepšit funkci střev a jater, snížit výskyt "nepřátelských" bakterií v trávicím traktu, zmírnit nebezpečné pálení žáhy a nepříjemné nadýmání. Užíváním šťávy z aloe vera se také snižuje riziko vzniku vředů a rakoviny tlustého střeva a konečníku. Účinné látky této rostliny celkově stimulují imunitní odezvu organismu proti rakovině a pomáhají potlačovat různé virové, bakteriální a kvasinkové infekce. Upravují i hladinu cukru v krvi a zlepšují stav pohybového aparátu.
Díky svým antibakteriálním účinkům aloe vera zlepšuje celkový stav ústní dutiny. Chrání dásně před bakteriemi, čímž redukuje vytváření zubního kazu a napomáhá při regeneraci poškozené tkáně. Šťávu z aloe vera lze využít i na částečné znecitlivění bolestivých míst na zubech a jako první pomoc při popálení ústní dutiny horkým nápojem nebo jídlem.
Aloe vera svým obsahem vitamínů, aminokyselin a dalších důležitých látek významně posiluje pokožku, a to zevnitř i zvenčí. Dodává pokožce potřebné stavební látky a vyživuje všechny její vrstvy, pomáhá odstraňovat odumřelé buňky a podporuje vznik nových buněk, díky čemuž zůstává pokožka hladká a pevná. Starší pleti pomáhá vázat vlhkost a udržovat tonus. Zvlhčující a změkčující gel z aloe vera urychluje hojení pokožky při menších popáleninách, zmírňuje bolest, otoky a svědění při bodnutí hmyzem a pomáhá léčit plísně, bradavice, ekzémy a lupénku. Gel neobsahuje žádné olejové substance, jeho antimikrobiální a protizánětlivé účinky se využívají i při ošetřování akné.
Užíváním šťávy z aloe vera lze zlepšit i výživu vlasových buněk a vlasových folikulů. Účinné látky aloe vera totiž dokáží stimulovat všechny biochemické procesy odpovědné za zdravý růst a vzhled vlasů - podporují mitotické dělení zárodečných buněk nových vlasů, jakož i keratinizaci, t. j. tvorbu keratinu, základní bílkoviny lidského vlasu. Komplexní péči o vlasy lze doplnit např.. přípravkem s názvem Aloe First / Activator, který se jemnou masáží aplikuje u kořínků vlasů, aby se zvýšila mikrocirkulace krve ve vlasových folikulech. Při poraněních vlasové pokožky, ekzémech a lupénce se doporučuje vždy před spaním aplikovat jemnou masáží na postižená místa krém Aloe Vera Gelly, který kromě toho, že podporuje podkožní mikrocirkulaci, zbavuje pokožku bakterií a mazu.
Aloe vera obsahuje více než dvě stě různorodých, velmi účinných přírodních složek ve vyvážených poměrech, které v lidském organismu pokrývají celodenní potřebu nejdůležitějších látek včetně ochranných antioxidantů (vitamínu C, E a beta-karotenu). Zároveň tělu pomáhají, aby se zbavilo nežádoucích toxických látek. Výtažek z aloe vera se dnes považuje za nejúčinnější známý přírodní detoxikační prostředek - detoxikant 21. století. A tak se zdá, že nejen staří Egypťané a Řekové, neúnavně hledající způsob, jak si zachovat zdraví, krásu a dlouhý život, postavili aloe vera na piedestal výjimečnosti.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu