Zánět močových cest trápí alespoň jednou v životě každou druhou ženu
Brusinky jsou nejen vynikající přílohou k masu, jsou také přínosem v prevenci infekce močových cest, onemocnění žaludku či vysoké hladiny cholesterolu. Pomáhají při průjmech a působí močopudně. Byly součástí kuchyně i lidového léčitelství již v starém Řecku.
Brusinky jsou vydatným zdrojem vitaminu C (v 100 gramech brusinek je 20 miligramů vitaminu C) a studie potvrdily, že jsou silným přírodním antibiotikem. Avšak vzhledem k vysokému obsahu sodíku nejsou vhodné pro lidi s vysokým tlakem a vzhledem k vysokému obsahu kyseliny šťavelové ani pro lidi s nemocnými ledvinami.
K výjimečnosti brusinek přispívají rostlinné látky, které brání usazování bakterií na sliznicích. To způsobuje, že bakterie se vyplaví z těla ven dříve, než mohou způsobit infekci. Na infekci močových cest onemocní alespoň jednou v životě polovina žen, přičemž téměř polovina z nich trpí opakovanými záněty. Při opakovaných zánětech je třeba nejprve vyloučit další příčiny problémů, jako je například nádor. Nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem jak předcházet opakovaným zánětům, je konzumace brusinek.
Schopnost brusinek zabránit usazování bakterií přispívá také k tomu, že se v žaludku neuchytí bakterie, které způsobují vznik vředů v zažívacím traktu. Jako prevence se doporučuje vypít dvakrát denně nápoj z brusinkové šťávy.
Brusinky také brání usazování bakterií v ústní dutině - žvýkačky, zubní pasty a ústní vody s výtažkem těchto plodů snižují množsví bakterií v ústech, čímž se zpomaluje tvorba zubního kamene, který je hlavní příčinou zánětů dásní.
Lékaři doporučují brusinky jako prevenci nebo podpůrný (nikoliv však náhradní!) "Lék" během nemoci. Z brusinek se vyrábějí i některé medikamenty.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu